Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Díky klesajícím cenám solárních panelů bude docházet k jejich většímu využití v arabských zemích

31.03.2015 | 14:38 0 Komentářů

Desítky let byla energetika v arabských zemích spjata s ropou. Místní vlády často energetiku subvencují přes různé podpory. Nicméně se zdá, že může dojít k velké změně. Investoři a energetičtí experti mluví o velkém potenciálu výroby elektřiny ze slunce.

Za posledních 5 let se výrazně snížily náklady na výrobu solárních panelů. Podle Financial Times se výroba elektřiny ze solárních panelů zlevnila o 50 % od roku 2010, zatímco ceny solárních panelů se propadly o 75 % od roku 2009.

CEO společnosti ACWA Power ze Saudské Arábie řekl, že před čtyřmi lety nedávala solární energetika smysl, protože nebyla konkurenceschopná. Nicméně za poslední rok a půl v tomto segmentu nastala velká změna.

Náklady na výrobu elektřiny ze solárních panelů jsou ekvivalentní výrobě elektřiny z ropy při ceně 20 dolarů. Vzhledem k očekáváné roustoucí poptávce po energii tak dává ekonomický smysl ropu exportovat a vyrábět více elektřiny ze solárních panelů.

Podle Middle East Solar Industry Association v následujících letech budou dokončeny solární projekty o kapacitě 1 800 MW za 2,7 mld. dolarů. V roce 2014 činila kapacita méně než 300 MW. Podíl větrné energetiky roste pomaleji, nicméně i zde se snižují náklady. Moderní větrné turbíny produkují o 15 % více elektřiny než ekvivalentní turbíny v roce 1990.

Jordán kupříkladu plánuje do roku 2020 získat 10 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Letos by měl dokončit velký větrný park.

S rostoucí konkurenceschopností obnovitelných zdrojů se zajímají i země, které ropu nemají. Egypt má v plánu do roku 2020 mít 20% podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny.

Maroko má největší ambice v tomto směru, když plánuje do roku 2020 mít 42 % instalované kapacity díky obnovitelným zdrojům. 2000 MW má pocházet ze solárních zdrojů. Nicméně instalovaná kapacita neznamená výrobu elektřiny.

Podle některých analytiků je pro investory v solárních byznysu zajímavá politická vůle, která pomůže k rozvoji solárních byznysu v tomto regionu. Na druhé straně je nutné zlepšit institucionální prostředí

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.