Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Deutsche Bank v 1Q zaznamenala razantní pokles zisku a oznámila výrazné snižování nákladů

26.04.2018 | 12:50 0 Komentářů

Deutsche Bank v 1Q zaznamenala razantní pokles zisku a oznámila výrazné snižování nákladů. To by se mělo týkat zejména investičního bankovnictví v USA. Akcie banky na kladné nule.

Výsledky společnosti Deutsche Bank AG (DBK) za 1Q 2018
  1Q 2018 *Konsensus 1Q 2018 1Q 2017
Výnosy (mld. EUR) 6,98 7,27 7,35
Čistý zisk (mil. EUR) 120 571
Očištěný zisk na akcii (EPS, EUR/akcie) 0,073 0,28 0,52

 * Konsensus Blommberg

Výrazný pokles ziskovosti

Deutsche Bank dnes před otevřením trhu reportovala výsledky za první kvartál fiskálního roku 2018. Banka vykázala za první tři měsíce tohoto roku pokles čistého zisku o 79 %, zatímco celkové výnosy v komparaci s prvním čtvrtletím roku 2016 poklesly o 7 %. Ziskovost zaostala za trřním konsensem zhruba o jednu třetinu.

Souhrn výsledků za 1Q; Zdroj Deutche Bank

Plánované snižování nákladů

Spolu s reportem za první kvartál společnost také oznámila plán na propouštění zaměstnanců v souvislosti s chystaným snižováním nákladů. To by se mělo týkat zejména divize investičního bankovnictví na území Spojených států, kde ziskovost v tomto kvartále výrazně poklesla. Celkové výnosy divize investičního bankovnictví meziročně klesly o 13 %, zatímco zisk divize byl nižší skokově o 74 %. CEO banky Christian Sewing připustil, že banka není v některých oblastech dostatečně silná a dodal, že čísla, která společnost reportovala v tomto čtvrtletí nemohou být pro akcionáře akceptovatelné.

Redukce investičního bankovnictví

Plánovaná redukce nákladů by se měla týkat zejména divizí korporátního a investičního bankovnictví, a to hlavně na území Spojených států a Asie. Snížit by se měl i rozsah tradingového oddělení v USA. Globální business z obchodování s akciemi banka plánuje taktéž snižovat, když její celkové výnosy z tradingu v tomto kvartále poklesly o 17 %. Přitom u všech velkých amerických bank byl v prvním čtvrtletí vyšší výnos z tradingu z titulu vyšší volatility na trzích jedním z důležitých hnacích motorů jejich pozitivních kvartálních reportů. Banka plánovanou redukci investičního bankovnictví vysvětluje zejména dlouhodobě chybějící udržitelnou konkurenční výhodou.

Jednotlivé ukazatele Deutsche Bank ke konci 1Q FY 18; Zdroj: Deutsche Bank

Výraznější zaměření na Evropu

Rentabilita hmotného majetku poklesla v prvním kvartále roku 2018 na 0,9 % z předchozí úrovně 4,5 %. Přitom střednědobý cíl banky je 10 %.

Spolu se snižováním nákladů také Deutsche Bank prezentovala záměr výrazně se zaměřit na aktivity v Německu a v celé Evropě. Jen v roce 2018 by na škrtech banka ráda dosáhla finančních úspor ve výši zhruba 23 miliard eur.

Kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

Akcie banky dnes po výsledcích mírně v kladném (+0,1 %).

Deutsche Bank AG (DBK) +0,1 % na 11,996 EUR
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. EUR) 24,8 P/E
Vývoj za letošní rok (%) -24,4 Očekávané P/E 12,4
52týdenní minimum (EUR) 10,8 Prům. cílová cena (EUR) 12,4
52týdenní maximum (EUR) 17,7 Dividendový výnos (%) 1,6

 

Zdroj: Bloomberg, Deutsche Bank, The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.