Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Denní report – úterý 09.10.2012

09.10.2012 | 22:20 0 Komentářů

ČR: Burza stagnovala, KB na letošním maximu, SRN: ,Německé akcie navázaly na včerejší poklesy USA: Akciový trh v USA rozšířil včerejší ztrátu

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index spotřebitelských cen CPI v září v souladu s odhady zaznamenal hodnoty -0,1 % (m/m) a 3,4 % (y/y). Předchozí hodnoty činí -0,1 % a 3,3 %.

Popis trhu

Pražská burza nakonec v úterý uzavírala stagnací na 986 bodech, když ztráty z průběhu obchodování dokázala umazat až v samotném závěru. Zájem investorů se přitom soustředil na tři tituly, jež v aktivitě dosáhly objemu min. 200 mil. Kč (Telefonica 02) a výše ČEZ (280 mil. Kč), Komerční banka (270 mil. Kč). Ze zmíněné trojice se nejvíce dařilo Komerční bance, která posílila na 4170 Kč (+0,6%) což je letošní maximum. Velmi dobrý výkon podala také Telefonica 02, která se po výplatě dividendy dostala poměrně rychle zpět na 410 Kč (+0,4%). ČEZ naopak oslabil na 726 Kč (-0,6%). Podobný pokles absolvovala také těžební NWR (-0,7%), která inkasovala snížené doporučení od JPM. Snížit váhu titulu dle JPM s cenovým cílem cca 80 Kč však přichází v době kdy se díky stimulům začíná probouzet čínský trh. A při pohledu na několikaleté grafy je patrné, že korelace NWR a Číny je více než patrná. Takže NWR by naopak mělo v dalším období podávat lepší výkony než trh. Akcie Erste lehce ztrácely na 448 Kč (-0,3%).

Německo

Očekávané události

8:00 Index velkoobchodních cen (září): předchozí 1,1 % (m/m) a 3,1 % (y/y)

Popis trhu

Německé akcie dnes navázaly na včerejší poklesy. Prodejní náladu přinesl nižší výhled růstu globální ekonomiky od MMF. Trhy jsou navíc nervózní před nadcházejícím setkáním evropských ministrů financí v Luxemburgu. Krátce po poledni jsme sice viděli chabý pokus o růst, který vymazal nástup prodejně naladěných obchodníků ze zámoří. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 0,9% na 7 230 bodů. Nejhůře si vede Metro (MEO -2,3%). Největší německý maloobchodní prodejce pokračuje v propadech poté, co v pátek varoval před poklesem zisku kvůli slabším tržbám. Nedaří se ani RWE (RWE -2,0%) a BASF (BAS -1,7%). Jediným výrazněji rostoucím titulem je Volkswagen (VOW3 +1,7%).

Podnikové zprávy

Nordea zvyšuje své doporučení pro Nokiu (NOA3) na „koupit" z původního „držet." Cílová cena zůstává na 3 EUR.

Celkem 11 členských států EU oficiálně podpořilo zavedení daně z finančních transakcí a splnilo tak podmínku minimálního počtu 9 zemí pro oficiální realizaci návrhu ze strany Evropské Komise. Mezi novými příznivci daně figuruje Itálie, Španělsko, Slovensko a Estonsko. Skeptický postoj si zachovává Nizozemsko, Švédsko a Velká Británie.

USA

Hlavní zprávy

Optimismus malých firem NFIB byl za srpen potvrzen na 92,8 b.(odhad 93,5 b.). Předchozí hodnota činí 92,9 b.

Očekávané události

13:00 MBA Počet žádostí o hypotéky (k 5.říjnu): předchozí 16,6 %
16:00 Velkoobchodní zásoby (srpen): odhad 0,4 %, předchozí 0,7 %
20:00 Béžová kniha FEDu

Popis trhu

Zámořské indexy se před neoficiálním zahájením výsledkové sezóny zbarvily do červena. Souhrnný index S&P 500 oslabil o 0,99 % na 1441,48 b.
V indexu Dow Jones se nejvíce dařilo společnosti McDonald’s (MCD; +1,05 %). Naopak největší výrobce polovodičů Intel (INTC) klesl po sníženém doporučení o 2,8 % na úroveň, kdy byl naposledy před rokem. Nedařilo se ani dalším technologickým firmám, když Microsoft (MSFT) oslabil o 1,61 %. Výsledkovou sezónu zahajuje po uzavření trhu Alcoa (AA) a Chevron (CVX).
Dnes je tomu právě 5 let ode dne, kdy index S&P 500 dosáhl na své historické maximum 1565,15 b.

Podnikové zprávy

Goldman Sachs snižuje své doporučení pro Johnson & Johnson (JNJ) na „prodat" z původního „neutral." Cílová cena byla ponechána na 72 USD.

Těžařský gigant Rio Tinto (RIO) počítá s růstem produkce mědi, která má do roku 2015 růst každý rok o 13 %. Zároveň vyjádřil optimismus ohledně svého nového projektu v mongolském městě Oyu Tolgoi, kde chce těžit měď a zlato. Navzdory pozitivnímu výhledu pro měděný trh společnost zohledňuje nejistotu ohledně výkonu globální ekonomiky a nepočítá s všeobecným komoditním boomem. Na nejistý výhled chce reagovat pokračujícím snižováním nákladů. Skeptický postoj zaujímá i vůči dopadu možných stimulacím v Číně a na vyspělých trzích.

Sanford C. Bernstein & Co snižuje doporučení pro Intel z „market perform" na „underperform".

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.