Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Denní report – úterý 21.05.2019

21.05.2019 | 22:19 0 Komentářů

ČR: Pražská burza mírně ztratila, SRN: Index DAX končí růstem, USA: Wall Street končí v zeleném teritoriu

Pražská burza

Hlavní zprávy

Výroba osobních vozů v ČR za první čtyři měsíce meziročně poklesla o 1,1 %.

Popis trhu

Zahraniční sentiment se dnes zlepšil poté, co americká vláda dočasně omezila sankce vůči firmě Huawei. Zatímco včera pražská burza výkonnostně překonávala globální akciové trhy tak dnes naopak zaostávala. Index PX zakončil se ztrátou -0,10% na hodnotě 1 048 bodů. Nedařilo se rakouským finančním emisím, když Erste Bank oslabila o -0,43% na 836 Kč a Vig před zítřejšími výsledky odepsal -0,65% na 611 Kč. Mírnou ztrátu registrovala taktéž Moneta Money Bank (-0,20%) a Cme (-0,12%). Avast a akcie O2 stagnovaly. Mírně si polepšila Komerční banka (869 Kč +0,17%) a Čez (527 Kč +0,09%) při nejvyšším denním objemu 136 mil. Kč.

Podnikové zprávy

Projekce hospodaření pojišťovny Vienna Insurance Group za 1Q 2019

 

Dnes od 13 hodin proběhne na BCPP v pořadí pátý START Day

Německo

Hlavní zprávy (eurozóna)

Spotřebitelská důvěra (květen – první, předběžný):
aktuální hodnota: -6,5
očekávání trhu: -7,7
předchozí hodnota: -7,9

Popis trhu

Německý index DAX zakončil úterní obchodování růstově s největším posunem do zeleného teritoria v oblasti sektoru průmyslu (+1,23 %) a naopak největším poklesem v rámci sektoru komunikačních služeb (-1,10 %).

Nejrůstovějším titulem se stala společnost ThyssenKrupp (TKA; +4,8 %). Dozorčí rada firmy schválila plány na přeuspořádání společnosti. Nad čtyři procenta se dostala také Wirecard AG (WDI; +4,4 %). Mezi růstové tituly v úterý řadíme mimo jiné Adidas (ADS; +2,7 %). Nike, Adidas a další obuvnické společnosti naléhají na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby znovu zvážil uvalení cel na boty, jež byly vyrobeny v Číně a vyjadřují se, že politika tohoto typu by byla katastrofální pro jejich zákazníky, společnosti a americkou ekonomiku jako takovou. Mezi nejztrátovější firmy se v úterý řadí například Beiersdorf (BEI; -1,2 %) nebo Deutsche Telekom (DTE; -1,1 %).

Podnikové zprávy

Daimler se chystá výrazně snížit náklady

USA

Hlavní zprávy

Americké sankce za Nord Stream 2 jsou na dohled

Prodeje existujících domů (duben):
aktuální hodnota: 5,19 mil.
očekávání trhu: 5,35 mil.
předchozí hodnota: 5,21 mil.

Prodeje existujících domů (m-m) (duben):
aktuální hodnota: -0,4 %
očekávání trhu: 2,7 %
předchozí hodnota: -4,9 %

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (17. května): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -0,6 %

Popis trhu

Americké akcie se v úterý nacházely v zeleném teritoriu. Index Dow Jones vzrostl o 0,77 % na úroveň 25 877,33 bodů, S&P 500 posílil o 0, 85 % na 2 864,36 bodů a Nasdaq Composite vzrostl o 1, 08 % na 7 785,724 bodů. Američtí státní úředníci se v pondělí vyjádřili, že by nabídli nějaké dočasné výjimky v rámci černé listiny na export, jenž je zaměřen proti čínské společnosti Huawei Technologies. I tato skutečnost hlavní americké akciové indexy spíše podporuje.

Cena ropy Brent vzrostla na 72,19 USD/barel.

Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se dostaly na úroveň 2,4264 % ze včerejších 2,4157 %.

V rámci indexu S&P 500 vykázal největší růst sektor základních materiálů (+1,5 %) a naopak nejvíce v červeném teritoriu se nacházel sektor nezbytné spotřeby (-0,3 %).

Jedním z rostoucích titulů byl poskytovatel televizního vysílání DISH Network Corp (DISH; +5,3 %). Po reportu výsledků hospodaření se dostala do zeleného teritoria také například společnost AutoZone, která poskytuje díly a příslušenství do automobilů, (AZO; +5,6 %). Ta v rámci svých výsledků vykázala porovnatelné tržby nad očekáváním analytiků. Stejně tak se stalo i v oblasti zisku na akcii. Firma vykázala výsledky lehce pod očekáváním v oblasti hrubé marže (výsledek 53,6 %/odhad 53,8 %).  Mírně do plusu se dostala také firma Home Depot (HD; +0,31 %). Retailová společnost Home Depot reportovala v úterý před otevřením trhu kvartální čísla za první čtvrtletí fiskálního roku 2019. Firma sice předčila na úrovni ziskovosti tržní očekávání, avšak investory neuspokojila čísla ohledně klíčového sledovaného ukazatele porovnatelných tržeb.

Naopak výrazně v záporu skončila úterní obchodní seanci společnost Kohl’s Corp (KSS; -12 %). Společnost reportovala výsledek svého hospodaření za první kvartál fiskálního roku 2020 s tržbami i očištěným ziskem na akcii pod očekáváním trhu. Tržby meziročně klesly o 3 % a očištěný zisk na akcii za stejné období klesl o necelých 5 %. Společnost Ford Motor (F; -0,39 %) možná bude potřebovat snížit počet pracovních míst o více než 7000 placených pracovníků, tedy více než bylo oznámeno, aby se vyrovnala s aktuálním zpomalením prodeje automobilů. Vyjádřila se tak americká mezinárodní bankovní skupina Morgan Stanley.

Podnikové zprávy

Společnost Kohl’s reportovala výsledek svého hospodaření za 1Q FY 20

 

Home Depot sice zaznamenal v 1Q zisk nad odhady, zklamáním je však slabší růst porovnatelných tržeb

 

Obuvnické společnosti zaslaly dopis Donaldu Trumpovi s žádostí o nezvyšování tarifů na import z Číny

 

Walmart představil nové tablety, kterými chce konkurovat iPadům od Applu

 

Americká společnost Snap provedla změny v manažerských pozicích, novým CFO se stal Derek Andersen

David Halman
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Halman
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.