Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Denní report – úterý 29.05.2012

29.05.2012 | 22:10 0 Komentářů

ČR: Pražská burza konečně zabrala, navážeme na růsty i v dalších dnech?, SRN: Německé akcie těží z optimismu v zámoří, USA: Akciové indexy v zámoří v kladném teritoriu

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza při úterním obchodování konečně „zabrala" a index PX posílil +1,4% na 878 bodů. Šlo o největší růst od 10.května a naše optimistická varianta- že včerejší pokles na 865 bodů znamenal jen úspěšné testování minim z předchozího týdne- pořád žije. V takovém případě by za námi bylo lokální minimum, indexy by však pro potvrzení této hypotézy měly v příštích dnech na současný růst navázat. Největší objem dnes protekl na Komerční bance (250 mil. Kč), jež se alespoň vrátila nad 3100 Kč (+0,7%). Více se dařilo Erste (+2%), ale i ta zůstává nedaleko svých lokálních minim. Na ČEZu náhle chyběl prodejní zájem a kurz neměl problém s růstem nad 720 Kč (+1,3%). Posun uhelného sektoru v zahraničí pomohl také těžební NWR (+1,4%). Na Orcu se tentokrát příliš divoké pohyby neopakovaly (+1,9%). Bez ztrát zakončila mediální CETV (+0,45%).

Německo

Hlavní zprávy

Index cen dovozů v dubnu meziměsíčně klesl o 0,5 % (odhad -0,3 %) po březnovém růstu o 0,7 %. Meziročně rostl o 2,3 % (odhad 2,6 %) po předchozích +3,1 %.

Podle předběžných odhadů klesá index spotřebitelských cen v květnu o 0,2 %, když se očekával pokles o 0,1 %. Meziročně došlo k růstu o 1,9 % při očekávaném růstu o 2,1 %. V předchozím měsíci byl zaznamenán meziměsíční růst o 0,2 % a meziroční růst o 2,1 %.
Index CPI harmonizovaný k EU poklesl meziměsíčně o 0,3 % při očekávané stagnaci a meziročně vzrostl o 2,1 %, když se čekal růst o 2,2 %.

Popis trhu

Německé akcie si během dnešní seance připsaly solidní zisky, když je v druhé části dne podpořil optimismus zámořských investorů.

Index DAX krátce před koncem obchodování roste o 1,4% na 6 415 bodů. Dobře si vedou hlavně automobilky (VOW3 +4,7%, MAN +3,8%, BMW +3,2%, DAI +3,3%), které jsou nejúspěšnějším sektorem v Evropě. Deutsche Telekom (DTE -098%) naopak jako jediný vyrazil jednoznačně jižním směrem. Vysokému tempu nestačí rovněž Allianz (ALV -0,4%) a E.On (EOAN -0,1%).

Podnikové zprávy

Zhruba před měsícem učinila německá farmaceutická společnost Fresenius (FRE) nabídku na akvizici tamního provozovatele lékařských zařízení Rhoen Klinikum (RHK) za 3,1 mld. EUR. Představenstvo Rhoen Klinikum dnes uveřejnilo prohlášení, ve kterém podporuje nabídku ze strany Fresenia se slovy, že cena je „férová" a jedná se o logický strategický krok.

Nezávislá britská investiční společnost Numis Securities přišla s reportem, ve kterém se zabývá případnou fúzí hotelových řetězců Marriott (MAR) a Intercontinental (IHG). Uvádí, že kdyby se Marriott pokusil o akvizici svého britského konkurenta Intercontinental Hotels, mohl by při platbě v hotovosti zvýšit zisky na akcii až o 44 %. Při rozložení 70:30 hotovost:akcie by se zisky navýšily zhruba o 20 %. Sloučení by vytvořilo dominantního hráče na celosvětovém trhu s hotely s celkovým podílem 9 %.

Richard Li, syn nejbohatšího muže z Hong Kongu, je podle Wallstreet Journal jedním ze zájemcům o asijskou divizi životního pojištění holandské ING Group (ING, INN).

Miliardář Li Ka-Shing (83) před 4 dny uvedl, že nabídne finanční podporu jeho synovi, aby rozšířil rodinné impérium Cheung Kong Group. Richard Li se již v roce 2009 neúspěšně pokoušel o koupi PCCW, největšího hongkongského telefonního operátora, a nyní bude o asijskou divizi ING soupeřit s dalšími potencionálními zájemci jako Metlife, Manulife Financial či Korea Life Insurance.

