Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Denní report – úterý 12.03.2019

12.03.2019 | 21:29 0 Komentářů

ČR: Pražská burza zakončila nepatrně v plusu, SRN: , USA:Index Dow Jones uzavřel úterní seanci ztrátou -0,38%.

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza se po celou seanci pohybovala v kladném teritoriu a nakonec po závěrečné aukci zakončila s minimální změnou +0,06% na 1 060 bodech. Čez si polepšil o 0,56% na 543 Kč po zvýšeném doporučení na kupovat od Raiffeisen Bank s cílovou cenou 600 Kč. Pomohl taktéž růst akcií Avast, které před zítřejšími výsledky posílily o 1,10% nad 91 Kč. Zvedlo se rovněž O2 (246 Kč +0,41%), Komerční banka (954 Kč +0,42%) a Kofola (311 Kč +0,97%). Naopak nervozita před večerním hlasováním o Brexitu srážela evropské banky. To se projevilo u rakouských emisí, když Erste Bank klesla o -0,40% na 795 Kč a Vig si pohoršil o -0,90% na 548 Kč. Padla taktéž Moneta Money Bank (78 Kč -1,02%) a Philip Morris (14 500 Kč -0,96%).

Podnikové zprávy

Raiffeisen zvýšila doporučení pro ČEZ na buy z předchozího hold

Německo

Hlavní zprávy (EMU)

Tržby z automobilů v Číně v únoru poklesly o téměř 14 %

 

V úterý večer proběhne hlasování v britském parlamentu

Očekávané události (EMU)

11:00 Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (leden): očekávání trhu: 1,0 %, předchozí hodnota: -0,9 %

11:00 Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (leden): očekávání trhu: -2,1 %, předchozí hodnota: -4,2 %

Popis trhu

Německý akciový index DAX ukončil dnešní seanci slabší o 0,11 %. Nejvíce se dařilo akciím společnosti Fresenius Medical Care, která si připsala na začátku seance téměř dvě procenta a zisk si udržela po celou dobu úterního dne, když posílila o 1,7 %. Následovala společnost RWE, která posilovala plynule během celého dne a nakonec skončila silnější o 1,7 %. Volkswagen dnes oslabil o 1,7 %, když na popředí dnešního obchodování stála zpráva ohledně spolupráce se společností Ford. Firmy zvažují spolupráci ohledně elektrických a autonomních automobilů. Obě společnosti očekávají řadu výzev během nadcházejících let a od vzájemné spolupráce očekávají přinos pro obě strany. Bill Ford na úterní CERAWeek energy konferenci v Houstonu uvedl, že společnosti do sebe geograficky velmi zapadají, což je jeden z klíčových faktorů. Ford má jasnou představu ohledně dalšího vývoje a stejně tak společnost Volkswagen. Ford se chystá během dalších let dramaticky změnit své postavení na trhu, když nevylučuje, že by mohlo dojít k nižšímu objemu prodaných automobilů a vývoji nové formy mobility, mezi niž řadí například elektrické skútry.

Na druhém břehu dnešní seance skončila společnost Wirecard, která oslabila o 4,7 %. Následovala Deutsche Bank (-2,5 %), když dozorčí bankovní rady vydal varování ohledně možné redukce pracovních pozic a to až ve výši 10 000. Následovala společnost Bayer, která oslabila o 2 %.

Podnikové zprávy

CEO Volkswagenu pro Bloomberg hovořil o očekáváném růstu tržeb v tomto roce

 

Volkswagen zvyšuje plány na výrobu elektrovozů do roku 2028

USA

Hlavní zprávy

Tržby z automobilů v Číně v únoru poklesly o téměř 14 %

 

CPI (m-m) (únor):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,0 %

Jádrový CPI (m-m) (únor):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,2 %

CPI (y-y) (únor):
aktuální hodnota: 1,5 %
očekávání trhu: 1,6 %
předchozí hodnota: 1,6 %

Jádrový CPI (y-y) (únor):
aktuální hodnota: 2,1 %
očekávání trhu: 2,2 %
předchozí hodnota: 2,2 %

Index spotřebitelských cen – jádrový, sezónně očištěn (únor):
aktuální hodnota: 260.989
očekávání trhu: 261.193
předchozí hodnota: 260.701

Optimismus malých firem NFIB (únor):
aktuální hodnota: 101,7
očekávání trhu: 102,5
předchozí hodnota: 101,2

Očekávané události

12:00 Index žádostí o hypotéky MBA (8. března): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -2,5 %

13:30 Index výrobních cen (m-m) (únor): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: -0,1 %

13:30 Jádrový PPI (m-m) (únor): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,3 %

13:30 Index výrobních cen (y-y) (únor): očekávání trhu: 1,9 %, předchozí hodnota: 2,0 %

