Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Denní report – úterý 30.07.2013

30.07.2013 | 22:08 0 Komentářů

ČR: KB v čele růstu burzy, Erste beze ztráty navzdory slabším výsledkům, SRN: Německé akcie znovu bez výrazné změny, USA: Den před zasedáním FEDu uzavírá zámoří v plusu

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza s přispěním lehce růstových zahraničních trhů v úterý posilovala. Index PX uzavřel poblíž důležité technické úrovně 50 denní MA (+0,7% na 917 bodech). V aktivitě kralovaly opět banky. A po včerejšku byla Komerční banka (240 mil. Kč) také znovu nejvíce růstovým titulem (+2,7%). Erste se stačila oklepat z dopoledního poklesu k 575 Kč a nakonec uzavírala zpět na dohled 590 Kč metě (+0,3%). Společnost zveřejnila výsledky za 2Q, které lze interpretovat jako mírně negativní, ale při daném sentimentu stačilo pár pozitivních náznaků managementu při konferenčním hovoru, aby to kurz akcií Erste ustál. Nad 600 Kč to však už tak jednoduché nebude. Posílit se nakonec podařilo také akciím ČEZ, které se posunuly na 467 Kč (+1,5%). Telefonica 02 zatím „stravuje" pohyb z minulého týdne, akcie se pohybovaly mírně nad 290 Kč (-0,3%). Na Philip Morris slušný objem (32 mil. Kč) stál za poklesem na 11 180 Kč (-0,6%). V červených číslech zakončila také mediální CETV (-0,8%) a zejména těžební NWR (-3%).

Podnikové zprávy

ČEZ

Společnost ČEZ dnes ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že bulharský energetický regulátor (DKEVR) změnil metodologii stanovení ceny elektřiny a snížil tarif pro koncové zákazníky. Regulátor oznámil pokles cen elektřiny (tarifů) pro domácnosti v průměru o 4,4 %. Nové tarify by pro distribuční společnosti (tedy i pro bulharskou distribuční divizi ČEZu – ČEZ v Bulharsku vlastní distribuční a prodejní společnosti ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro) měly platit od 1. srpna letošního roku do poloviny roku příštího (regulační rámec v Bulharsku pracuje s roční periodou). Novinkou je ovšem skutečnost, že výše zmíněný pokles tarifů bude nově rozložen mezi všechny účastníky trhu, tedy nespadne pouze na bedra distributorů elektřiny, což hodnotíme pozitivně z pohledu bulharské distribuční divize ČEZu. Rozhodnutí regulátora o snížení tarifů by tak nemělo mít na její hospodaření výraznější negativní dopad. Na základě změny metodologie se tak nebude opakovat scénář z počátku letošního března, kdy DKEVR svým rozhodnutím snížil ceny elektřiny pro koncové zákazníky ČEZ Razpredelenie o 7,17 %. Toto snížení cen bylo platné do 30. 6. 2013 a plnou vahou dopadalo pouze na hospodaření ČEZ Razpredelenie. Zejména díky tomuto 7% snížení tarifů odhadujeme, že EBITDA bulharské distribuční divize ČEZu nedosáhne loňských 1,5 mld. Kč a bude se pohybovat spíše kolem 1 mld. Kč.

Oznámené změny v metodologii stanovení ceny elektřiny nicméně vnímáme jako pozitivní posun v komunikaci mezi společností ČEZ a bulharským regulátorem a mohlo by to znamenat postupné zlepšování regulatorních podmínek v této zemi. ČEZ v Bulharsku stále čelí proceduře odebrání distribuční licence, nicméně podle dnešního prohlášení společnosti dosud nepadl žádný závěr, byť rozhodnutí regulátora mělo padnout podle původních očekávání již zhruba v polovině letošního června. ČEZ dále uvedl, že v rámci procedury odebrání licence poskytuje regulátorovi veškerou možnou součinnost a postupně implementuje jeho připomínky. V současnosti tak nevnímáme signály, že by ČEZ měl v Bulharsku přijít o distribuční licenci. Akcie ČEZ aktuálně posilují o 0,9 % na 464,50 Kč.

Erste Bank

Hospodářské výsledky Erste Group Bank pro 2Q 2013 byly na úrovni
provozu v souladu s konsensuálními odhady a tvorba rezerv a
opravných položek ke ztrátám z úvěrů byla taktéž v souladu. Položka
ostatního výsledku byla vyšší než odhady, což se projevilo v nižším
než odhadovaném zisku před daní z příjmu. Čistý zisk zaostal za
odhady o 12 %. Čistý úrovkový výnos byl taktéž z důvodu slabší
poptávky po úvěrech a nízkých úrokových sazbách mírně horší.
Hospodářské výsledky hodnotíme celkově mírně horší.

