Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Denní report – úterý 07.08.2012

07.08.2012 | 22:13 0 Komentářů

ČR: Pražská burza následuje růst ve světě, SRN: Německé akcie pokračují v růstu, USA: S&P 500 na čtvrtletním maximu, prvně od května nad 1400 b.

Pražská burza

Očekávané události

09:00 Míra nezaměstnanosti (červenec): odhady: 8.3%, předchozí: 8.1%

Popis trhu

Akcie na pražské burze úspěšně navázaly na včerejší růst a dále posílily (měřeno indexem PX) o 0,5%. O vzestup indexu se „postaraly" především akcie ČEZu, které v závěru díky několika nákupním objednávkám a silné aukci uzavřely se ziskem 1,8% na 716 Kč. To vše na pozadí dalšího mírného růstu cen el.energie (’13 německý baseload kontrakt atakuje 2měsíční maxima) a představení solidních předběžných H1 čísel ze strany něměckého E.Onu (+2,5%). Z větších emisí se dařilo i VIGu (+1,7%) a plíživě k 400 Kč hranici se opětovně blíží předdividendový Č.Telekom (+0,4%). Mírný růst nakonec zaznamenaly i akcie NWR za podpory lokálních hráčů, kteří při nižším objemu dokázaly absorbovat trvající prodejní objednávky. Naopak bankovní emise dnes zůstaly spíše v pozadí pelotonu, když KB si po včerejší -post-upgradové – rally odepsala -1,6% (opět při nejvyšším denním objemu – 208 mil. Kč), Erste díky závěrečné aukci nakonec uzavřela v zelených číslech na 381 Kč. Odpolední „hvězdou" se staly akcie KIT digital (+10%) – investoři pozitivně přijali zprávy o změnách v managementu, které by měly přinést uklidnění na poli vedení versus velcí akcionáři. Kvartální čísla by společnost měla zveřejnit dle dostupných informací ve čtvrtek.

Podnikové zprávy

Mezinárodní rezervy v červenci mírně klesly na 39 mld. USD z červnových 39,5 mld. USD (revidováno z 39,2 mld. USD).

Německo

Hlavní zprávy

Podnikové objednávky v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % (sezónně očištěno) po květnovém růstu o 0,7 %. Očekával se pokles o 0,8 %. Meziročně klesly o 7,8 % při očekávaném poklesu o 7 %.

Očekávané události

08:00 Vývoz (m-m, sezónně očištěno) (červen): odhady: -1.3%, předchozí: 3.9%
08:00 Dovoz (sezónně očištěno) (červen): odhady: -2.0%, předchozí: 6.3%
08:00 Běžný účet (EUR) (červen): odhady: 11.9 mld., předchozí: 9.0 mld.
08:00 Obchodní bilance (červen): odhady: 14.6 mld., předchozí: 15.3 mld.
12:00 Průmyslová produkce (m-m, sezónně očištěno) (červen): odhady: -0.8%, předchozí: 1.6%
12:00 Průmyslová produkce (r-r, očištěno o počet pracovních dnů) (červen): odhady: 0.3%, předchozí: 0.0%

Popis trhu

Německé akcie za sebou mají třetí růstovou seanci v řadě. Index DAX končí se ziskem 0,67% na 6 965 bodech, když nad horšími makrodaty převážily podnikové výsledky. Nejlépe si vede ThyssenKrupp (TKA +2,8%), Volkswagen (VOW3 +2,6%) a E.On (EOAN +2,0%), který zveřejnil předběžná čísla za první polovinu letošního roku. Opačným směrem míří zejména Beiersdorf (BEI -1,9%), Henkel (HEN3 -1,9%) a Deutsche Post (DPW -1,2%).

Podnikové zprávy

Deutsche Telekom (DTE), největší německý operátor, je podle zákulisních informací mezi zájemci o kabelovou společnost PrimaCom Berlin. Nabídky na akvizici PrimaCom se podávaly v minulém týdnu poté, co zájemci prozkoumaly finanční data společnosti. Vyjednávání ovšem nejsou veřejná. Hodnota transakce se odhaduje na 250 mil. EUR a mezi zájemci je i například private equity společnost Star Capital Partners. Deutsche Telekom prodal svoji kabelovou divizi v roce 2003 a tak nyní po 10 letech, kdy se konkurence na poli telekomunikačních operátorů přiostřuje, by chtěl své aktivity opět rozšířit do tohoto segmentu. Předpokládá se, že segment kabelových společností poroste v Německu rychleji než v jiných zemích Evropy, jelikož tamní obyvatelé tolik nevyužívají digitální televizi jako nabízí například náš lokální telekomunikační operátor O2. Majetek kabelových společností tak láká mnoho firem a na trhu dochází ke konsolidaci.

E.On (EOAN), největší německá utilita, dnes uveřejnila předběžné hospodářské výsledky za první polovinu roku. Čistý zisk se v daném období meziročně ztrojnásobil, když rostl na 3,3 mld. EUR z loňských 900 mil. EUR. E.On také potvrdil svůj výhled pro rok 2012, kdy počítá s celoročním ziskem ve výši 4,1-4,5 mld. EUR. Nečekaně vysokého zisku společnost dosáhla také hlavně díky 1 mld. EUR z vypořádání kontraktů s ruským Gazpromem. Obě společnosti se dohodly na dlouhodobých kontraktech minulý měsíc poté, co německá utilita ztratila miliony eur kvůli fluktuaci cen ropy. Akcie E.Onu rostly po uveřejnění výsledků až o 3 %, ale momentálně posilují jen o 0,77 % na 17,745 EUR.

