Čtvrtek 23. května. Svátek má Vladimír.

Dnes se očekává zvýšení sazeb ze strany ČNB i Fedu

26.09.2018 | 09:29 0 Komentářů

Dnes se očekává zvýšení sazeb ze strany ČNB i Fedu o 25 bazických bodů. ČNB by tak 2T repo sazbu měla dostat na 1,50 %, Fed federal funds rate na 2,00 % – 2,25 %.

ČNB i Fed zvýší sazby o 0,25 procentního bodu

Český finanční rybníček dnes bude sledovat zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), na kterém s vysokou pravděpodobností dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Investoři zainteresovaní v zámoří budou taktéž sledovat zasedání americké centrální banky. Stejně jako u ČNB, i u Fedu se očekává zvýšení hlavního měnověpolitického nástroje v podobě krátkodobých nominálních úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.

Zdroj: ČNB

Pro korunu bude klíčové vyznění tiskové konference J. Rusnoka

ČNB tak dostane svůj primární nástroj v podobě 2 T repo sazby na 1,50 %, kde byla naposledy v roce 2009. Navíc bankovní rada s nejvyšší pravděpodobností zvýší úrokové sazby potřetí v řadě, což udělala naposledy v roce 1996. Soudě dle prohlášení některých členů bankovní rady či guvernéra Jiřího Rusnoka je zvýšení sazb považováno de facto za hotovou věc. Navíc je dnešní hike také v souladu s nejnovější prognózou zvěřejněnou měnovou sekcí ČNB.

Vývoj měnového páru EUR/CZK v posledním měsíci; Zdroj: Bloomberg

Trhem je tak dnešní zvýšení sazeb již započítáno a proto bude co se do vývoje kurzu koruny po zasedání týče spíše zajímavější sledovat tiskovou konferenci guvernéra J. Rusnoka. Stěžejní pro kurz koruny bude zejména jeho tón k potenciálnímu dalšímu zvýšení úrokových sazeb na listopadovém zasedání a posléze na dalších měnověpolitických zasedáních bankovní rady. Vzhledem k tomu, že trhy již očekávají zvýšení sazb i v listopadu, nemusí být v návaznosti na možné případné opatrnější vyznění tiskové konference J. Rusnoka posílení koruny po zasedání žádnou jistotou.

Zdroj: Fed

Od Fedu se nadále očekávají čtyři zvýšení sazeb v tomto roce

Celý investorský svět bude dnes také sledovat zasedání federálního výboru pro jednotný trh (FOMC), od kterého se taktéž s vysokou pravděpodobností očekává zvýšení úrokových sazeb. Tím by se tak hlavní nástroj Fedu – cílové rozpětí mezibankovní sazby federal funds rate – dostal na 2,00 % – 2,25 %. Od Fedu se tento rok očekávají čtyři zvýšení úrokových sazeb, což je také v souladu s projekcí americké centrální banky. Prozatím Fed přistoupil ke dvěma zvýšením.

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.