Středa 23. září. Svátek má Berta.

Denní report – úterý 22.09.2015

22.09.2015 | 22:15 0 Komentářů

ČR: Výprodeje v Německu stahují i pražskou burzu, SRN: Německá burza se propadla v čele automobilkou Volkswagen -20 %, USA: Trhy v zámoří pokračovaly na červené vlně, Nasdaq -1,5%

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza byla při úterním obchodování ve vleku velmi negativního sentimentu na evropských trzích. Výprodejům vévodí automobilky a přidávají se další tituly i celé sektory (DAX -3,6%). Domácí trh nakonec končil níže -1,6% na 968 bodech. Největší objem protekl na Komerční bance (230 mil. Kč), která byla současně pod prodejním tlakem a propadla pod 5200 Kč (-2,8%). ČEZ se sice v první půli dne snažit držet při hladině 515 Kč, ale nakonec se obchody přesunuly pod 510 Kč (-1%). Akcie Erste pro změnu zavítaly na úrovně 685 Kč (-1,5%) a pojišťovna VIG na nové minima u 715 Kč (-2,3%). Kolem -2% níže se obchodovaly níže také akcie Pegas, kde nepotěšila zpráva o prodejích akcií ze strany managementu.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Spotřebitelská důvěra (září – první, předběžný):
aktuální hodnota: -7,1
očekávání trhu: -7,0
předchozí hodnota: -6,9

Očekávané události

09:30 Index nákupních manažerů Markit/BME (září – předběžný): očekávání trhu: 52,6, předchozí hodnota: 53,3

09:30 Index nákupních manažerů ve službách Markit (září – předběžný): očekávání trhu: 54,5, předchozí hodnota: 54,9

09:30 Složený index nákupních manažerů Markit/BME (září – předběžný): očekávání trhu: 54,6, předchozí hodnota: 55,0

Eurozóna:

10:00 Index nákupních manažerů Markit (září – předběžný): očekávání trhu: 52,0, předchozí hodnota: 52,3

10:00 Index nákupních manažerů ve službách Markit (září – předběžný): očekávání trhu: 54,2, předchozí hodnota: 54,4

10:00 Složený index nákupních manažerů Markit (září – předběžný): očekávání trhu: 54,0, předchozí hodnota: 54,3

Popis trhu

Dnes investoři sledovali pokračování příběhu podvodu s emisemi u automobilky Volkswagen (VOW3; -19,82 %). Je na místě zmínit, že se pravděpodobně může jednat o začátek dlouhého příběhu a je možné, že nebudou ušetřeny ani konkurenční automobilky. Ostatně již dnes Daimler (DAI) oslabil o 7 % a BMW odepsalo 6 %, ačkoliv se jedná o výrazně nižší propady než 20 % u Volkswagenu. Vedení Volkswagenu oznámilo, že nechá stranou 6,5 mld. dolarů pro případné pokuty a rovněž podle německých médií došlo k výměně CEO Winterkonna za CEO Porsche Mullera.

Chemička Lanxess (LXS; -0,53 %) dnes byla převážně v černých číslech díky vytvoření společného podniku se Saudi Aramco, nicméně následný propad indexů způsobil, že ani tento titul zakončil ve ztrátě. Energetické tituly E.ON (EOAN; -4,43 %) a RWE (RWE; -4,65 %) zaznamenaly nová historická minima.

V noci budou zveřejněny údaje čínského průmyslu pomocí indexu PMI.

Podnikové zprávy

Volkswagen

Automobilka Volkswagen dnes oznámila, že stranou nechá až 6,5 mld. EUR ve 3Q v souvislosti s pokrytým škod u porušování předpisů u dieselových motorů, které jsou nainstalovány v 11 mil. vozech po celém světě. Dnes jsme psali o zprávě o vyšetřování v Jižní Koreji.

Společnost rovněž oznámila, že upraví výhled zisku na rok 2015.

