Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Divergence akciových indexů v zámoří

16.04.2012 | 20:15 0 Komentářů

Americké akciové indexy dnes zaznemenávají smíšený výsledek, když technologický Nasdaq klesá se ztrátou 0,6% pod 3000b. hranici, zatímco DJIA si připisuje 0,9% a přibližuje se opět 13000b. úrovni, širší S&P500 roste o 0,4%.

Nasdaq oslabuje pod tíhou gigantů Apple (AAPL -3.3%) a Google (GOOG -2,6%) , když "miláček" širokého investorského publika Apple oslabuje již 5. dnem v řadě – dnes bez zásadní zprávy – a maže tak tučné zisky z úvodu roku (YTD stále +50%!) před výsledky reportované 24. dubna. Očekávání jsou nastavena vysoko (ruku v ruce s rostoucími cíli – viz nedávné targety u 1000$!), realizace zisků oprávněná, přesto pozitivně naladění investoři nad společností rychle lámat hůl nebudou.

Google ztrácí především v návaznosti na započatý soudní spor s s Oraclem (ORCL +0,8%) o porušení autorských práv a patentů okolo programovacího jazyka Java – po uplynutí lhůty pro mimosoudní vyrovnání. Akcie Googlu ztratily od reportování slušných čísel již bezmála 10%, při současném ocenění (oček. P/E 14, 50 mld. USD v hotovosti na účtě) lze očekávat rostoucí zájem – fundamentálně laděných investorů – o titul v blízkosti 600 USD hranice.

Naopak na technologickém výsluní se nadále drží akcie Intelu (INTC +1,1%) a výrobci pevných disků Seagate (STX +3,4%), když oba tituly atakují svá maxima před zítřejšími výsledky.

Z dalších jmen zmiňme 9% pokles akcií po slabších číslech výrobce hraček Mattel (MAT), naopak Citigroup (C) roste o 4%, výsledky za Q1 investory potěšily. Zajímavé pohyby (zaznamenání nových ročních minim) dnes vidíme u spol. Nokia (NOK), plynového těžaře Chesapeake Energy Corp (CHK) či uhelné spol. Arch Coal (ACI).

Ze sektorových zajímavostí pak zmiňme dnešní „rozruch" v oblasti alternativních energií – dánský výrobce větrných turbín Vestas Wind (US – VWDRY / SRN Xetra – VWS) dnes posiluje o 15%, kanadský solární producent Canadian Solar (CSIQ) pak zpevňuje o 9% na pozadí spekulací o akvizičním zájmu ze strany čínských společností. Zatímco oficiální zdroje odmítají potvrdit jednání o převzetí, je pravděpodobné, že r. 2012 bude na spekulace / uskutečněná převzetí bohatý. Výrazný propad tržních kapitalizací na pozadí silného poklesu cen produktů (posilující jejich konkurenceschopnost) bude silné sektorové hráče přitahovat. Investoři, jež tento sektor sledují, by tak měli určitě zpozornět.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.