13:30 Jádrový PPI (y-y) (únor): očekávání trhu: 2,6 %, předchozí hodnota: 2,6 %

13:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden – předběžný): očekávání trhu: -0,4 %, předchozí hodnota: 1,2 %

13:30 Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (leden – předběžný): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: -1,0 %

Popis trhu

V úterní seanci americké akciové trhy posilily a širší S&P 500 přidal%, ale Dow Jones zatím mírně koriguje a pohybuje se níž o 0,38%. Nálada investorů je vesměs pozitivní   podpořena solidním výsledkem maloobchodních tržeb.  Americký dolar po předchozí   nejednoznačné statistice z USA oslabuje nyní vůči koši hlavních světových měn  a na hlavním páru k euru ztrácí 0,41% a pohybuje se u úrovně 1,1294 USD/EUR. Velký vliv na kurz má také dění v britském parlamentu, který dnes bude opět hlasovat o dohodě o odchodu Británie z EU. 

Za zmínku stály ceny ropy, které od začátku týdne posilují a WTI  se přehoupla přes hranici 57 USD/barel. Cenu podporuje hlavně sdělení Saúdské Arábie, že ukončení dohody o snížení těžby v rámci organizace OPEC a jejich spojenců není  do června pravděpodobné. Samotný saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih řekl, že je příliš brzy na to, aby se dohoda OPEC , Ruska a dalších členů před řádnou červnovou schůzkou ve Vídni měnila a těžební škrty zůstávají   podle něho v platnosti. Lehká ropa WTI tak před zítřejším reportem zásob od EIA zatím posiluje o 0,28 a dostává se k úrovni 56,95%.  Tato situace zatím vyhovuje akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie dnes rostou o  více než 4,5%. Společnost Transocean ( RIG ) uzavřela smlouvu na dvojí  kontrakty  na své ultralehké plošiny od brazilského ropného giganta Petrobras ( PBR ). Společnost tak zajistila kontrakty na dvě své plošiny a to jmenovitě Mykonos a Corcovado. Práce na těchto plošinách budou zahájeny v rámci o operace offshore Brazílie v listopadu 2019. Tato dohoda upevňuje vztahy s Petrobrasem a povede ke zvýšení výnosů společnosti. Více než 1,4% přidávají akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ) a  také akcie těžaře plynu a ropy Cabot Oil & Gas Corp., které obchodují výš o více než 2,1%.  Celkem slušně si vedou také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které rostou o 1,3% a také akcie jeho  konkurenta Halliburton ( HAL ) se posouvají výš o necelých 0,3% a podobně jsou na tom akcie Chevronu ( CVX ) s nárůstem více než 0,2%.  V kladných hodnotách se dnes drží akcie těžaře mědi Freeport McMorran ( FCX ), kde společnost provedla významný pokrok s indonéskou vládou nad vlastnictvím velké grasberské mědi a zlatého dolu. Grasberg představuje přibližně 30% zásob mědi Freeportu a také všech jeho zlatých rezerv. Akcie Freport McMorran ( FCX ) rostou o 2,4=.

Dnes se poměrně slušně dařilo žlutému kovu a zlato přidalo 0,6% a dostává se k hodnotě 1301 USD/Troy. unci.  K této situaci notnou měrou přispívá také oslabující dolar vůči euru, který se dostává k úrovni 1,1294 USD/EUR. Tato situace vyhovuje akciím těžaře zlata společnosti Newmont Mining Corp. ( NEM ), které rostly o více než 3,2%. K tomu pomáhá také vyjádření šéfa konkurenční kanadské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) Marka Bristowa, který sdělil, že Barrick Gold nebude již usilovat o nepřátelské převzetí Newmontu Mining Corp. ( NEM ) a místo toho se obě společnosti domluví na spolupráci v Nevadě, kde mají zlaté doly v sousedství. Akcie Barricku Gold. Corp. ( GOLD )nepatrně oslabují o necelých 0,1%.  Za zmínku stojí také akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které si dnes na tržní ceně připsaly více než 6,5%.

Naopak již druhý den se nedařilo akciím známého amerického výrobce letadel Boeing ( BA ) a to v reakci na zprávu, že mnoho leteckých společností zastavilo lety novým letadlem 737 MAX 8 a to již po druhé tragické nehodě letadla za období 5 měsíců. Akcie Boeingu ( BA ) byly dnes pod prodejním tlakem a ze své hodnoty akcie ztratily necelých 6,2%.

Podnikové zprávy

Akcie Boeingu oslabují po tom, co další země zakázaly start Boeingu 737 Max 8

 

Další aerolinky vyřazují z provozu Boeing 737 MAX 8

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.