Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Dividenda Erste Group Bank v roce 2019 a v dalších letech

14.06.2019 | 15:21 0 Komentářů

Podrobné informace o dividendě Erste Group Bank.

Erste Group Bank

Dividenda Erste Group Bank v roce 2019

Představenstvo Erste Group Bank navrhlo výplatu dividendy v hrubé výši 1,4 EUR na akcii, 15. května ji schválila valná hromada. Datum výplaty bylo určeno na 22. května.

V případě, že jste ji chtěli obdržet, bylo potřeba akcie Erste koupit nejpozději v den, který předchází datu tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Podrobnější vysvětlení termínů spojených s výplatou dividendy naleznete ve třetím dílu našeho seriálu Dividendový expres.

Ex-date připadl na 20. května pro pražskou burzu a na 22. května pro RM-SYSTÉM.

Zdanění dividendy Erste Group Bank

Vzhledem k tomu, že Erste Group Bank je rakouská společnost, tak se zdanění jejích dividend řídí rakouským právem. V případě rozdílu oproti české sazbě lze požádat o refundaci, vzhledem k poplatku se však vyplatí pouze při vyšších objemech.

Erste Group Bank však v letech 2016, 2017, 2018 a 2019 vyplatila dividendu z daňového hlediska nikoliv jako podíl na zisku, nýbrž jako splátku kapitálu, které z rakouského daňového pohledu srážkové dani nepodléhá.

Další informace o zdanění dividend naleznete ve čtvrtém dílu Dividendového expresu.

Dividenda Erste Group Bank v roce 2020 a dalších letech

„Byli bychom překvapeni, pokud by dividenda [ze zisku] za rok 2019 nebyla vyšší než dividenda [ze zisku] za rok 2018,“ uvedl na konferenčním hovoru k výsledkům za rok 2018 výkonný ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl. Již dříve se nechal několikrát slyšet, že by „rád viděl pomalé, ale stabilní nárůsty“ dividendy. Finanční ředitel na konferenčním hovoru dodal, že banka neplánuje hromadit přebytečný kapitál.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg v červnu 2019 v průměru očekávali, že Erste vyplatí dividendu ve výši 1,575 EUR na akcii v roce 2020, 1,691 EUR v roce 2021 a 1,790 EUR v roce 2022.

Náš analytik Michal Křikava očekává, že dividenda vyplacená v roce 2020 vzroste na 1,6 EUR, v roce 2021 na 1,7 EUR a na 1,8 EUR v roce 2022.

Dividendová historie

Erste Group Bank poprvé dividendu vyplatila již v roce 1998 a bez přerušení ji vyplácela do roku 2011. V průběhu let však zároveň také několikrát navyšovala kapitál. V grafu uvádíme historii dividend od posledního navýšení, které proběhlo v roce 2013.

Dividendová historie Erste Group Bank

Dividendová historie Erste Group Bank

Analytický pohled Fio banky na akcie Erste Group Bank

analýze z 22. března 2019 Křikava snížil cílovou cenu pro akcie Erste Group Bank na 1026 Kč z 1070 Kč a zároveň zvýšil doporučení na „koupit“ z „akumulovat“.

„…vzhledem k vyšším interním cílům pro kapitálový poměr i ambicím Banky pro organický růst nepředpokládáme, že výplatní poměr pro dividendu by měl ve střednědobém období přesáhnout 50 % čistého zisku Banky,“ uvádí Křikava k dividendové politice banky.

Další informace o dividendách

Informace o dividendách na stránkách Fio banky
Obecné články o dividendách
Seriál „Dividendový expres“ o dividendách a zpětných odkupech
Dividendové kalendáře
České akcie z indexu PX
Německé akcie z indexu DAX
Německé akcie z indexu MDAX
Články o dividendách českých akcií v roce 2019
Komerční banka
Philip Morris ČR
Moneta Money Bank
ČEZ
Vienna Insurance Group
Stock Spirits Group
Kofola ČeskoSlovensko
O2 Czech Republic
Erste Group Bank

Sledujte nás na Twitteru

V nejbližší době se můžete těšit na další články o dividendách, sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice.

Zdroj: Erste Group Bank, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.