Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Denní report – úterý 21.08.2012

21.08.2012 | 22:02 0 Komentářů

ČR: Akcie na pražské burze následují rally v okolí, PX nad 950 body, SRN: Německé akcie následovaly Evropu k ziskům, USA: Americké trhy své zisky nakonec neudržely, komodity však prošly nákupní rally

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza – měřena indexem PX – si dnes připsala 1,2% se závěrem na nejvyšší hodnotě od úvodu dubna za přispění většiny titulů. Na trzích převládá pozitivní sentiment, když investoři očekávají další posun v řešení dluhové krize v dalších týdnech. Riziková aktiva jsou aktuálně poptávána zatímco „bezpečné přístavy" jsou investory nadále opouštěny (viz pokračující růst výnosu německého vládního dluhopisu). Nejvyššího růstu dnes dosáhly akcie bankovních titulů – Komerční banka (+2,1%) opět atakovala lokální maxima (3860 Kč) za nejvyššího denního objemu 200 mil. USD, zatímco rakouská Erste (+2,7%) narovnávala včerejší ztráty a přiblížila se opět 410 Kč úrovni. V dalším růstu pokračovaly i akcie ČEZu (+1%), které překonaly hranici 750 Kč. Červnová maxima by měla být v tomto sentimentu překonána. Z menších emisí si nejvíce připsaly akcie KIT digital (+3,7%), které se ale i tak jen ztěží odpoutávají od historických minim. Defenzivní tituly – PMČR i Telefonica ČR uzavřely den v mírných ztrátách, na chvostu dnes končily akcie Orco na 53 Kč se ztrátou -0,8%.

Podnikové zprávy

Hospodářské výsledky těžařské společnosti New World Resources za 2Q 2012, resp. 1H 2012 budou vyhlášeny 23. 8. 2012 před otevřením trhu a v 11:00 hod. bude následovat konferenční hovor s managementem společnosti. Očekáváme, že společnost NWR představí za 2Q 2012, resp. 1H 2012 meziročně slabší výsledky na všech úrovních hospodaření, a to zejména vlivem meziročně nižších cen koksovatelného uhlí a koksu a nižších objemů prodejů uhlí. Na mezikvartální bázi naopak předpokládáme za druhé letošní čtvrtletí zlepšení jak na provozních ziscích, tak na úrovni čistého zisku, když podporou by měly být mezičtvrtletně vyšší objemy prodejů koksovatelného i energetického uhlí a také pozitivní příspěvek změny stavu zásob. Podrobnosti zde:

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/118385_NWR_odhady_hospodareni_2Q_2012.pdf

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

Popis trhu

Německý index DAX 30 dnes připsal 0,79 % na 7089,32 b. Akciím dnes pomohly pozitivní zprávy z Evropy, kde Španělsko dnes úspěšně prodalo dluhopisy. Nákupy podpořilo také očekávání ohledně dalších summitů lídrů evropských zemí, od kterých se investoři slibují pokrok v řešení dluhové krize. Mezi německými akciemi tyto události nejvíce ocenily bankovní tituly (DBK; +5,09 % a CBK; +3,88 %). Dobře se vedlo také cementárnám HeidelbergCement (HEI; +2,55 %). Dobrá nálada se naopak vyhnula farmaceutickému titulu Merck (MRK; -0,72 %), Deutsche Boerse (DB1; -0,58 %) a Deutsche Post (DPW; -0,45 %).

Podnikové zprávy

Eurozóna

Obchodní řetězec Tesco (TESO) by mohl čelit pokutě 200 000 liber. V jeho skladu totiž pracovali zahraniční studenti značně delší dobu, než jim dovolovaly jejich víza. Na ilegální pracovníky narazily britské úřady minulý měsíc při razii na sklad Tesca v Croydonu, jižně od Londýna. Dvacet zaměstnanců bylo zatčeno tamní cizineckou policií a minimálně 7 z nich bylo deportováno. Tamní úřady momentálně rozhodují o pokutě pro Tesco, jenž by se mohla rovnat 10 000 librám za každého ilegálního zaměstnance.

