Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Denní report – úterý 22.01.2013

22.01.2013 | 22:01 0 Komentářů

ČR: Pražská burza dále klesala, největší zátěží opět Erste Bank, SRN: Německé akcie v červeném, USA:

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza v úterní seanci rozšířila včerejší ztráty a měřeno indexem PX oslabila o -0,43% na 1025 bodů. Dnes však naše burza poklesem nešla proti proudu s okolními trhy, jelikož ty byly taktéž v záporném teritoriu. Za ztrátami indexu opět stály především akcie Erste Bank, které odepisují šestým dnem v řadě a dnes to bylo o -1,75% na 613 Kč. Na předchozí poklesy navázalo i NWR a kurz se tak opět usadil pod 90 Kč (88 Kč -1,5%). Nedařilo se ani Fortuně (86 Kč -0,98%), Telefonice (327 Kč -0,64%) či CME (108 Kč -0,92%). Naopak denní více jak 1% ztrátu vymazal Čez a nakonec stagnoval na 648 Kč. Díky závěrečné aukci si polepšil Unipetrol a posílil o 1% na 172 Kč. V kladném teritoriu zakončila i Komerční banka (3950 Kč +0,61%) a Orco (+1,62%).

Podnikové zprávy

Společnost Penta hledá strategického partnera pro společnost Fortuna Loterie, které se stále nedaří efektivně konkurovat společnosti Sazka. Variantou je jak kapitálový vstup nového investora, tak spolupráce s některou z velkých loterijních společností na manažerské úrovni.

Nový partner pomůže především s loteriemi Fortuny, které jsou rok po spuštění ve ztrátě. „Loterie nám teď prodělává zhruba 40 tisíc eur měsíčně. Za celý rok vytvoří provozní ztrátu asi pěti milionů eur," řekl Aktuálně.cz generální ředitel Fortuny Radim Haluza.

"To, co jsme si od loterií slibovali, zatím nevyšlo. Pro celou Fortunu to není zásadní problém, loterie se na desetimiliardových tržbách celé skupiny Fortuna Entertainment Group podílejí jen malým dílem, zhruba půlmiliardou. Ale loterijní část Fortuny potřebujeme posílit," doplnil Jozef Janov.

Jméno partnera Fortuna oznámí do konce března příštího roku.

V této chvíli běží podle manažerů jednání „se dvěma ze tří potenciálních partnerů, což jsou všechno velké nadnárodní společnosti s dlouholetou zkušeností s loteriemi v Evropě." Už v září Insider napsal, že podle dobře informovaných zdrojů přichází v úvahu spojení Fortuny se společností Lottomatica nebo Intralot. Jména potenciálních partnerů nyní nechtějí šéfové Fortuny komentovat.

Fortuna ještě na přelomu roku doufala, že jí její vlastní loterie začne vydělávat nejpozději do letošního léta, až dokončí budování terminálové prodejní sítě. To se nepodařilo a firma dokonce osekala i původní rozvojový plán. Místo zamýšlených tří tisíc prodejních terminálů jich pořídila jen dva tisíce a u nich zatím zůstane. „Nepotřebujeme tuto síť dál rozšiřovat, její záběr je dostatečný a prodejních míst máme dostatek," říká Haluza. Problém je v tom, že prodejní místa Fortuny netvoří dostatečné tržby.

Šéfové Fortuny dnes plánují, že loterie začnou vydělávat nejpozději do léta příštího roku. Jak toho chtějí dosáhnout?

Především snížením nákladů, což obnáší mimo jiné snížení fixních plateb pro obchodní partnery spravující terminály Fortuny. „Prodejci by měli brát terminály jako naši společnou investici, díky nim mohou poskytovat další služby, které jim zvyšují obrat," říká Haluza, který doufá, že po snížení plateb nebudou prodejci s Fortunou houfně vypovídat smlouvy. Takový vývoj se ale vyloučit nedá – už proto, že řada prodejců, včetně trafikantů Geka, provozuje vedle terminálu Fortuny i terminál konkurenční Sazky, na němž doplňkové služby jako dobíjení telefonů či proplácení složenek poskytuje také.

Zdroj: Kubátová Zuzana. Penta hledá spojence pro Fortunu. Cíl akce: vydělávat. http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/podnikani/clanek.phtml?id=766653

Společnost Unipetrol zveřejní své hospodářské výsledky za 4Q 2012
dne 23.1.2013 před otevřením trhu, přičemž společnost již seznámila
investory s provozními výsledky, které byly podstatně horší.
Předpokládáme, že v souladu s odhady představenstva společnosti
Unipetrol vykáže za 4Q 2012 provozní i čistou ztrátu. Naše odhady
počítají s provozní ztrátou ve výši 4,4 mld. Kč, která je z velké části
způsobena zaúčtováním jednorázové položky v hodnotě přibližně 4,5
miliardy korun v souvislosti se zaúčtováním ztrát ze snížení hodnoty
dlouhodobých aktiv (impairments) rafinérského segmentu. Důvodem
je pokles hodnoty těchto aktiv v důsledku zhoršení externího
rafinérského prostředí a záměr prodat některé dceřiné společnosti
rafinérského segmentu. Pokud abstrahujeme od výše zmíněné
jednorázové položky týkající se snížení hodnoty dlouhodobých aktiv
rafinérského segmentu měl by být provozní hospodářský výsledek
kladný a to díky petrochemickému segmentu. Petrochemický
segment vykáže dle našich odhadů provozní zisk ve výši 430 mil.
Kč, neboť marže z olefinů ve 4Q 2012 dynamicky vzrostly. Naopak
nedaří se segmentu rafinerie a maloobchodu, kde byly ve sledovaném
období zaznamenány nižší objemy prodejů a slabé marže.