Komerční banka

Hospodářské výsledky společnosti Komerční banky pro 2Q 2013 budou zveřejněny dne 1.8.2013 před otevřením trhu.

Naše odhady předpokládají, že objem depozit se ve 2Q 2013
meziročně zvýší a to přes hospodářskou recesi v ČR. Očekáváme, že
objem úvěrů meziročně i mezikvartálně vzroste a to díky růstu
hypoték a firemních úvěrů. Naopak odhadujeme meziroční pokles u
spotřebitelských úvěrů a úvěrů stavební spořitelny. Ovšem díky stále
nízkým tržním úrokovým sazbám zřejmě poklesnou čisté úrokové
výnosy z depozit, což povede i k meziročnímu i mezikvartálnímu
propadu celkových čistých úrokových výnosů. V případě čistých
úrokových výnosů z úvěrů odhadujeme mezikvartální mírný pokles
díky mírnému propadu úrokové marže. Předpokládáme, že čisté
poplatky a provize budou pokračovat v nastoleném meziročním
sestupném trendu. Čistý zisk z finančních operací by měl být dle
našich odhadů meziročně nižší, ovšem mezikvartálně vyšší.

Fortuna

Fortuna podepsala smlouvu se společností E-INVEST o prodeji 8 % podílu na svém loterijním byznysu. Smlouva byla podepsána minulý týden a v nejbližší době by mělo dojít k zanesení změny do obchodního rejstříku.
Obě společnosti již podepsaly v květnu 2012 smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se dohodly na spolupráci v oblasti loterijního trhu v České republice. E-INVEST nakonec získal 8% podíl na společnosti FORTUNA sázky a.s., dceřiné společnosti skupiny Fortuna Entertainment Group. FORTUNA sázky a.s. v současné době provozuje číselné a okamžité loterie prostřednictvím zhruba 6 000 prodejních míst po celé České republice. Společnost nabízí i doplňkové služby, jako je např. dobíjení mobilních telefonů od všech hlavních mobilních operátorů.

Německo

Hlavní zprávy

GFK spotřebitelská důvěra za srpen vzrostla na 7,0 b. při očekávaném růstu na 6,9 b. z předchozích 6,8 b.

Index spotřebitelských cen (CPI) dle předběžných údajů v červenci meziměsíčně rostl o 0,5 % při očekávání +0,3 % a po předchozím růstu o 0,1 %.

Meziročně se CPI zvýšil o 1,9 % při očekávání +1,7 %. V předchozím měsíci změna činila +1,8 %.

Eurozóna:

Indikátor obchodního klimatu v červenci vzrostl na -0,53 z předchozích -0,67 b., očekával se růst ukazatele na -0,54 b.

Dle konečných údajů dosáhla spotřebitelská důvěra v červenci hodnoty -17,4 b., což bylo v souladu s předchozími odhady.

Očekávané události

08:00 Maloobchodní tržby MoM (červen): odhady: 0.2%, předchozí: 0.8%
08:00 Maloobchodní tržby YoY (červen): odhady: 0.5%, předchozí: 0.4%
09:55 Změna počtu nezaměstnaných (červenec): odhady: 0 tis., předchozí: -12 tis.
09:55 Míra nezaměstnanosti (červenec): odhady: 6.8%, předchozí: 6.8%

Eurozóna:

11:00 Míra nezaměstnanosti (červen): odhady: 12.2%, předchozí: 12.2%

Popis trhu

Investoři dále vyčkávají na výsledky zasedání centrálních bank (FED, ECB, BoE), která proběhnou v druhé polovině tohoto týdne. O to větší pozornost tak mohou věnovat podnikovým výsledkům. DAX krátce před koncem obchodování roste o 0,2% na 8 280 bodů. Daří se zejména Continentalu (CON +2,3%), E.Onu (EOAN +2,2%) a Beiersdorfu (BEI +2,0%). Opačným směrem míří po výsledcích Infineon (IFX -4,3%) a Deutsche Bank (DBK -4,4%). Největší ztráty však utrpěl výrobce hnojiv K+S (SDF -24,0%), který doplatil na zprávy o očekávaném propadu ceny potaše.