Švýcarská čokoládovna Lindt & Spruengli (LSPP) zaznamenala v první polovině roku meziroční nárůst provozního zisku (EBIT) o 16 % na 48,7 mil. CHF, čímž překonala konsensus ve výši 48 mil. CHF. Tržby ovšem zaostaly s 1,03 mld. CHF oproti odhadu 1,05 mld. CHF. V reportu Lindt nadále uvádí, že ceny kakaa v posledních týdnech rostly z důvodu očekávání slabší sklizně. Stejně tak jsou podle čokoládovny historicky vysoké i ceny mléka, cukru a oříšků. Dále uvádí, že samotný trh s čokoládou z hlediska objemů a hodnoty zůstal v Evropě během prvních 6 měsíců neměnný a u amerických spotřebitelů byla cítit zvýšená neochota utrácet peníze.

Britský největší telefonní operátor Everything Everywhere, jenž je ve společném vlastnictví Deutsche Telekom (DTE) a France Telecom (FTE), získal povolení od tamních úřadů k zahájení poskytování rychlejšího přenosu dat pomocí nové technologie LTE.

Britský telekomunikační regulátor Ofcom uvedl, že operátor může od 11. září využít licence pro pásmo 1800 megahertzů a začít rozšiřovat rychlejší technologii LTE. Dále uvedl, že dané povolení bude znamenat značný přínos pro spotřebitele a zároveň nenaruší fungující konkurenční prostředí na britském trhu. Naopak pozdržení by podle něj znamenalo zbytečnou újmu pro spotřebitele. Rozhodnutí regulátorů se ovšem vůbec nelíbí operátorovi Vodafone (VOD), který jím byl prý „šokován" a podle něj úřad nabídl Everything Everywhere značnou konkurenční výhodu oproti ostatním. Vodafone a španělská Telefonica (TEF) totiž musí teprve počkat na nadcházející aukce volných kmitočtů, aby novou technologii LTE mohly využít. Aukce by se měly konat ke konci roku a reálně by tak mohly využívat rychlejší technologii až od roku 2013.

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (17. srpen): odhady: –, předchozí: -4.5%
16:00 Prodeje existujících domů (červenec): odhady: 4.52 ml., předchozí: 4.37 ml.
16:00 Prodeje existujících domů (m-m) (červenec): odhady: 3.3%, předchozí: -5.4%
20:00 Zasedání FEDu

Popis trhu

Zámořské trhy dnes neudržely počáteční zisky a po většinu obchodního dne pod tlakem prodejů klesaly, když S&P 500 odepsal 0,36 % na 1412,98 b., Dow Jones oslabil o 0,51 % na 13203,81 b. a technologický Nasdaq ztratil 0,34 % na 3065,63 b. Nadšení amerických investorů ohledně zpráv z Evropy, kde na periferii klesaly výnosy vládních bondů a Španělsko úspěšně absolvovalo další dluhopisovou aukci, tak rychle vyprchalo. Zprávy o dalších evropských summitech tak měly tentokrát v USA menší odezvu, než na starém kontinentu. Trhy také nadále vyčkávají na informace z posledního zasedání FEDu, které mají být zveřejněny během zítřka. Komoditám se navzdory špatné náladě u akcií dařilo velice dobře. Rostly zemědělské produkty, ropa, plyn i drahé a průmyslové kovy. Z odvětví dnes nejvíce utrpěli telekomunikace (-0,89 %) a technologie (-0,73 %). Na opačném konci byly dnes finance (+0,17 %) a těžaři (+0,15 %).

Podnikové zprávy

CitiGroup (C) se stala první západní bankou, která v Číně začíná vydávat vlastní kreditní karty bez podpory lokální finanční instituce. Tamní vláda totiž uvolnila část souvisejících restrikcí. Karty budou denominovány v čínském yuanu nebo amerických dolarech a budou akceptovány celosvětově. CitiGroup dále uvádí, že transakce v rámci Číny bude zpracovávat China UnionPay, zatímco ve zbytku světa se toho ujme MasterCard a Visa. Podle studie MasterCard ze září 2010 se očekává, že v roce 2020 by mohla Čína předehnat Spojené státy americké v počtu kreditních karet s cca 900 miliony. Čínský trh s kreditními kartami zdaleka není nasycen a pro banky je důležité identifikovat správnou cílovou skupinu a minimalizovat náklady. CitiGroup může těžit ze svého informačního systému, inovace produktů a povědomí o značce. Jediné, co ji chybí jsou distribuční kanály. Podle reportu PricewaterhouseCoopers potřebují banky vydat alespoň 20 milionů karet, aby se dostaly do zisku.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.