Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Denní report – úterý 09.07.2019

09.07.2019 | 22:16 0 Komentářů

ČR: Zahraniční sentiment stáhl pražskou burzu do záporu, SRN: Index DAX uzavírá v záporu, USA: Zámořské akcie uzavřely smíšeně

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní tržby (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 2,3 %
očekávání trhu: 4,0 %
předchozí hodnota: 4,8 %

Maloobchodní tržby bez automobilů (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 2,7 %
očekávání trhu: 5,1 %
předchozí hodnota: 6,9 %

Míra nezaměstnanosti (červen):
aktuální hodnota: 2,6 %
očekávání trhu: 2,6 %
předchozí hodnota: 2,6 %

Devizové rezervy (červen):
aktuální hodnota: $146,0 mld.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: $143,7 mld. (revize: $143,0 mld.)

Popis trhu

Negativní zahraniční sentiment zasáhl i pražskou burzu a ta měřeno indexem PX oslabila o -0,35% na 1 048 bodů. Největší ztráty registrovala Erste Bank, když odepsala -1,26% na 848 Kč vlivem klesajícího západoevropského bankovního sektoru. Druhým dnem oslaboval Čez (518 Kč -0,58%) poté, co včerejší rozhodnutí vlády o dostavbě jaderných bloků vzbuzuje u investorů obavy. Elektrárenská emise tak dosedla na roční minima. Mírné ztráty zaznamenaly tuzemské banky a to Komerční banka -0,22% na 891 Kč a Moneta Money Bank -0,13% pod 77 Kč. Cme pak uzavřelo slabší o -0,31% mírně nad 97 Kč. Naopak Vig korigoval včerejší ztráty a posílil o 1,61% na 598 Kč. Kofola pak si polepšila o 0,68% na 298 Kč.

Podnikové zprávy

ČEZ není pod tlakem ohledně prodeje svých aktiv v Rumunsku

Německo

Popis trhu

Nejziskovějším titulem byla během úterní seance firma Vonovia (VNA; +1,0 %). Mimo jiné rostla společnost E.ON (EOAN; +0,4 %). E.ON dodává svým 3,3 milionům zákazníkům ve Velké Británii 100% zelenou energii. Učinila tak v reakci na hrozbu možného přechodu masy svých zákazníků k menším konkurentům, kteří nabízí energii ze 100% obnovitelných zdrojů. Posun k zelené energii společnosti navíc pomůže odlišit se od stále sílící konkurence.

Naopak s největším poklesem končí úterní obchodování Fresenius Medical Care (FME; -5,5 %). Poskytovatelé dialýzy jako je DaVita a Fresenius pokračovali v pondělním oslabování po tom, co žurnalistická společnost Politico informovala o tom, že Donald Trump ve středu oznámí strategií k důkladné „kontrole“ trhu léčby ledvinových onemocnění. Politico uvedl, že administrace Donalda Trumpa bude více podporovat péči v domácím prostředí a uvedl, že americká vláda každoročně na léčbu utratí více než 100 mld. USD.

Akcie chemických společností napříč Evropou v úterý klesaly po tom, co německá skupina BASF snížila svůj výhled tržeb a zisku na rok 2019. Snížení výhledu má na svědomí mimo jiné zpomalení globální ekonomiky a obchodní konflikty. Největší světové chemické společnosti snižují celoroční výhled a varují, že by se zisky mohly ve druhém kvartálu snížit téměř na polovinu. Mezi klesajícími společnostmi je například BASF SE (BAS; -3,3 %) nebo Covestro (1COV; -2,13 %). Společnost Credit Suisse snížila cílovou cenu Covestra na 48 euro z předchozích 53 euro a rating zůstal nezměněn na neutral. Akcie Deutsche Bank (DBK; -4,2 %) oslabovaly druhý den v řadě po tom, co analytici a investoři vyjádřili skepsi ohledně schopnosti banky dosáhnout svých cílů a úspěšnosti enormního restrukturalizačního plánu. Její akcie po začátku úterní seance odepisovaly až 4,6 % a oslabily tak ještě více z pondělního poklesu o 5,4 %. Banka v posledních letech několikrát zklamala investory a v současnosti se chystá soustředit na domácí trh a relativně nízko-úrovňově maržové služby pro korporátní společnosti jako jsou rutinní finanční záležitosti, uvedl analytik. Více informací ohledně nadcházejících změn naleznete po kliknutí. Mezi klesající tituly se řadí mimo jiné také BMW (BMW; -0,85 %). BMW přesměrovalo výrobu motorů z Velké Británie do Německa. Šéf produkce Oliver Zipse uvedl, že Brexit se nevyvíjí směrem, jakým by si představoval, a tak firma přesunula výrobu z Hams Hall v Anglii, aby zajistila, že vozy vyráběné v Jihoafrické republice budou splňovat obchodní podmínky.

