Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Dividenda společnosti Avast v roce 2019 a dalších letech

21.06.2019 | 06:41 0 Komentářů

Podrobné informace o dividendě společnosti Avast.

Avast

Dividenda Avast v roce 2019

Spolu s výsledky za rok 2018 rada ředitelů společnosti v březnu navrhla výplatu dividendy v hrubé výši 0,086 USD na akcii, 23. května ji schválila valná hromada.

U akcií koupených na pražské burze je na obchodní účet připisovaná v amerických dolarech, pokud si investor nezvolí britské libry. U akcií koupených na RM-SYSTÉMu je připisovaná v korunách.

V případě, že jste ji chtěli obdržet, bylo potřeba akcie Avast koupit nejpozději v den, který předchází datu tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Podrobnější vysvětlení termínů spojených s výplatou dividendy naleznete ve třetím dílu našeho seriálu Dividendový expres.

Ex-date pro pražskou burzu připadl na 23. května.

Datum výplaty bylo určeno na 17. června. Vzhledem k tomu, že je do výplaty zahraničních akcií zapojeno více repozitářů, může být dividenda konečnému investorovi vyplacena o několik dní později, viz čtvrtý díl seriálu.

Dividendová historie

Společnost Avast na burzu vstoupila v květnu 2018, v červnu 2019 tak vyplatila svou první dividendu jako veřejně obchodovaná společnost. Společnost při určení výše první dividendy (0,086 USD) vzala v potaz pouze dny roku 2018, kdy již byla veřejně obchodovanou společností (tedy 15. května až 31. prosince 2018). Na anualizované bázi by dividenda vyšla na 0,136 USD na akcii.

Dividenda Avast v roce 2020 a dalších letech

Agentura Bloomberg v současné době bohužel neshromažďuje analytický konsensus ohledně dividendy společnosti Avast. Analytici americké investiční banky J.P. Morgan v analýze z 16. dubna projektují, že ze zisku za fiskální rok 2019 společnost vyplatí dividend 0,13 USD na akcii a v dalších dvou letech 0,12 USD na akcii.

Zvláštností společnosti z pohledu ČR je, že dividendu bude vyplácet ve dvou částech s tím, že předběžná dividenda činí přibližně třetinu celkové vyplacené dividendy za daný fiskální rok. Předběžnou dividendu společnost zamýšlí vyplácet během třetího kvartálu roku. Podobně dividendu vyplácí společnost Stock Spirits Group, jejímž hlavním trhem je také londýnská burza.

V prospektu k IPO společnost Avast k dividendové politice uvedla, že na výplatu dividendy v blízké době plánuje vynakládat přibližně 40 % volných hotovostních toků (levered free cash flow).

Další informace o dividendách

Informace o dividendách na stránkách Fio banky
Obecné články o dividendách
Seriál „Dividendový expres“ o dividendách a zpětných odkupech
Dividendové kalendáře
České akcie z indexu PX
Německé akcie z indexu DAX
Německé akcie z indexu MDAX
Články o dividendách českých akcií v roce 2019
Komerční banka
Philip Morris ČR
Moneta Money Bank
ČEZ
Vienna Insurance Group
Stock Spirits Group
Kofola ČeskoSlovensko
O2 Czech Republic
Erste Group Bank
Avast

Sledujte nás na Twitteru

V nejbližší době se můžete těšit na další články a postřehy z kapitálových trhů, sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice.

Zdroj: Avast, J. P. Morgan, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.