Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Denní report – úterý 12.06.2012

12.06.2012 | 22:05 0 Komentářů

ČR: Banky v čele poklesu , SRN: E.On v čele růstu , USA: Close na denním maximu

Pražská burza

Popis trhu

Ačkoliv se v úterý evropské trhy snažily navrátit k růstu, tak růst výnosů španělských dluhopisů na nová maxima (nad 6,8%!) vše zhatil. Do červených čísel logicky zamířily bankovní tituly. Erste neudržela hladinu 360 Kč (-2,2%) a Komerční banka musela bojovat o metu 3300 Kč (-1,65%). Nejvyšší objem při jinak podprůměrné aktivitě registroval ČEZ (150 mil. Kč), který se obchodoval poblíž 730 Kč (-0,65%). Více ztratila těžební NWR, která neudržela psychologickou hladinu 100 Kč (-2,6%). Dlouho neviděná aktivita (50 mil. Kč) a volatilita byla ke spatření u akcií mediální CETV. Nejprve jejich kurz po aktivaci stop loss případů propadl ke 100 Kč a posléze se rychle vrátil zpět nad 110 Kč (+4%) po zprávě o tom, že společnost odkoupí dluhopisy splatné v roce 2014.

Podnikové zprávy

Mediální společnost CME (BAACETV) od svých věřitelů odkoupí dluhopisy se splatností v roce 2014 v celkové hodnotě 60,5 mil. EUR (1,55 mld. Kč). Zpětný odkup dluhopisů se splatností v roce 2016 však společnost odmítla.

Mediální společnost CME (BAACETV) vydá menší objem akcií, než původně plánovala.Důvodem je omezené využití kreditní linky od společnosti Time Warner (TWX), od které CME načerpala 110 mil. USD. Tyto peníze použila na dřívější odkup svých dluhopisů se splatností v roce 2013. Využitá částka byla menší, než se původně čekalo a její splacení tak bude představovat menší finanční zátěž a tím i nižší nároky na objem prodaných akcií.

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

8:00 Index spotřebitelských cen CPI (květen – konečný): odhad -0,2 % (m/m) a 1,9 % (y/y), předchozí -0,2 % a 1,9 %

Eurozóna:

11:00 Průmyslová výroba (duben): odhad -1,2 % (m/m sezónně očištěno) a -2,7 % (y/y očištěno o počet pracovních dní), předchozí -0,3 % a -2,2 %

Popis trhu

Německé akcie zakončily dnešní obchodování po volatilním závěru s mírným ziskem. Celkově se DAX držel po většinu dne v plusu, po 16. hodině však agentura Fitch snížila rating 18ti španělským bankám a poslala tak evropské trhy do červených čísel. Obrátka v samotném závěru přinesla nakonec DAXu zisk 0,33% a závěr na 6161,24 bodech. Nedařilo se bankám (CBK -1,4%, DBK -1%) a Infineonu (IFX -1,7%). Rostl naopak Deutsche Telekom (DTE +1,7%), E.On (EOAN +2%), který těží z nákupního doporučení od UBS, a Fresenius (FRE +2,6 %). Posledně jmenovanou firmu UBS přidala na seznam preferovaných zdravotně-technických titulů.

Podnikové zprávy

UBS přehodnotila svůj postoj u následujících německých titulů:

Energetika RWE (RWE) se dočkala snížení cílové ceny na 30 EUR ze 36 EUR při doporučení „neutral."

E.ON (EOAN) naopak lepší doporučení, které bylo zvýšeno na „koupit" z původního „neutral."

Pozitivní změnu zaznamenal i Fresenius Medical Care (FME), který byl přidán na seznam preferovaných zdravotně-technických titulů.

Německý automobilový koncern Volkswagen (VOW3) poodhalil své plány na asijskou expanzi. Ta je součástí investiční strategie, v jejímž rámci chce společnost v Číně utratit celkem 14 mld. EUR. Tamní produkce se má do roku 2016 navýšit na 3 mil. vozů a do roku 2018 dokonce na 4 mil. Minulý rok Volkswagen na čínském trhu prodal 2,3 mil. vozů a byl tak tržní dvojkou za General Motors (GM), který dodal 2,55 mil. vozů.

USA

Hlavní zprávy

Optimismus malých firem NFIB se v květnu snížil na 94,4 b.(odhad 94 b.) z předchozích 94,5 b.

