Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Dohodl se kartel OPEC na snížení produkce nebo na pomalejším růstu?

30.09.2016 | 20:42 0 Komentářů

Ropný kartel OPEC 28. září v Alžíru oznámil dohodu na snížení produkce ze srpnových úrovní 33,2 mb/d na 32,5-33 mb/d. Trh byl k možnosti dosažení dohody poměrně skeptický a díky změně sentimentu se cena ropy WTI zvýšila až nad 48 dolarů, kde je technicky důležitá rezistentní úroveň. Analytici jsou v komentářích poměrně rozděleni. Jedna skupina dohodu vítá jako významnou událost, a očekávají růst cen ropy i nad 60 dolarů v příštím roce. Jiní analytici poukazují na to, že i kdyby se dohoda dodržovala, tak snížení produkce není dostatečné, aby se trh zbavil přebytku ropy.

Samotné oznámení dohody obchodníky a analytiky překvapilo. Někteří poukazují na to, že OPEC chtěl zabránit výraznému otevírání krátkých pozic ze strany velkých spekulantů, což by mohlo poslat cenu ropy i pod 40 dolarů. Na druhou stranu příliš vysoké ceny ropy rovněž nejsou v zájmu OPEC, protože by ztrácel tržní podíl, když by rostla produkce v jiných zemích.

Podle analytika Johna Kempa se zdá, že cílem je spíše změna tržního sentimentu a ne snížení fyzické nabídky ropy.

V rámci dohody bude ustanovena komise, která bude analyzovat a doporučovat implementaci produkčních úrovní pro jednotlivé členy OPEC a vést konzultaci s nečlenskými zeměmi.

Analytici ve skeptickém táboru poukazují na to, že kvótu jednotliví členové nemusí dodržovat. 30. listopadu bude OPEC jednat ve Vídni, kde bude diskutovat, jak tuto dohodu uvést v praxi s konkrétními detaily.

Když snížení produkce je v podstatě pomalejší růst

Klíčová otázka je, zda se dohoda má interpretovat jako snížení produkce, zmrazení produkční úrovně nebo o pomalejší růst produkce. Odpověď závisí na zvolení referenčního měsíce. Ze srpnových úrovní se jedná o snížení, nicméně ve srovnání s úrovní v první polovině roku 2016 se jedná v podstatě o zmrazení. OPEC podle sekundárních zdrojů v srpnu 2016 těžil 33,24 mb/d., což znamená plánované snížení produkce 250 – 750 tisíc barelů denně.

První problém s touto interpretací je, že někteří členové OPEC v letních měsících sezónně zvyšují produkci ropy díky vyšší domácí poptávce po elektřině. V některých zemích na Blízkém východě se elektřina vyrábí spalováním ropy. Při větším využití klimatizace se zvyšuje i spotřeba ropy. V tomto případě se nejvíce zmiňuje Saudská Arábie, která sama sezónně zvýšila produkci o 400 tisíc barelů denně v období od května do srpna. Saudská Arábie po snížení domácí poptávky ve většině let produkci snižovala.

Před létem OPEC těžil přibližně 32,25 mb/d.  Stát ve střední Africe Gabon se 1. července stal opětovným členem kartelu s produkcí 200 tisíc barelů denně.  Pokud srovnáme novou produkční kvótu s produkcí kartelu v první polovině roku včetně produkce Gabonu, tak se v lepším případě jedná o zmrazení produkční úrovně. Což je v kontrastu s nadpisy řady článků, že se OPEC dohodl na snížení produkce ropy poprvé od finanční krize a podobně. Pokud OPEC bude dodržovat kvótu u horní hranice, tak se v podstatě jedná o dohodu ke zvýšení produkce.

Kvóta se nevztahuje na Írán, Libyi a Nigérii

Saudská Arábie by pravděpodobně snížila produkci i bez dosažení dohody. Důležité je, že se dohoda nevztahuje na produkci Íránu, Libye a Nigérie. Libye má již několik let sníženou produkci kvůli přetrvávající obtížné situaci po občanské válce, zatímco Nigérie se vypořádává s útoky militantních skupin. Írán chce nadále zvyšovat produkci ropy na předsankční úrovně.

Pozice Íránu bude zajímavá, protože se začínají objevovat komentáře, že Íránu nebude stačit splnění cíle u produkce nebo exportu. Írán může v budoucnu požadovat dosažení tržního podílu před zavedením sankcí. Což by znamenalo růst produkce Íránu nad předsankční úrovně nebo požadavek ke snížení produkce OPEC v zájmu zvýšení podílu Íránu.

Někteří členové OPEC se ozvali s kritikou jedné z možných forem implementace dohody. Irák si stěžuje na to, že odhad produkce podle sekundárních zdrojů podhodnocuje skutečnou produkci. Irák dokonce uvedl, že se kvóta na něho bude vztahovat jen v případě, že se referenční úroveň produkce změní.

I kdyby se dohoda nedodržovala, tak Saudská Arábie ukázala změnu své strategie. Dříve zmrazení produkční úrovně ropy podmiňovala stejnou pozicí Íránu. Nyní přistoupila k zmrazení a akceptovala pokračující růst produkce Íránu.

Pokud se dohoda bude dodržovat, tak bude důležité, jak se k omezení produkce postaví Rusko. Komentáře ruského ministra Novaka naznačují, že Rusko se nestaví k omezení negativně. Nicméně analytici poukazují na zkušenost s nedodržením dohody koncem 90. let 20. století. Tehdy Rusko slíbilo, že bude snižovat produkci s kartelem OPEC, ale produkci snížil pouze kartel. Klíčová bude rovněž reakce amerických těžařů, protože ti mohou podle některých odhadů navyšovat produkci při cenách vyšších než 50 dolarů za barel. Goldman Sachs očekává, že se do konce příštího roku může americká produkce zvýšit o 600-700 tisíc barelů. Počet aktivních ropných vrtů se z minim zvýšil již o více než 100.

Zdroj: Wall Street Journal, Reuters, Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.