Chemička Lanxess a ropná společnost Saudi Aramco vytvoří společný podnik v hodnotě 3,1 mld. dolarů

Saudi Aramco si zajistí přístup k základním materiálům, tím divize výroby syntetické gumy patřící této společnosti bude více konkurenční. Podle analytiků banky Berenberg je vstup nového partnera strategicky prospěšní pro obě strany.

Saudská společnost podala lepší nabídku než konkurenti jako Ineos Group. Aramco zaplatí 1,2 mld. EUR formou hotovosti.

Tento měsíc společnost Lanxess opustí index DAX kvůli poklesu tržní kapitalizace.

Jižní Korea bude kontrolovat automobily společnosti Volkswagen kvůli podvodu s emisemi

Po včerejší oznámené zprávě amerického úřadu pro ochranu životního prostředí EPA o podvodech s emisemi u dieselových motorů v USA společnosti Volkswagen nemusí být problémům konec.

Dnes ministerstvo životního prostředí v Jižní Koreji oznámilo, že bude v říjnu kontrolovat emise u dieselových verzí modelů Jetta, Golf a Audi A3. Kontrola se bude týkat 4000-5000 automobilů, které byly dodány do Koreji od roku 2014.

Ministr životního prostředí Pan Kyu oznámil, že neplánuje zahájit vyšetřování u konkurenčních společností. Nicméně ministerstvo bude situaci a vývoj pozorně sledovat.

Do Asie Volkswagen dodává až 40 % automobilů, přičemž největším zákazníkem je Čína. V Číně za posledních 8 měsíců klesly prodeje automobilů o 5,8 %

Největší problém pro automobilku může být ztráta důvěryhodnosti a analytici nevylučují pokles budoucích prodejů a snížení výhledu. Analytik Lee Sang Hyan z IBK Securities očekává, že nižší prodeje jsou nevyhnutelné. Naproti tomu očekává, že konkurenční automobilky jako Hyundai by mohly z podvodného skandálu profitovat.

Informace o tomto podvodu může podle některých analytiků mít dopad na budoucí prodeje konkurenčních německých automobilek Daimler (DAI) a BMW (BMW). Ačkoliv se podvod těchto automobilek netýká, tak podvod může snížit důvěryhodnost, a tím i prodeje německého automobilového sektoru.

USA

Hlavní zprávy

Index cen domů FHFA (m-m) (červenec):
aktuální hodnota: 0,6 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,2 %

Index výrobní aktivity richmondského Fedu (září):
aktuální hodnota: -5
očekávání trhu: 2
předchozí hodnota: 0

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (18. září): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -7,0 %

15:45 Index nákupních manažerů Markit (září – předběžný): očekávání trhu: 52,8, předchozí hodnota: 53,0

16:30 Změna zásob surové ropy podle EIA (18. září): očekávání trhu: -1250 tis., předchozí hodnota: -2104 tis.

16:30 Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (18. září): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -1906 tis.

16:30 Změna zásob benzínu podle EIA (18. září): očekávání trhu: 850 tis., předchozí hodnota: 2840 tis.

Popis trhu

Americké trhy navázaly na „rudý“ den v Evropě, když index S&P500 ztratil 1,2%, technologický Nasdaq dokonce oslabil o 1,5%. Pod tlakem se ocitl především těžařský sektor (v rámci S&P500 sektor základních materiálů ztratil -1,8%) na pozadí poklesu cen průmyslových komodit i drahých kovů.

Ve ztrátách se topily i automobilky při eskalujícím skandálu „podstřelených“ emisí tržního leadera Volkswagen, který zopakoval včerejší propad a odepsal dnes v Německu dalších 20%. Akcie General Motors (GM) ztratily 2%, Ford (F) odepsal 2,7%. Nedařilo se též dodavatelům autodílů – Delphi Automotive (DLPH) oslabil o 3,6%, BorgWarner (BWA) propadl dokonce o 7,6%.