Očekávané události

Výsledková sezóna

Unipetrol

Německo

Hlavní zprávy

Průzkum současných podmínek ZEW v Německu za leden vzrostl na 7,1 b. z předchozích 5,7 b. Očekával se růst na 6,2 b.

Průzkum ekonomického sentimentu ZEW vzrostl na 31,5 b. z předchozích 6,9 b. Analytici očekávali růst na 12 b.

Eurozóna

Šéfem euroskupiny byl jmenován Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Nahradí tak J.C. Junckera.

Ekonomický sentiment ZEW pro eurozónu vzrostl za leden na 31,2 b. z 7,6 b.

Očekávané události

Eurozóna

16:00 Spotřebitelská důvěra (leden-předběžný), odhady: -26.0 b., předchozí:-26,5 b.

Výsledková sezóna

Siemens (7:30)

SAP (7:00)

Popis trhu

Německé akcie dnes zamířily do červených čísel. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 0,7% na 7 700 bodů. Nedaří se zejména bankám (CBK -2,5%, DBK -1,8%), když investory znepokojily spekulace o možném tlaku regulátora trhu Bafin na rozdělení Deutsche Bank. Dalším výrazně ztrátovým sektorem je energetika (RWE -2,9%, EOAN -2,2%), kterou tíží nižší doporučení od Macquarie Group pro RWE. Severním směrem zamířil jen Volkswagen (VOW3 +0,9%), Fresenius (FRE +0,6%) a Fresenius Medical (FME +0,5%).

Podnikové zprávy

UBS snížila pro RWE cílovou cenu na 24 EUR z 26 EUR

USA

Hlavní zprávy

Index aktivity chicagského FEDu v prosinci klesl na 0,02 b. z předchozích 0,27 b.

Index výrobní aktivity richmondského FEDu za leden klesá na -12 b. (odhad 5 b.) z předchozích 5 b.

Prodeje existujících domů v prosinci klesly o -1,0 % (m/m) na 4,94 mil. (odhad 1,2 % a 5,10 mil.). Předchozí hodnoty činí 4,8 % a 4,99 mil.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (18. leden), odhady: -, předchozí: 15,2 %
15:00 Ceny domů (m-m) (listopad), odhady: 0,7 %, předchozí: 0,5 %

Výsledková sezóna

Apple (aft-mkt)
McDonald´s (bef-mkt)
United Technologies (bef-mkt)

Popis trhu

Zámořské indexy se dnes dokázaly vzpamatovat z počátečních ztrát a nakonec uzavřely v černých číslech, když S&P 500 připsal 0,39 % na 1491,73 b., Dow Jones získal 0,41 % na 13 705,60 b. a technologický Nasdaq posílil o 0,20 % na 3141,09 b. Investoři tak nakonec brali větší ohled na vesměs pozitivní výsledky některých indexových titulů. Dnešní tržní růst byl však výrazně omezen jejich vyčkáváním před zveřejněním výsledků technologických titulů Google (GOOG) a IBM (IBM), které mají spatřit světlo světa po dnešním uzavření trhu. U technologického sektoru obzvlášť panují obavy o výsledky. Důvěra byla nahlodána slabými čísly Intel (INTC) a obavami ohledně Applu (AAPL). Dnešní makrodata vykazující klesající prodeje domů dnes na obchodování evidentně neměla zásadnější vliv. Trh tak nadále počítá s realitním oživením. Z jednotlivých odvětví se dnes nejlépe vedlo těžařům (+1,07 %) a telekomunikacím (+0,90 %). Nejhůře na tom bylo spotřebitelské zboží (-0,19 %) a technologie (-0,08 %).

Podnikové zprávy

DuPont, největší americká společnost z oblasti chemické výroby, reportoval výsledky za čtvrtý kvartál, které překonaly analytické odhady. Firmě, která vyrábí velké množství produktů jako potraviny, elektroniku, plasty aj., poklesl čistý zisk na 111 milionů dolarů (12 centů na akcii) z 373 milionů dolarů (40 centů na akcii) v minulém roce. Zisk před započtením mimořádných položek činil 11 centů na akcii a překonal tak analytiky odhadovaných 7 centů. Společnost dosáhla výnosů ve výši 7,33 miliard USD v porovnání s odhadovanými 7,25 miliardami USD.

Verizon, poskytovatel komunikačních služeb, zaostal se ziskem na akcii za očekáváním trhu. Zisk na akcii před mimořádnými položkami za 4Q činil 38 centů, analytici očekávali 50 centů. Verizon uvedl, že 7 centů firma ztratila kvůli hurikánu Sandy. Minulý rok bylo dosaženo EPS ve výši 52 centů. Firma hospodařila ve čtvrtém kvartále se ztrátou 4,23 miliard USD. EPS po započtení mimořádných položek skončil ve ztrátě 1,48 USD. Minulý rok ztráta činila 2,02 miliardy USD (71 centů na akcii). Tržby Verizonu vzrostly o 5,7 % na 30 miliard dolarů. Analytici očekávali 29,8 miliard. Vliv na výsledky měly zejména penzijní závazky společnosti a již uvedená bouře Sandy.

Travelers, jediná pojišťovna z DJIA, reportovala za čtvrtý kvartál 51 % pokles zisku kvůli bouři Sandy. Čistý zisk poklesl na 304 milionů dolarů (78 centů na akcii) z 618 milionů dolarů (1,51 dolaru na akcii) dosažených v minulém roce. Provozní zisk, který nezohledňuje některé investiční výsledky, činil 72 centů na akcii, což bylo více než očekával trh (14 centů).

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.