Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Dolar drží zisky po spekulacích že je konec cyklu snižování sazeb v USA

25.04.2008 | 13:17 0 Komentářů

Americký dolar si v pátek podržel zisky vůči euru nasbírané po negativních makrodatech eurozóny ale i rostoucími spekulacemi že americká centrální banka je téměř u konce cyklu snižování úrokové sazby zatímco ECB je do konce roku nejméně jednou sníží. Týdenní silná čísla o nezaměstnanosti USA podpořily podkopanou důvěru v hlavní světovou měnu i ekonomiku. Silný výprodej nezastavila ani nejhorší statistika realitního trhu za 17 let ani pokles objednávek dlouhodobé spotřeby.

Dolar se dokázal rychle odrazit ze středečního rekordního minima $1,60 za euro o 2,5% až na pátečních $1,56 za euro. Proti japonskému jenu vyskočil dolar o 1,6% na 104,46jenů.

Dealeři odhadují že Fed sníží příští týden hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procenta ale poté bude prosazovat aby zůstaly dlouhodobě beze změny. Pravděpodobnost snížení úrokové sazby eurozóny zesílila poté co výkonnost průmyslu v březnu nečekaně klesla na hranici expanze a v dubnu došlo k významnému zhoršení podnikatelské klima Německa. Průzkum IFO přitom v prvním čtvrtletí potvrzoval že je ekonomika eurozóny vůči hypoteční krizi USA a následné globální úvěrové tísni relativně imunní. Prezident ECB Trichet vyjádřil okamžitě znepokojení že rekordně silné euro může ohrozit růst největší ekonomiky a obavy z inflace tak mohou ustoupit ve prospěch hospodářského růstu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.