Podnikové zprávy

Fresenius oslabuje v reakci na výroky Donalda Trumpa
BMW v Británii motory pro export do JAR již nadále vyrábět nebude
BMW v letošním roce uvede na trh MINI v elektro verzi
E.ON v Británii dodává 3,3 mil. zákazníkům zelenou energii
Evropské chemické společnosti klesají po snížení výhledu firmy BASF
Německá společnost BASF snížila výhled na letošní rok

USA

Hlavní zprávy

Optimismus malých firem NFIB (červen):
aktuální hodnota: 103,3
očekávání trhu: 103,1
předchozí hodnota: 105,0

Nové pracovní pozice JOLTs (květen):
aktuální hodnota: 7323
očekávání trhu: 7465
předchozí hodnota: 7449

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (5. července): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -0,1 %

16:00 Velkoobchodní zásoby (m-m) (květen – konečný): očekávání trhu: 0,4 %, předchozí hodnota: 0,4 %

Popis trhu

Zámořské akcie navzdory růstu v posledních minutách dnešní obchodní seance uzavřely smíšeně, když investoři vyčkávali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, které zítra představí předseda FEDu Jerome Powell. Index DJIA ztratil 0,08%, zatímco SP500 posílil o 0,12% a kompozitní NASDAQ si připsal 0,54%. Dařilo se zejména realitnímu sektoru (+0,5%) a finančním společnostem (+0,3%). Oslabily naopak základní materiály (-1,0%) nebo průmyslové podniky (-0,2%). V rámci indexu SP500 si nejlépe vedl dodavatel komunikačních systémů pro letecký a obranný průmysl L3Harris Technologies (LHX +3,6%). Titul těžil z pochvalného komentáře od analytiků Goldman Sachs, kteří potvrdili nákupní doporučení a cílovou cenu 240 USD za akcii. Analytici mimo jiné očekávají, že díky silným objednávkám bude pokračovat rychlý růst tržeb společnosti. Na opačném konci žebříčku figuruje zdravotnická DaVita Inc (DVA -5,3%). Její akcie navázaly podobně jako řada dalších poskytovatelů dialýzy ledvin na pondělní pokles, který odstartovala zpráva o plánované reformě léčby onemocnění ledvin v USA. Komoditní trhy se rovněž vyvíjely smíšeně. Na jedné straně oslabila pšenice (-1,6%), kukuřice (-1,5%) nebo měď (-1,2%), na straně druhé rostla sója (+0,7%), zemní plyn (+0,6%), stříbro (+0,5%) a ropa (+0,6%).

Podnikové zprávy

Společnost IBM oznámila, že dokončila akvizici firmy Red Hat v honotě 34 miliard dolarů
Virgin Galactic oznámila fúzi s firmou Social Capital Hedosophia Holdings, která vstoupí na burzu
Cisco kupuje společnost Acacia; Acacia v před burzovní fázi posiluje o 38,16 %
PepsiCo vydává výsledek svého hospodaření za 2Q FY 19
Spotify vydalo odlehčenou verzi
Nintendo přesouvá část své výroby z Číny

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.