Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Denní report – úterý 11.06.2019

11.06.2019 | 22:21 0 Komentářů

ČR: Pražská burza pokračovala v růstu, SRN: Frankfurtská burza silně roste s úterním obchodním dnem, USA:Americké indexy mírně korigovaly.

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (květen):
aktuální hodnota: 0,7 %
očekávání trhu: 0,4 %
předchozí hodnota: 0,1 %

CPI (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 2,9 %
očekávání trhu: 2,7 %
předchozí hodnota: 2,8 %

Index exportních cen (y-y) (duben):
aktuální hodnota: 3,1 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 2,6 %

Index importních cen (y-y) (duben):
aktuální hodnota: 3,4 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 2,8 %

Popis trhu

Z likvidních emisí se dařilo především rakouské Erste Bank, která zpevnila o 1,09% na 835 Kč. V růstové jízdě též pokračovaly akcie ČEZu. Dnes zpevnily o 0,82% na kulatých 550 Kč, kde se naposledy obchodovaly v březnu. Mírný přírůstek si připsala i pojišťovna VIG (+0,17%), stejně tak mediální spol. CETV (+0,22%).

Výběr krátkodobých zisků byl dnes patrný na Komerční bance, která odepsala 0,55% se závěrem na 901 Kč při největším denním objemu 108 mil. Kč. Mírné ztráty z větších společností registrovala i Moneta (-0,13%) a O2 ČR (-0,22%). Nejhorší bilanci pak vykázala za slabých objemů Kofola (-0,69%) a Pegas (-0,53%).

Podnikové zprávy

MONETA Money Bank získala od agentury Moody’s vyšší dlouhodobé ratingové hodnocení

Německo

Hlavní zprávy (EMU)

Index investorské důvěry Sentix (červen):
aktuální hodnota: -3,3
očekávání trhu: 2,5
předchozí hodnota: 5,3

Očekávané události

Popis trhu

Největší posílení dnešní obchodní den prozatím přináší emisi ocelářské společnosti ThyssenKrupp (TKA), která tak momentálně posiluje o 4,8 %. V průběhu obchodování vyšlo oficiální stanovisko Evropské komise k potenciální fúzi mezi indickou Tata Steel a ThyssenKrupp. Podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margarethy Vestagerové by totiž výsledný subjekt přispěl ke snížení hospodářské soutěže na trhu a k případnému nárůstu cen. Podle komisařky by bylo v možném ohrožení mnoho evropských pracovních pozic. S plánem fúze rozdělující podíl na poloviny mezi ThyssenKrupp a indickou společnost se mnozí investoři německého oceláře příliš neztotožňovali.

Zdražení akcií pozorujeme zároveň i u Continental AG (CON), které jsou tak v této chvíli o 3,4 % dražší. Mimo jiné roste kupříkladu i Infineon Technologies (IFX; 3,4 %).

Ke konci seance se nacházejí v červených číslech pouze několik málo firem z indexu DAX. Tou, která se nachází prozatím nejhlouběji v rudém teritoriu je Adidas (ADS;  -1,2 %).

Akcie společnosti RWE pak přicházejí o -0,9 % z ceny. Innogy SE, dceřiná společnost RWE, se dneškem loučí se současným vice prezidentem pro veřejné záležitosti a komunikaci Peterem Heinacherem, který ve firmě působil 12 let.

Poklesu ceny akcií pak čelí například i Deutsche Telekom (DTE; -0,5 %).

Podnikové zprávy

Spojení Tata Steel a Thyssenkrupp nebylo schváleno Evropskou komisí

Peter Heinacher, vice prezident pro veřejné záležitosti a komunikaci v innogy SE, odchází z funkce

USA

Hlavní zprávy

Čína údajně přikročí k dalším protiopatřením, pokud Trump bude nadále eskalovat obchodní válku

Optimismus malých firem NFIB (květen):
aktuální hodnota: 105,0
očekávání trhu: 102,0
předchozí hodnota: 103,5

Index výrobních cen (m-m) (květen):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,2 %

Index výrobních cen (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 1,8 %
očekávání trhu: 2,0 %
předchozí hodnota: 2,2 %

Jádrový PPI (m-m) (květen):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,1 %

Jádrový PPI (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 2,3 %
očekávání trhu: 2,3 %
předchozí hodnota: 2,4 %

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (7. června): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 1,5 %

14:30 CPI (m-m) (květen): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,3 %

14:30 Jádrový CPI (m-m) (květen): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,1 %

14:30 CPI (y-y) (květen): očekávání trhu: 1,9 %, předchozí hodnota: 2,0 %

14:30 Jádrový CPI (y-y) (květen): očekávání trhu: 2,1 %, předchozí hodnota: 2,1 %

14:30 Index spotřebitelských cen – jádrový, sezónně očištěn (květen): očekávání trhu: 262280, předchozí hodnota: 261735

16:30 Změna zásob surové ropy podle EIA (7. června): očekávání trhu: -1000 tis., předchozí hodnota: 6771 tis.

