Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Denní report – úterý 26.11.2019

26.11.2019 | 22:25 0 Komentářů

ČR: Vývoj na pražské burze ovlivnila rebalance indexu MSCI, index PX odevzdal -0,5%, SRN: Frankfurt uzavírá dnešní obchodování červenou nulou, USA:Americké indexy opět atakovaly historická maxima.

Pražská burza

Popis trhu

Vývoj na pražské burze dnes ovlivnila rebalance indexu MSCI pro rozvíjející se trhy. V tomto indexu posílily váhu čínské emise na úkor ostatních zemí. Na pražské burze se redukce týkala akcií Čezu, Komerční banky a váhu snížila i Moneta Money Bank. Většina obchodů proběhla v závěrečné aukci a to téměř 1 mld. Kč a celkem za celý den proběhly obchody v objemu necelých 1,5 mld. Kč. Index PX nakonec zakončil poklesem o -0,51% na 1 079 bodech. Nejvíce klesla Komerční banka a to -1,80% na 790 Kč při nejvyšším denním objemu 522 mil. Kč, Čez potom odevzdal -0,68% na 508 Kč při objemu 491 mil. Kč. Moneta Money Bank zakončila bez výraznější změny poblíž 79 Kč (-0,06%) a odolala tak rebalanci i vzhledem k tomu, že dnes na valné hromadě byla schválená pololetní dividenda a zpětný odkup akcií. V záporném teritoriu zakončila taktéž Erste Bank (840 Kč -0,71%). Vig před zítřejším výsledkovým reportem uzavřel s malou změnou na 623 Kč (-0,08%). Naopak předchozí zisky navyšoval Avast (133 Kč +0,76%).

Podnikové zprávy

Valná hromada Monety schválila pololetní dividendu ve výši 3,3 Kč i zpětný odkup akcií

Německo

Hlavní zprávy

Spotřebitelská důvěra GfK (prosinec):
aktuální hodnota: 9,7
očekávání trhu: 9,6
předchozí hodnota: 9,6

Očekávané události

08:00 Index importních cen (m-m) (říjen): očekávání trhu: -0,1  %, předchozí hodnota: 0,6  %

08:00 Index importních cen (y-y) (říjen): očekávání trhu: -3,5  %, předchozí hodnota: -2,5  %

Popis trhu

Největší zisk si z dnešní obchodní seance odnášejí rovnou dva tituly: akcie Beiersdorf (BEI), které navýšily svoji cenu o 1,5 %.

O stejné číslo vzrostla i Vonovia (VNA), jejíž akcie posílily o 1,5 %. Akciím společnosti z nemovitostního trhu dnes k posílení mohlo napomoci zpráva o tom, že jeho rivalové na rakouském trhu Immofinanz a S Immo upustily od fúze.

Dařilo se však i titulům jako MTU Aero Engines (MTX; 1,3 %) či Adidas (ADS; 1,3 %).

Do záporných čísel se dnes podívala nejhlouběji Deutsche Bank, jejíž emise ztratila 1,1 %.

Zlevňovaly však i akcie BASF SE (BAS): ty tak přišly o 1,1 % ze své ceny. Dneškem společnost oficiálně spustila v čínské provincii Guangdong svůj projekt Verbund a oznámila výstavbu prvních továren.

Podnikové zprávy (eurozóna)

Francouzská vláda nevyloučila Huawei z budování 5G sítí

USA

Hlavní zprávy

Velkoobchodní zásoby (m-m) (říjen – předběžný):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: -0,4 %

Index cen domů FHFA (m-m) (září):
aktuální hodnota: 0,6 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,2 %

Index výrobní aktivity richmondského Fedu (listopad):
aktuální hodnota: -1
očekávání trhu: 5
předchozí hodnota: 8

Prodeje nových domů (m-m) (říjen):
aktuální hodnota: -0,7 %
očekávání trhu: 0,6 %
předchozí hodnota: -0,7 %

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (22. listopadu): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -2,2  %

14:30 Růst HDP (q-q) (anualizováno) (3Q – druhý, předběžný): očekávání trhu: 1,9  %, předchozí hodnota: 1,9  %

14:30 Osobní spotřeba (3Q – druhý, předběžný): očekávání trhu: 2,8  %, předchozí hodnota: 2,9  %

14:30 Deflátor HDP (3Q – druhý, předběžný): očekávání trhu: 1,7  %, předchozí hodnota: 1,7  %

14:30 Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (q-q) (3Q – druhý, předběžný): očekávání trhu: 2,2  %, předchozí hodnota: 2,2  %

14:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen – předběžný): očekávání trhu: -0,9  %, předchozí hodnota: -1,2  %

Popis trhu

V úterní seanci americké akciové trhy nabraly opěr růstový směr a index Dow Jones přidal 0,07% a širší S&P 500 také posílil o 0,09%.  V pozitivním sentimentu  trhy stále drží pokračující jednání mezi Spojenými státy a Čínou, které jsou doprovázeny různými komentáři, jež mají silný vliv na americké indexy a ostatní trhy. K dobré atmosféře přispěl také čínský list Global Times, který s odvoláním na odborníky blízké čínské vládě napsal, že Čína  a USA jsou blízko k dosažení první fáze obchodní dohody. Také samotný čínský vícepremiér Liou Che po telefonu jednal s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem a obchodním zástupcem Robertem Lighthizerem a podle zpráv dosáhli konsensu bez uvedení detailů a potvrdili souhlas s dalším jednáním ohledně obchodní dohody fáze jedna. Dolar na páru s eurem si stále udržuje silnější pozici,  ale dnes na páru s eurem mírně oslabil 0,07% a dostává se k úrovni 1,1020 USD/EUR.

Za pozornost stála lehká ropa WTI, která se pohybovala u úrovně 58,4 USD/barel a přidala 0,7%. Silnější dolar tak nevyhovuje akciím v sektoru černého zlata a tak se dnes nedařilo akciím  společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie oslabily o necelých 3,5% a podobně si vedly akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ), které ztratily na své tržní hodnotě 2,3%. Podobně si dnes vedly také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které uzavřely poklesem 2,2%  a také akcie jeho konkurenta Halliburtona  ( HAL ) obchodovaly v červených se ztrátou více než 3%.  Do nižších pater se dostaly také akcie těžaře ropy a plynu Cabot Oil & Gas ( COG ), které uzavřely seanci ztrátou 4,5%.

Naopak se dnes dařilo žlutému kovu, který si připsal 0,43%  a  zlato se tak dostává k úrovni 1 461 USD/Troy. unci.  Z výše zmíněných důvodů se tak dnes dařilo akciím v těžebním sektoru zlata a tak akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( GOLD ) přidaly o více než 2,4% a také konkurenční Newmont Gold Corp. ( NEM ) se pohybovaly s 0,5% nárůstem. Za pozornost stály také akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které si připsaly cca 1,7%.

Do červených čísel se dnes nořily akcie retailového řetězce Dollar Tree ( DLTR ), kde společnost zveřejnila sice EPS v souladu s tržním očekáváním 1,08 USD/akcii, ale bohužel kvůli většímu dopadu obchodní války Spojených států s Čínou přehodnotila svůj dosavadní výhled v hospodaření a citelně jej snížila. Ukazatel EPS by se podle nového odhadu měl vyvíjet mezi 4,66 – 4,76 USD/akcii oproti dřívější projekci rozmezí 4,9 – 5,11 USD/akcii. Akcie tak čelí prodejnímu tlaku investorů a ze své hodnoty ztratily více než 15%.

Dnes se také nedařilo akciím společnosti Hewlett Packard Enterprise ( HPE ), kde již společnost včera po uzavření trhu reportovala výsledky za fiskální 4Q. 2019, které zklamaly investory především na úrovni tržeb. Meziročně tržby za 4Q. klesly o 9% r/r na 7,22 mld. USD, což byl hlubší pokles než očekávali analytici 7,42 mld. USD. Společnost tak vykázala meziroční pokles tržeb již čtvrtý kvartál v řadě a akcie společnosti tak obchodovaly se silnou ztrátou více než 8,5%.

Na rostoucí vlně se dnes vezly akcie prodejce spotřební elektroniky Best Buy ( BBY ), kde prodejce zveřejnil upravený zisk na akcii 1,13 USD, čímž překonal odhady analytiků ve výši 1,04 USD/akcii. Akcie se tak těšily zájmu investorů a přidaly na své tržní hodnotě více než 9,8%.

 

Podnikové zprávy

Dollar Tree prezentuje výsledky za 3QFY19 a snižuje výrazně svůj výhled hospodaření
Best Buy ve 3Q FY20 předčil analytické odhady a navíc navýšil výhled
PVH Corp zveřejnila výsledky za 3QFY19 a doplnila je o aktualizovaný výhled pro FY20
HPE reportovala výsledky za 4QFY19 a přinesla nový výhled pro (1Q)FY20

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.