Eurozóna

Tesco (TESO), třetí největší řetězec maloobchodních prodejen, plánuje v tomto roce urychlit zavedení internetového prodeje potravin téměř na každém trhu, kde operuje. Hlavním důvodem je kompenzace klesajících tržeb na svém domácím trhu v Británii. Tato služba již začala fungovat v České republice a v Polsku a dalším na řadě je náš blízký soused Slovensko. Původní plán Tesca byl otevřít internetový potravinový obchod v každém větším městě během několika příštích let. Služba je již velmi úspěšná v Jižní Korey a Británii. Tesco se potýká s poklesem tržního podílu v Británií, když tamní obyvatelé dávají přednost akčním nabídkám od řetězců Aldi či Lídl. Pro nakupování přes internet využívá Tesco i moderních technologií, když si můžete stáhnout mobilní aplikaci do vašeho chytrého telefonu a na speciálních místech stačí jen oskenovat přes mobil kód daného zboží, které si chcete nechat doručit. V Jižní Korey mohou tamní obyvatelé takto nakupovat například při cestě do práce v metru.

USA

Hlavní zprávy

Nové pracovní pozice JOLTs vzrostly v červnu na 3762 tis., když se čekalo pouze 3717 tis. Předchozích 3642 tis. bylo revidováno na 3657 tis.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (3. srpna): odhady: –, předchozí: 0.2%
14:30 Produktivita mimo zemědělství (2. kvartál – předběžný údaj): odhady: 1.4%, předchozí: -0.9%
14:30 Jednotkové náklady na práci (2. kvartál – předběžný údaj): odhady: 0.5%, předchozí: 1.3%

Popis trhu

Zdá se, že na americký trh se dostavila dobrá nálada. Investoři věří, že centrální banky konečně přijdou s konkrétními kroky na podporu ekonomiky. Na druhé straně působí pozitivně hospodářské výsledky společností, když 72 % zástupců indexu S&P 500 překonalo očekávání trhu. Při dnešní absenci sledovaných makroekonomických dat se zpočátku dařilo hlavně finančnímu sektoru. V závěru se však dostalo do popředí odvětví ropy a plynu.
Index Dow Jones posílil o 0,39 % na 13169 b., a to zejména díky Cisco Systems (CSCO; +2,51 %) a Boeingu (BA; +2,15 %).
Druhý největší americký producent plynu Chesapeake Energy (CHK) si po dosažení nejvyššího čtvrtletního zisku ve své historii připisuje více než 9 %.

Podnikové zprávy

Farmaceutické společnosti Pfizer (PFE), Johnson & Johnson (JNJ) a Elan (ELN) ukončily společný vývoj léku na Alzheimerovu chorobu poté, co přípravek Bapineuzumab selhal v druhé fázi klinických testů. Bapineuzumab byl navržen tak, aby útočil na mozkové plaky, jenž jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou. Přípravek ovšem nedokázal zabránit symptomům demence ve druhé fázi klinických testů. Farmaceutické společnosti již více než 10 let neúspěšně hledají přípravek, jenž by zpomalil Alzheimerovu chorobu, o které nadále není přímo známo, co ji vyvolává. Pro výše zmíněné farmaceutické společnosti je to samozřejmě rána, ale s nezdarem se částečně již muselo počítat. Ukončené klinické testy mají největší vliv na méně diverzifikovanou společnost Elan, jejíž akcie po oznámení momentálně propadají o 9,24 % na 10,21 USD. Pfizer, největší světový výrobce léků, momentálně odepisuje 2,56 % na 23,64 USD. Společnost si prochází restrukturalizací a škrtáním nákladů poté, co jí vypršela patentní ochrana na nejlépe se prodávající lék na cholesterol Lipitor, který nyní musí čelit levnější konkurenci generických léčiv. Dá se předpokládat, že farmaceutické společnosti budou nadále hledat nové řešení na léčbu Alzheimerovy choroby. Kromě „veřejného blaha" samozřejmě sledují i obrovský trh pro potencionálně úspěšný přípravek. Jen v Americe touto chorobou trpí zhruba 5,4 milionů Američanů a podle nepříznivých projekcí různých studií se očekává, že v roce 2050 by jich mohlo být až 16 milionů.

V rámci monetizace své široké báze uživatelů se Facebook rozhodl vstoupit do segmentu online gamblingu. Spolu s britským herním gigantem Gamesys spustí facebook aplikaci s názvem Bingo Friendzy. Bude se jednat o historicky první facebook aplikaci, kde se bude hrát o reálné peníze. Aplikaci bude Facebook zatím testovat jen na svých britských uživatelích, kteří budou muset být starší 18 let. Bingo a další hazardní online hry jsou v Británii velmi populární a dobře regulovány. Další facebook aplikace s hazardními hrami jsou již na cestě. V příštích týdnech by Facebook měl spustit i online herní automaty a jeho herní partner Zynga (ZNGA) plánuje uvést bingo i poker o reálné peníze příští rok. Tímto krokem se Facebook snaží dát signál svým akcionářům, že má zájem zpeněžit svoji širokou bázi aktivních uživatelů. Ovšem naskýtá se otázka, zdali vstup do světa gamblingu nakonec nepřinese jen trable v podobě soudních tahanic, jelikož velký podíl uživatelů na Facebooku tvoří nezletilé děti.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.