16:30 Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (7. června): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 1791 tis.

16:30 Změna zásob benzínu podle EIA (7. června): očekávání trhu: 1000 tis., předchozí hodnota: 3205 tis.

Popis trhu

V úterní seanci americké indexy mírně korigovaly a index Dow Jones  ztratil 0,05% a širší S&P 500 se pohybuje v červeném  se ztrátou  0,04%.  Na trzích vládla zatím dobrá nálada a páteční dohoda mezi Mexikem a USA tak odvrátila možnou hrozbu, že Washington od pondělí zavede 5% cla na veškerý dovoz  mexického  zboží.  Imigrační smlouva s Mexikem podle dostupných zpráv obsahuje ve skutečnosti víc, než je v ní napsáno a v reakci na kritiku , že dokument, který má ochránit  USA před obrovskými skupinami migrantů nepřináší nic nového a to uvedl i americký prezident Donald Trump. Mexická strana ale vyloučila, že by s USA dojednala něco navíc. Dnes byl reportován Index průmyslových cen PPI, který v květnu meziměsíčně vzrostl o 0,1% a byl v souladu s odhady. Proti předchozímu růstu o 0,2%. , meziročně vzrostl o 1,8% ( odhad 2% ) proti předchozímu růstu o 2,2%.  Americký prezident se také nechal slyšet , že v případě že by se nesetkal  na summitu skupiny G20, který se bude konat v Japonsku s čínským protějškem Si Ťin – Pchingem, tak by okamžitě zavedl cla na další čínské zboží, jehož roční dovoz do USA se pohybuje kolem 300 mld. USD.  Americký prezident se také vyjádřil k úrokovým sazbám FEDu, které jsou podle něho příliš vysoké a slábnoucí euro k dolaru tak staví Spojené státy do nevýhodného postavení.

Za pozornost stála ropa, která rostla po předchozím poklesu amerických zásob ropy a také prognózách, že by   sdružení OPEC na řádném červnovém zasedání prodlouží škrty v produkci. Lehká ropa WTI zatím mírně posilovala o  0,04% a dostala  se  k úrovni   53,3 USD/barel.  Z této situace zatím profitovaly akcie těžařských společností, jako Apache Corporation ( APA ), které zpevnily necelých 0,4%  a také akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ), které se v průběhu seance posilovaly o 1,5%, ale nakonec uzavřely korekcí o necelých 0,2%.   Také necelé 0,2% zpevnily akcie světově obchodované ropné  společnosti Exxon Mobil ( XOM ). Za zmínku stály také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které dnes rostly o silných více než 3,5% a také akcie jeho konkurenta  Halliburton ( HAL ) se posunuly výš o  1,6%. Dnes se také dařilo akciím těžařů kovů  mezi které patří akcie společnosti Freeport McMorran ( FCX ), které přidaly necelé  1% a také si dobře vedly akcie konkurenta BHP Billiton ( BHP ), které se také těšily zájmu investorů a posílily o cca 3,3%.

Prudký pád a výběr zisků zažily akcie  Beyond Meat ( BYND ) , které v předchozí seanci uzavřely se ziskem 21,24% a od svého IPO na začátku května si firma připsala až 600% zisky.  Dnes se akcie společnosti nacházejí pod tlakem a akcie  Beyond Meat ( BYND ) si ze své hodnoty průběžně odepsaly necelých 25,2%.

Za zmínku stály akcie Microsoft ( MSFT ), které se podobně, jako společnosti Apple a Amazon zařadily mezi tituly, které dosáhly biliónové hodnoty společnosti. Akcie Microsoftu ( MSFT ) předvádějí poslední měsíce solidní růst a do dubna jim trvalo vymazání ztráty za prosinec minulého roku. Od začátku tohoto roku akcie zpevnily o více než 30%.  a  akcionáři se dočkali již 2 krát čtvrtletní dividendy 0,46 USD/akcii. Dnes akcie Microsoftu ( MSFT ) mírně ztratily  a odepsaly necelých  0,6%.

Korekcí dnes prošly akcie Advanced Micro Dev. ( AMD ), které v pondělní seanci vyšplhaly na 3 leté maximum, když společnosti napomohlo nedělní prohlášení Microsoftu ( MSFT ), podle něhož by nový model herní stanice Xbox měl být založen právě na čipech od AMD. Dnes akcie Advanced Micro. Dev. ( AMD ) korigovaly  předchozí zisky a odepsaly  si ze své tržní hodnoty více než 2,5%.

Podnikové zprávy

Francouzská ministryně dopravy si myslí, že jednání o fúzi mezi Fiat Chrysler a Renault není passé

AMD s koncem včerejší seance na 13letém maximu; nová generace Xboxu pojede právě na jejích čipech

Morgan Stanley včera prohlásila, že odprodá svůj podíl v ropném businessu Heidmar

Ostatní

Asijské akciové trhy posilují i navzdory Trumpovým výhružkám, čínský export v květnu nečekaně rostl

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.