Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Denní report – úterý 21.01.2014

21.01.2014 | 22:01 0 Komentářů

ČR: Smíšený vývoj na bankách, burza stagnuje, SRN: Německé akcie neudržely zisky, USA: Americké nakonec v zeleném

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza zakončila úterní obchodování červenou nulou, když index PX uzavíral na 1025 bodech. Aktivita investorů byla velmi vlažná. Po pomalejším startu nakonec největší objem protekl na Komerční bance (200 mil. Kč). Akcie KB se díky převaze kupců posunuly na dohled 4400 Kč (+0,6%). Druhý bankovní titul Erste byl naopak pod prodejním tlakem a neudržela hladinu 780 Kč (-0,8%). Lépe se dařilo ČEZu, jež se obchodoval poblíž 523 Kč (+0,2%). Těžební NWR se před zveřejněním prodejních cen uhlí nad 25 Kč nedostala (-1%). Naopak Unipetrol částečně korigoval včerejší pokles a v závěrečné aukci se vrátil nad 160 Kč (+1,4%). Další růst si připsal Philip Morris (+0,5%) a nejvýraznějšího zisku dosáhl developer Orco (+3%).

Německo

Hlavní zprávy

Ukazatel ZEW očekávání klesl za leden na 61,7 b. po předchozí hodnotě 62,0 b. a při očekávání 64,0 b.

Ukazatel současných podmínek ZEW překonal očekávání 35,0 b. a vzrostl meziměsíčně na 41,2 b. z 32,4 b.

Eurozóna:

Ukazatel ZEW očekávání vzrostl v lednu na 73,3 b. po předchozí hodnotě 68,3 b.

Popis trhu

Německé akcie v závěru seance neudržely své předchozí zisky. Zpět ke včerejším závěrečným hodnotám je stáhl nevydařený open v zámoří. Index DAX končí dnešní obchodování se ziskem 0,15% na 9 730 bodech. Dařilo se zejména Henkelu (HEN3 +2,0%). Výrobce pracích prostředků těžil z návrhu na zvýšení dividendového výplatního poměru na 35% čistého zisku. Na včerejší růst navázaly také banky (CBK +1,7%, DBK +1,1%). Opačným směrem zamířil výrobce hnojiv K+S (SDF -1,9%), díky slabšímu ziskovému výhledu softwarový gigant SAP (SAP -1,7%) a Continental (CON -1,0%).

Podnikové zprávy

SAP

SAP, německý poskytovatel firemního softwaru, posunul svůj cíl zisku o 2 roky kvůli přechodu svého byznysu do cloudu.

Společnost oznámila, že upravený provozní zisk dosáhne pravděpodobně 35 % tržeb v roce 2017, než-li v roce 2015, jak bylo původně plánováno. V roce 2015 bude podle analytických odhadů poměr hospodářského výsledku na výnosech 34,1 %. Společnost také nastavila nové cíle pro tržby v roce 2017 na nejméně 22 miliard eur, z toho 3-3,5 miliardy z cloudových služeb. Jeden z členů vrcholného vedení, McDermott, připustil, že SAP může využít akvizic v zájmu dosažení těchto cílů.

Upravený provozní zisk pro současný rok se očekává mezi 5,8 a 6 miliardami eur, přičemž analytický konsensus činil 6,06 miliard eur.

USA

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (17. leden): odhady: –, předchozí: 11.9%

Popis trhu

Americké akcie během dnešní seance obtížně hledaly jednoznačný směr, nakonec však končí v zelených číslech. Úvodní rozlet indexu S&P 500 znovu zarazila meta 1 850 bodů (za poslední měsíc již potřetí). Poté na trhy dopadlo určité rozčarování z dnešních podnikových výsledků (např. JNJ -1,2%, VZ -1,5%) a býci rychle ztratili odvahu. Druhá polovina seance pak je ve znamení jejich postupného návratu. Hlavní akciové indexy zastihly závěrečný gong mezi ztrátou 0,2% (DJIA) a ziskem 0,6% (kompozitní NASDAQ). Dařilo se hlavně utilitám (+1,2%) a finančnímu sektoru (+0,5%). Oslabily naopak telekomunikace (-0,7%). Také na komoditních trzích panovaly značné rozpory. Citelně rostl zemní plyn (+2,6%) následovaný ropou (+0,7%), zatímco sója (-2,7%), stříbro (-2,1%) a zlato (-1,1%) oslabily.

Podnikové zprávy

Apple

Societe Generale snížila doporučení pro Apple na „držet" z „koupit."

Hilton

Provozovatel sítě hotelů Hilton Worldwide obdržel 2 nová doporučení. Morgan Stanley začalo titul pokrývat s doporučením „equalweight" a Goldman Sachs s doporučením „neutral" a cílovou cenou 23 dolarů.

Johnson & Johnson

Upravený zisk na akcii společnosti Johnson & Johnson dosáhl ve 4Q 1,24 dolaru, čímž překonal průměr analytických odhadů na 1,20 dolarech. Meziročně čistý zisk vzrostl o 37 % na 3,52 miliardy dolarů z 2,57 miliardy dolarů. Během posledních dvou let uvedel největší výrobce léku a zdravotnických potřeb na trh celou řadu nových léků, jejichž poptávka pozitivně působí na růst tržeb. V roce 2012 uskutečnil J&J akvizici Synthes Inc., která byla největší v historii společnosti. Minulý týden obdržel J&J nabídku za 4,15 miliardy od Carlyle Group na prodej své diagnostické divize. Analytici se domnívají, že výnosy z tohoto prodeje by mohly být použity na další akvizice a programy zpětného odkupu akcií.

Verizon

Společnost Verizon Communications dosáhla ve 4Q upraveného zisku na akcii 66 centů, čímž o jeden cent překonala analytický konsensus. Druhý největší americký operátor získal nových 1,6 milionu zákazníků platící měsíční paušál, což je v porovnání s přírůstkem 2,1 milionu ve stejném kvartále loňského roku méně. Navzdory silné konkurenci vzrostla průměrná měsíční útrata o 7,1 %, což je příjemným překvapením. Před výsledky dnes ještě Verizon oznámil nákup internetové televize ve fázi start-upu od společnosti Intel.

Blackberry

Akcie kanadského výrobce chytrých telefonů povyskočily nejvýše v posledních 3 letech. Za masivním růstem stojí americké ministerstvo obrany, jehož jedna z nových telekomunikačních sítí bude tvořena z 98 % přístroji firmy Blackberry. Pentagon plánuje v nejbližší době nakoupit 80000 telefonů Blackberry.

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.