Sobota 11. července. Svátek má Olga.

Deutsche Bank bude muset výrazně zvýšit svůj kapitál

19.07.2011 | 12:09 0 Komentářů

Největší německá banka Deutsche Bank (DBK) patří mezi evropské finanční giganty, u kterých nedávné stress testy prokázaly potencionální nestabilitu v případě hospodářských obtíží.

Samotný výsledek testu došel k závěru, že německá banka by si v případě nejhoršího scénáře, se kterým testy počítaly, udržela ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 na hodnotě 6,5 % (Pro úspěšné splnění testů byla požadována min. hodnota 5 %). V širším srovnání však výsledek vyznívá o dost hůře, Deutsche Bank byla na osmém místě z celkového počtu 12 německých bank, které podstoupily test. V celoevropském srovnání jí patří až 57.příčka z 90.

Na stress testy, které měly investory ubezpečit o stabilitě evropského bankovnictví, padá velká kritika ze strany odborné veřejnosti. Hlavním slabinou je podle ní nezahrnutí vlivu možného řeckého defaultu, tedy události, kterou finanční trhy považují téměř za samozřejmost.

Vedení banky se proti výsledkům ohradilo s tím, že testy nebraly v potaz jejich plán na snížení podílu rizikových aktiv v rozvaze a stabilní ekonomické prostředí v Německu. Společnost chce do roku 2013 zvýšit svůj ukazatel Tier 1 nad 8 % dle pravidel Basel III.

Podle mnoha analytiků je zvýšení kapitálového polštáře jediným způsobem, jak získat důvěru investorů a přesvědčit finanční trhy o stabilitě společnosti. Podobné kroky čekají i francouzskou Societé Generale a italskou UniCredit.

Akcie DBK během posledních 10 obchodních dní odepsaly více než 10 % a teprve dnes se vracejí k růstu, když posilují o 2,86 %.

Zdroj: Bloomberg

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.