ING se musí zbavit své divize v rámci nařízení EU do konce roku 2013. Částka, kterou by holandská skupina ráda za divizi získala se pohybuje kolem 7 mld. USD.

Sanford Bernstein zvyšuje doporučení pro farmaceutickou společnost Bayer (BAYN) na „Outperform" z „Market Perform". Cílovou cenu stanovil na 60 EUR.

Deutsche Bank obnovila pokrývání Deutsche Boerse (DB1) a stanovila doporučení na „Koupit. Cílovou cenu snížila na 52 EUR z 72 EUR.
Berenberg zvýšil doporučení pro MAN (MAN) na „Držet" z „Prodat". Cílovou cenu ponechal na 80 EUR.

USA

Hlavní zprávy

Index cen domů S&P/CaseShiller v březnu nepatrně poklesl na 134,1 b., když se čekala hodnota 134,4 b. Předchozích 134,2 b. bylo revidováno na 134,14 b.
Index S&P/CS Composite-20 poklesl meziročně o 2,57 %, když se očekával pokles o 2,6 %. Předchozích -3,49 % bylo revidováno na -3,54 %.

Spotřebitelská důvěra v květnu poklesla na 64,9 b. Očekávalo se 69,6 b. Předchozích 69,2 b. bylo revidováno na 68,7 b.

Index výrobní aktivity Fedu Dallas poklesla v květnu na -5,1 b. Po předchozích -3,4 b. se naopak očekával růst na 3,0 b.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (25. květen): odhady: –, předchozí: 3.8%
16:00 Pokračující prodeje domů (m-m) (duben): odhady: 0.0%, předchozí: 4.1%
16:00 Pokračující prodeje domů (r-r) (duben): odhady: 22.0%, předchozí: 10.8%

Popis trhu

Americké indexy si připsaly více než 1% zisky i navzdory novým letošním minimům EUR vůči americké měně v návaznosti na nejistotu ve španělském bankovním sektoru. Naopak poslední volební průzkumy signalizující růst kladných bodů „proevropským" stranám na trhy působí pozitivně. Objevující se spekulace ohledně možného brzkého uvolnění fiskálních / monetárních otěží ze strany čínských autorit, stejně tak povzbudivá data z trhu nemovitostí (byť zaostala za očekáváními) též podpořila sentiment investorů.

Právě zlepšování kondice US trhu nemovitostí je pokládáno za jeden z klíčových kamenů pro udržitelnost ekonomického oživení v zámoří. Přestože nemovitostní S&P/Case-Shiller US Home price index nadále vykazuje klesající hodnoty, tempo zpomalení je nejnižší za posledních 18 měsíců.

Ze zajímavých pohybů dnes zmiňme růst uhelného sektoru (sektorové ETF – KOL +3,5%) po zvýšeném doporučení ze strany Goldman Sachs, preferující největšího US producenta Peabody Energy (BTU +5,6%). Odvětví utrpělo v uplynulých měsících značné ztráty v návaznosti na bezprecedentní pád „konkurečního" plynu v úvodu dubna (pod $2/MMBTU). Řada uhelných společností tak otestovala mnohaletá minima. Ceny plynu od svého dna nicméně zpevnily o 30%, dávající uhelným titulům naději na více než 1-denní růstovou záležitost, v hledáčku investora by tak neměly chybět.

Naopak akcie „zatraceného" Facebooku (FB) opustily pásmo $30 a se ztrátou 10% již atakují dolní hranici původního upisovacího pásma 28 USD! Opční obchody u Facebooku dnes započaly, sázky na pokles vysoké. Přestože titul zcela jistě neztratí punc zajímavého titulu pro krátkodobé obchodníky, investoři hledající smysluplné valuace by měli hledat jinde – viz nedávno vzpomínaná konzervativně oceněná internetová společnost Google (GOOG).

Podnikové zprávy

Bernstein přistoupil k několika snížením cílových cen týkajících se společností působícím v leteckém průmyslu.
Cílovou cenu pro Boeing snižuje z 88 USD na 85 USD při doporučení „market perform".

Další společnost působící v leteckém průmyslu United Technologies (UTX) obdržela snížený cíl z 90 USD na 87 USD s doporučením „market perform".

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.