Index cen dovozu se v květnu snížil o -1,0 % (m/m) a -0,3 % (y/y) (odhad -1,0 % a -0,6 %). Předchozí hodnoty činí revidovaných 0,0 % a 0,9 %.

Ekonomický optimismus IBD/TIPP za červen poklesl na 46,7 b. (odhad 47,3 b.) z předchozích 48,5 b.

Očekávané události

13:00 MBA Žádosti o hypotéky (k 8.červnu): předchozí 1,3 %
14:30 Index cen výrobců PPI (květen): odhad -0,6 % (m/m) a 1,2 % (y/y), předchozí -0,2 % a 1,9 %
14:30 Maloobchodní tržby (květen): odhad -0,2 % a 0,0 % (bez automobilů), předchozí 0,1 % a 0,1 %
16:00 Podnikové zásoby (duben): odhad 0,3 %, předchozí 0,3 %

Popis trhu

Americké akcie zažily volatilní úvod dne, když se hlavní indexy přelévaly ze zisku do ztrát, aby se nakonec vydaly severním směrem. V kladných hodnotách indexy nakonec i den zakončily a to poblíž denních maximálních hodnot. Index Dow Jones posílil o 1,3%, technologický Nasdaq přidal 1,19% a došlo tak k částečnému umazání včerejších ztrát.
Úvod obchodování byl negativně ovlivněn snížením ratingu pro 18 španělských bank ze strany agentury Fitch. Výnosy španělských desetiletých dluhopisů následně dosáhly rekordních hodnot. V kontextu těchto událostí oslaboval v úvodu především finanční sektor, který ztrácel až 0,65%. Impulz k růstu tohoto sektoru a celého trhu přišel ještě v úvodní čtvrtině dne, když investoři opět spekulovali ohledně možných zásahů ze strany FEDu. Podporou bylo vyjádření jednoho z regionálních šéfů FEDu o jeho podpoře opatření pro zlepšení na trhu práce. Nejvíce se nakonec dařilo cyklickým sektorům, když zisky výrazně přes 1% si připsaly základní materiály a průmyslový sektor. Mezi nejlepší sektory se po úvodních ztrátách nakonec zařadil i finanční sektor. Bank of America i JPMorgan si připsaly růst o více jak 2,5%. Buffetova Berkshire Hathaway opět úřadovala na trhu, když prostřednictvím své divize NetJets dala rekordní objednávku za 9,6 mld. USD na letouny od Bombardieru (+5%) a Textronu (+4%). Dařilo se i Boeingu (+3,6%), který těžil z vylepšeného doporučení od Sanford C. Bernstein. Stejně jako včera byl na hlavních indexech v poslední půlhodině výraznější pohyb. Dnes to však bylo zhruba o 0,5% nahoru na rozdíl od včerejšího dne.

Podnikové zprávy

Bank of America odstranila Citigroup (C) ze svého akciového seznamu „US 1 List."

National Securities zvyšuje své doporučení pro Texas Instruments (TXN) na „koupit" z původního „neutral."

Buffettův holding Berkshire Hathaway (BRK B) vsází na dosud upadající trh malých soukromých letadel. Nákup 425 strojů za 9,6 mld. USD dceřinnou společností NetJets svědčí o tom, že věštec z Omahy věří, že trh v této dekádě projde výraznějším oživením díky překonání makroekonomických problémů v Evropě a USA. První letadla budou dodána za dva roky a zásadním způsobem tak rozšíří leteckou flotilu NetJets, kterou v současnosti tvoří zhruba 700 strojů. Společnost je díky svým nákupům z posledních let jedním z mála světel na jinak temném trhu soukromých letadel, který se od svého předkrizového vrcholu propadl o téměř 30 %. Obecný nedostatek poptávky zajišťuje, že výrobci jsou ochotni poskytnout výrazné slevy a ještě více tak zvýhodnit současné nákupy.

Sociální síť Facebook (FB) zřejmě narazila na hranice svého růstu a vstupuje do fáze dospělosti. Růst počtu návštěvníků výrazně zpomalil, když za duben zaznamenal meziroční nárůst o 5 %. Průměrný doba, kterou návštěvník strávil na stránkách FB také zaznamenala nižší dynamiku, když se meziročně zvýšila o 16 %. Hodnoty růstu pro oba ukazatele činily v předchozích obdobích 23 %. Zpomalení růstu se dle analytiků dalo očekávat vzhledem k velké expozici Facebooku na nasyceném severoamerickém trhu, který generuje polovinu jeho tržeb.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.