Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Dnes večer zasedne Fed, bude jednat o možnostech utažení stimulační politiky a výhledu sazeb

22.09.2021 | 15:00 0 Komentářů

Představitelé amerického Fedu se dnes večer sejdou za účelem projednání zpomalení tempa nákupů dluhopisů, které měly na počátku pandemie stimulovat americkou ekonomiku, a výhledu navyšování hlavní úrokové sazby v následujících letech.

Federální rezervní systém (Fed) v červenci poprvé naznačil spokojenost s ekonomickou kondicí Spojených států, pozitivní vývoj inflace později v srpnu chválil sám guvernér Jerome Powell. Od té doby se vrchní představitelé spolu s guvernérem přiklání k variantě utáhnout otěže světové ekonomiky a začít snižovat, případně zcela omezit nákupy dluhopisů. Od března minulého roku Fed do ekonomiky uvolňoval více jak 120 mld. USD měsíčně prostřednictvím nákupu státních dluhopisů a hypotečních zástavních listů.

Další důležitou otázkou tohoto zasedání bude bezpochyby také postoj centrální banky k úrokové sazbě, kterou Fed počátkem pandemie snížil na 0,25 %. Na zasedání by se měla v rámci ekonomické a úrokové prognózy projednat otázka, zda a do jaké míry představitelé měnové autority počítají se zvýšením sazeb v roce 2022.

Vývoj hlavní úrokové sazby Fedu (zdroj: Bloomberg)

Fed zveřejní tiskovou zprávu ze zasedání ve 20:00 našeho času, o půl hodiny později bude následovat tisková konference, kterou povede Jerome Powell.

Zdroj: The Wall Street Journal

Martin Singer
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.