Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Dohoda s věřitelem NWR uleví

20.12.2013 | 09:36 0 Komentářů

Těžební společnost NWR se v tomto týdnu dohodla se svým bankovním věřitelem na pozastavení testování kovenantů k úvěru, jehož nesplacená část aktuálně činí 71 mil. eur. Kovenanty jsou ukazatele, v tomto případě bych zmínil zejména podíl čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA, jejichž stanovené hodnoty musí společnost plnit a pokud je neplní, tak hrozí předčasné splacení úvěru.
NWR letos zažívá velmi obtížný rok, zatím v každém letošním čtvrtletí realizovala provozní ztrátu, hotovost klesala a bylo tedy již minimálně od poloviny letošního roku zřejmé, že nesplní věřitelem požadovanou hodnotu poměru čistý dluh/EBITDA na úrovni maximálně pětinásobku, stanovenou pro 4Q 2013. Z dohody s věřitelem konkrétně vyplývá, že kovenanty nebudou testovány do 30. září příštího roku. Je to další pozitivní střípek do mozaiky zpráv, které v průběhu podzimu přicházely. K těmto příznivým zprávám patřily zejména prodej koksovny za solidní cenu a dohoda o nové kolektivní smlouvě s odbory, která zažehnala hrozbu stávek, které by pro NWR znamenaly ztráty. Všechny výše uvedené události napomáhají, společně se snahou snižovat provozní náklady, stabilizovat situaci.
Akcie společnosti se však, i navzdory těmto zprávám, v posledních týdnech opět dostávaly pod prodejní tlak, když se světové ceny koksovatelného uhlí po letním růstu až ke 150 USD za tunu vrátily zpět k úrovnímkolem 133 USD. To indikuje, že NWR pro 1Q 2014 pravděpodobně vyjedná prodejní ceny koksovatelného uhlí pod úrovní 100 eur, a bude tak hrozit, že společnost na úrovni EBITDA za 1Q 2014 opět spadne do ztráty, když za 4Q 2013 očekávám mírně kladnou EBITDA.

Napsáno pro Lidové noviny.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.