Při absenci makrodat i zásadních kurzotvorných korporátních zpráv všechny subsektory indexu S&P500 uzavřely v červených číslech. V hlubokých ztrátách se držela řada komoditních společností (uhlí – Consol Energy (CNX -6,2%), plyn – Chesapeake Energy (CHK -6,5%), zlato – Newmont Mining (NEM -6,1%), potaš – Mosaic (MOS -6,6%). Horší čtvrtletní čísla poslala dolů i akcie prodejce potravin ConAgra Foods (CAG -7,1%), 5,8% ztratil i prodejce kancelářských potřeb Staples (SPLS) po spekulacích o možném neskutečnění fůze se spol. Office Depot (ODP -4,1%).

V souvislosti s obnovenými tržními turbulencemi stojí za pozornost snížení pravděpodobnosti (mezi obchodníky) zvyšování sazeb ze strany Fedu v tomto roce na 39% ze 64% před zasedáním měnového výboru minulý týden.

Podnikové zprávy

Společnost Groupon plánuje propustit přes tisíc zaměstnanců

Společnost poskytující služby restauracím Groupon oznámila plán propustit přibližně 1 100 zaměstnanců. Plán je součástí oznámené reorganizace mezinárodních operací.

Snížení počtu o 1 100 lidí představuje přibližně 10 % pracovní síly.

Společnost očekává v souvislosti s propouštěním jednorázové výdaje ve výši 35 mil. dolarů.

Vzhledem k tomu, že více než 35 % tržeb pochází mimo území USA, tak silný dolar omezil motivaci expandovat do zahraničí.
V dubnu Groupon prodal kontrolní podíl v elektronické prodejní síti Ticket Monster investiční skupině KKR & Co a Anchor Equity Partners za 360 mil. dolarů.

General Mills (GIS)
  1Q 2016 Konsensus 1Q 2016* 1Q 2015
Tržby (mld. USD) 4,208  4,256 4,268
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) 0,790 0,689  0,607

 *průměrný odhad analytiků oslovených agenturou Bloomberg

Americký výrobce cereálií General Mills (GIS) v 1Q fiskálního roku 2016 překonala očekávání zisku, když se příznivě projevily úspory v nákladech.
Náklady se snížily díky restrukturalizaci, která měla za následek pokles počtu zaměstnanců.

Čistý zisk se zvýšil o 24 % z 345,2 mil. dolarů na 426,6 mil. dolarů (z 55 na 69 centů na akcii).

Pozitivně se do výsledků projevila i nedávná akvizice výrobce organických svačin Annie za 820 mil. dolarů. Akvizice přispěla růstu tržeb celé společnosti ve výši 2 %.

Hrubá marže se zvýšila meziročně z 33,7 % na 36,9 %, když se snížily vstupní náklady o 6,2 % a prodejní a administrativní výdaje poklesly o 6,5 %.

Tržby v USA se zvýšily o 3,6 % na 2,53 mld. dolarů díky růstu prodejů cereálií, jogurtů a sušenek.

Komodity

Energetické uhlí

Cena energetického uhlí s dodáním v Evropě v roce 2016 historicky poprvé klesla pod 50 dolarů za tunu. Hlavním důvodem je klesající poptávka hlavně v Číně a stále přetrvávající vysoká nabídka.

Ceny ročních kontraktů se jen za letošní rok propadly o 25 %, tím klesají již čtvrtým rokem. Ceny uhlí klesají globálně, když oslabuje čínská poptávka po uhlí. Importy do Číny se meziročně od ledna do července snížily o 35 %. Obchodník v energetice Danny Graefe ze společnosti AVU AG pro agenturu Bloomberg, že podporou v současné době pro uhlí je psychologická hranice 50 dolarů. Rovněž uvedl, že fundamentálně bychom měli vidět dno pro uhlí, ale vývoj na světových trzích může stlačit cenu uhlí ještě níže.

Uhlí s dodáním v příštím roce v přístavech ARA (Amsterdam, Rotterdam a Antwerpy) dnes zlevnilo o 0,6 % na 49,95 dolaru.

Aktuálně se cena uhlí vrátila nad 50 dolarů za tunu. Následující graf ukazuje vývoj ceny ročního kontraktu energetického uhlí v ARA za 5 let.

 

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.