Podnikové zprávy

Deutsche Bank

Deutsche Bank dnes ráno reportovala pokles zisku ve druhém kvartále o 49 % na 334 milionů euro, což bylo výrazně pod očekávanými 767,6 miliony eur. Za dramatickým poklesem zisku stojí právní náklady ve výši 656 milionů eur. Banka čelí vyšetřování kvůli manipulaci se sazbami Libor, ale je i obžalovaným v případu amerických cenných papírů krytých hypotékou (MBS) a zapletena v dalších derivátových podvodech. Hrubý zisk v divizi investičního bankovnictví nicméně vzrostl meziročně o 58 % na 785 milionů eur, tržby se zvýšily o 9 % na 3,71 miliardy eur.

BASF

Německá společnost BASF se rozhodla postavit novou továrnu v Shanghaji. Chemička investuje do projektu 90 milionů eur. Plánuje se, že produkce bude spuštěna ve druhém pololetí roku 2015.

USA

Hlavní zprávy

S&P/Case-Shiller index cen domů v květnu vzrostl na 156,14 b. Předchozí hodnota činila 152,42 b.

Relativně došlo k růstu o 1,05 % (odhad 1,40 %). Růst 1,72 % v předchozím měsíci byl opraven na 1,73 %.

Index spotřebitelské důvěry v červenci klesl na 80,3 b. při očekávání hodnoty 81,3 b. Předchozích 81,4 b. bylo revidováno na 82,1 b.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (26. červenec): odhady: –, předchozí: -1.2%
14:15 Změna zaměstnanosti ADP (červenec): odhady: 180 tis., předchozí: 188 tis.
14:30 Hrubý domácí produkt QoQ (únor): odhady: 1.0%, předchozí: 1.8%
14:30 Osobní spotřeba (4Q): odhady: 1.6%, předchozí: 2.6%
14:30 Deflátor HDP (leden): odhady: 1.0%, předchozí: 1.2%
15:45 Chicago index nákupních manažerů (červenec): odhady: 54.0, předchozí: 51.6
20:00 Fed rozhoduje o úrokové sazbě (31. červenec): odhady: 0.25%, předchozí: 0.25%

Popis trhu

Po mírném propadu do záporu uprostřed obchodního dne končí nakonec americké akciové trhy o něco výš. Směr dnešního obchodování neurčovala žádná zásadní marokrodata a tak se oči investorů upínají k zítřku, kdy nás čeká zasedání FEDu, rozhodnutí o sazbách a především následná tisková konference.
Dařilo se technologickým titulům v čele s Facebookem (FB +6,37%) a Gogolem (GOOG +1,07%) a Applem (AAPL +1,28%). Naopak dolů mířily především telekomunikace v čele s Verizonem (VZ -2%) a AT&T (T -1,15%). Divokou seanci zažívá Herbalife (HLF -0,86%), který po včerejších výsledcích dnes vyšplhal až k 65,5 USD, následně se stáhl k 60 dolarům. Pokračuje tak souboj dvou velkých hráčů, manažerů hedgeových fondů, Icahna a Ackmana. Ackman aktuálně tahá za kratší konec, když na krátké pozici cca. 20. mil akcií aktuálně ztrácí přes 300 mil. dolarů.

Podnikové zprávy

Arch Coal

Uhelná společnost Arch Coal dosáhla ve druhém kvartále ztráty 29 centů na akcii, čímž překonala odhadovanou ztrátu ve výši 33 centů. Na meziročním poklesu tržeb na 766,3 z loňských 965,7 milionů dolarů se negativně odrazila především všeobecná slabost uhelného trhu. Firma v rámci úsporných opatření podepsala 27. června smlouvu o prodeji své dceřiné společnosti Canyon Fuel Company za 435 milionů dolarů.

„Děláme správné kroky k tomu, abychom překonali nepříznivou situaci na trhu s uhlím a vyšli z ní jako silný hráč", sebevědomě prohlásil John W. Eaves, generální ředitel společnosti.

Pfizer

Farmaceutická společnost Pfizer vykázala za 2Q zisk na akcii ve výši 56 centů. Průměr 15 analytiků oslovených agenturou Bloomberg činil 55 centů. Tržby dosáhly 13 miliard dolarů. Společnost očekává, že čísla hospodaření druhého pololetí tohoto fiskálního roku budou lepší než ta v prvním. Celoroční zisk na akcii vidí v rozmezí 2,10-2,20 dolarů.

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.