Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Dividenda ČEZ v roce 2019 a dalších letech (+komentáře analytika a aktivistického akcionáře)

29.04.2019 | 15:21 0 Komentářů

Podrobné informace o dividendě společnosti ČEZ.

ČEZ

Dividenda ČEZu v roce 2019

Představenstvo společnosti ČEZ zatím nepředstavilo oficiální návrh dividendy za rok 2018. Jakmile bude zveřejněn, doplníme tuto sekci článku.

Dividendová historie ČEZ

ČEZ má dlouhou historii výplatu dividend. Poprvé ji vyplatil v roce 2001 a od tohoto roku ji vyplácí každoročně.

Historie výplaty dividend společnosti ČEZ včetně očekávání Fio banky do dalších let

Historie výplaty dividend společnosti ČEZ včetně očekávání Fio banky do dalších let

Cena elektřiny, hospodaření, investice a dividendy ČEZ

ČEZ se v posledních letech potýkal s poklesem čistého zisku (na dalším grafu oranžová) kvůli výrazně nižší ceně elektřiny (viz třetí graf článku). ČEZ však do roku 2013 výrazně investoval (např. do výstavby elektrárny Ledvice a obnovy elektráren Tušimice a Prunéřov), což se odrazilo na vysokých kapitálových výdajích (na grafu žlutá) a dividendovém výplatním poměru pod 60 %. Od té doby svou investiční aktivitu utlumil.

Vývoj upraveného čistého zisku (oranžová), provozního cash flow (zelená) a kapitálových výdajů (žlutá) společnosti ČEZ od roku 2009

Vývoj upraveného čistého zisku (oranžová), provozního cash flow (zelená) a kapitálových výdajů (žlutá) společnosti ČEZ od roku 2009

Provozní cash flow (na grafu zelená) se drží na poměrně vysokých úrovních a výsledky ČEZu jsou v posledních letech vylepšovány několika pozitivními jednorázovými položkami (prodej majetku, výsledky soudních sporů).

Díky dostatečně vysokým peněžním tokům tak dividendy na pozadí zvyšování dividendového výplatního poměru klesaly pomaleji než čistý zisk. Část volných prostředků management ČEZu směřuje také na akvizice v oblasti obnovitelných zdrojů a energetických služeb.

Rok 2018 by však měl pro ČEZ znamenat dno a v letošním roce a dalších letech by měl dosáhnout růstu zisku díky vyšším cenám elektřiny. Kontrakt na rok 2020 se aktuálně obchoduje za 49 EUR//MWh, na rok 2021 za 47 EUR/MWh a na 2022 za necelých 48 EUR/MWh.

Vývoj ceny elektřiny v Německu (kontrakt na další rok)

Vývoj ceny elektřiny v Německu (kontrakt na další rok)

Cena elektřiny na německém trhu dosáhla svého minima již v roce 2016, na výsledcích ČEZu se však vzhledem k zajišťovací politice projevuje až se zpožděním. Na konci února měl ČEZ zajištěno 64 % produkce za průměrnou cenu 41 EUR/MWh, viz další graf.

Zajišťovací politika společnosti ČEZ

Zajišťovací politika společnosti ČEZ

Růst ziskovosti indikuje sama společnost. Zatímco v roce 2018 společnost dosáhla hrubého provozního zisku EBITDA 49,5 mld. Kč, pro letošní rok počítá s růstem ziskovosti na úrovni EBITDA na 57 – 59 mld Kč. Současně se generální ředitel Beneš nedávno nechal slyšet, že v letech 2023-25 očekává zisk EBITDA v rozmezí 75-80 mld. Kč, tedy o 50 až 60 % vyšší oproti roku 2018.

Dividenda ČEZu v roce 2020 a dalších letech

Analytici oslovení agenturou Bloomberg aktuálně očekávají, že ČEZ v roce 2019 vyplatí dividendu ve výši 27,9 Kč, v roce 2020 by podle nich měla dividenda dosáhnout 28,8 Kč a v roce 2021 potom 32,5 Kč.

Dividendová politika společnosti by měla vycházet z nové rozvojové strategii ČEZ, která však stále nebyla představena a je z části i politickou otázkou (stavba nových jaderných bloků, rozdělení společnosti…).

Analytický pohled Fio banky na akcie ČEZ

analýze z října 2018 náš analytik Jan Raška přistoupil ke zvýšení cílové ceny pro akcie ČEZ z 556 Kč na 696 Kč a doporučení z „držet“ na koupit“.

