Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Dobré zprávy z amerického trhu práce zvyšují šanci na zvýšení sazeb již na prosincovém zasedání FEDu

06.11.2015 | 18:56 0 Komentářů

Z amerického trhu práce dnes přišly dobré zprávy, které podle ekonomů i trhu zvyšují šanci na zvýšení úrokových sazeb již v letošním roce. Prosincové zasedání FEDu však může ovlivnit ještě report z pracovního trhu za listopad, který bude zveřejněn 4. prosince.

Americká ekonomika mimo zemědělství v říjnu vytvořila 271 tisíc nových pracovních míst, ekonomové očekávali jen 185 tis. nových pracovních míst.

Americká ekonomika mimo zemědělství v říjnu vytvořila 271 tisíc nových pracovních míst, ekonomové očekávali jen 185 tis. nových pracovních míst. Ačkoliv je růst pracovních míst je ve druhé polovině roku v průměru o něco pomalejší než v té první, američtí centrální bankéři naznačovali, že i měsíční růst pracovních míst pod 200 tis. je známkou růstu trhu práce.

Růst počtu pracovních míst byl tažen maloobchodem (+44 tis.), který zaznamenal nejvýraznější růst od loňského listopadu, nejvýraznějším růstem ve stavebnictví (+31 tis.) za osm měsíců a růstem počtu sezónních míst v pracovních agenturách (+25 tis.). Výrobní sektor stagnoval. Veřejný sektor vytvořil 3 tis. míst.

Míra nezaměstnanosti v říjnu 2015 dle očekávání klesla na 5,0 % z předchozích 5,1 %.

Míra nezaměstnanosti dle očekávání klesla na 5,0 % z předchozích 5,1 %. Dosáhla tak nejnižší hodnoty od roku 2008.

Naopak míra participace pracovní síly zůstala v říjnu na 62,4 % obyvatelstva v produktivním věku.

Naopak míra participace pracovní síly zůstala na 62,4 % obyvatelstva v produktivním věku.

Očekávání analytiků překonal také růst průměrné hodinové mzdy, která v říjnu meziročně vzrostla o 2,5 %.

Očekávání analytiků překonal také růst průměrné hodinové mzdy, která v říjnu meziročně vzrostla o 2,5 %. Ačkoliv nezaměstnanost od svého posledního vrcholu klesala, růst mezd byl zatím slabý.

Průměrná délka pracovního týdne všech zaměstnanců v soukromém sektoru zůstala na 34,5 hodinách, celkový počet odpracovaných hodin však díky nárůstu pracujících osob meziměsíčně vzrostl o 0,3 % meziměsíčně po zářijovém poklesu o 0,2 %. Meziroční růst celkového počtu odpracovaných hodin však pokračoval ve zpomalení a činil 2,1 %, v září to bylo 2,3 %, v srpnu 2,7 %. Jedná se tak o varovný signál, který bude důležité v dalších měsících sledovat.

Pravděpodobnost zvýšení sazeb (vypočítaná na základě ocenění futures kontraktů na overnight sazby) na příštím zasedání FEDu (16. 12.) vzrostla z 56 % nad 70 %.

Dolar na zprávy z trhu práce zareagoval posílením o 1,3 %, výnosy dluhopisů vzrostly a pravděpodobnost zvýšení sazeb (viz předchozí graf, vypočítaná na základě ocenění futures kontraktů na overnight sazby) na příštím zasedání FEDu (16. 12.) vzrostla z 56 % nad 70 %. Je tak možné, že zatímco Evropská centrální banka se vydá cestou dalšího uvolňování, americký FED v té samé době monetární politiku utáhne.

Podle Alana Ruskina z Deustche Bank je dnešní report z trhu práce z kategorie zpráv, nad kterými není potřeba příliš přemítání. Hodnotí ho jako dobrou zprávu pro Janet Yellen, předsedkyni Rady guvernérů, protože jí usnadní rozhodování, aniž by se musela bát o svou důvěryhodnost.

Steve Englander ze Citi a Ian Shepherdson z Pantheon Macroeconomics považují prosincové zvýšení za jisté, nenastane-li nějaká katastrofa. Po posledním zasedání Federální výbor pro volný trh (FOMC) se pozornost upírala především na dnešní report z trhu práce. Do příštího zasedání (16. 12.) však zbývá ještě jeden za listopad, který bude zveřejněn 4. 12.

Analytické týmy Barclays a BNP Paribas na základě dnešního reportu vyhodnotily zvýšení sazeb na prosincovém zasedání FEDu jako výchozí scénář místo dříve očekávaného březnového zvýšení.

Na vyhodnocení ze strany členů FOMC si nebudeme muset počkat dlouho, dnes budou mít projev „jestřáb“ James Bullard a „holubice“ Lael Brainard.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.