Dividenda ČEZu by podle Rašky měla dosáhnout 33 Kč v roce 2019, 35 Kč v roce 2020, 40 Kč v roce 2021 a 43 Kč v roce 2022.

„V kontextu zvýšeného výhledu hospodaření nahlížíme ve srovnání s naší předchozí analýzou o něco optimističtěji na dividendovou politiku. Očekáváme, že by ČEZ mohl v příštím roce udržet stabilní dividendu ve výši 33 Kč na akcii, což je vylepšení našeho předchozího výhledu, jenž počítal s úrovní 28–30 Kč. Stále platná dividendová politika společnosti, v rámci které se jako základna pro výpočet dividendy bere v potaz očištěný čistý zisk, sice naznačuje, že by dividenda vyplacená v roce 2019 měla klesnout k úrovním 22 –25 Kč, ale podle našeho názoru nebude mít management ČEZu důvod takto nízkou dividendu navrhnout,“ uvedl Raška v analýze z října 2018.

„Titul podle mého názoru nabírá na atraktivitě i s blížící se dividendou, kterou předpokládám, navzdory nižšímu loňskému čistému zisku, meziročně stabilní blízko úrovně 33 Kč na akcii (cca 6% dividendový výnos), když management ČEZu by podle mého názoru mohl zohlednit dostatečně silnou likvidní pozici danou očekávaným zlepšením letošního provozního cash flow, stále relativně nízkými CAPEX a rozumnou mírou zadlužení,“ řekl Raška v komentáři k navýšení pozice ČEZ v portfoliích TradeFio a PortFio v dubnu 2019.

Pohled Fio banky na dividendu a akcie ČEZ je optimističtější oproti dalším analytikům na trhu, což je vidět na cílové ceně, projekci hospodaření i dividend.

Pohled aktivistického akcionáře Michala Šnobra

Kvalifikovaný akcionář pod vedením Michala Šnobra, externího poradce skupiny J&T v oblasti energetiky, na loňské řádné valné hromadě přišel s protinávrhem na dividendě nevyplatit 33 Kč na akcii (které nakonec VH schválila), nýbrž o 2 Kč na akcii více. Akcionářská skupina vyšší dividendu odůvodňovala klesající schopností managementu ČEZ realizovat dostatečně atraktivní investice a akvizice.

Vzhledem k ohlasu, který jeho aktivistická kampaň v loňském roce vyvolala, jsme Michala Šnobra poprosili o komentář, zda se situace za rok změnila, jakou dividendu může ČEZ vyplatit a proč. Uvádíme ho v plném znění s drobnými redakčními úpravami:

„Situace se změnila, a to poměrně výrazně. Růst provozních výsledků ČEZ na nejméně následující tři roky (včetně roku 2019) je už nyní téměř reálný (díky předprodejům elektřiny a vývoji ceny silové elektřiny na trzích) a do další let stále více pravděpodobný. Současně se ale nemění potenciál ČEZ v dohledné době realizovat atraktivní akvizice. Investice jsou v delším horizontu omezené a nepřekročí 35 mld. Kč ročně. I současný zcela nerealistický vládní jaderný plán na tom nic nemění. Ten počítá s kapitálovými výdaji (garantovanými státem) max. 3 mld. Kč do roku 2025 a max. dalších 15 mld. Kč do konce roku 2028.

Z těchto důvodů věřím v dividendu za rok 2018 minimálně na úrovni 33 Kč, za 2019 40 Kč a pro následující roky postupně rostoucí znovu až nad 50 Kč/akcii. Jediné, co by mohlo tento trend „zastavit“ či „omezit“, by mohl být razantnější buyback (zpětný odkup akcií, pozn. red.). Faktem totiž je, že ČEZ bude v brzké budoucnosti disponovat každoročně nemalým FCF (volné hotovostní toky dostupné vlastníkům společnosti, pozn. red.).“

Další informace o dividendách

Informace o dividendách na stránkách Fio banky
Obecné články o dividendách
Seriál „Dividendový expres“ o dividendách a zpětných odkupech
Dividendové kalendáře
České akcie z indexu PX
Německé akcie z indexu DAX
Německé akcie z indexu MDAX
Články o dividendách českých akcií v roce 2019
Komerční banka
Philip Morris ČR
Moneta Money Bank
ČEZ

Sledujte nás na Twitteru

V nejbližší době se můžete těšit na další články o dividendách, sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice.

Zdroj: ČEZ, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.