Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Denní report – úterý 07.05.2013

07.05.2013 | 22:06 0 Komentářů

ČR: Burza mírně vzhůru, ČEZ úvodní růsty neudržel, SRN: Německý DAX opět posunul historické maximum, USA: Pozitivní sentiment v USA pokračuje

Pražská burza

Hlavní zprávy

Stavební výroba v březnu meziročně klesla o 20,6 % po předchozím růstu o 2,3 %.

Průmyslová výroba pokračovala v poklesu a v meziročním srovnání klesla v březnu o 6,0 % při očekávání poklesu o 4,5 %. Přechozí hodnota činila -5,7 %.

Březnová obchodní bilance skončila s přebytkem 32,3 mld. Kč, když se čekalo +36,5 mld. Kč. Předchozích +28,7 mld. Kč bylo revidováno na +32,1 mld. Kč.

Devizové rezervy vzrostly v dubnu na 44,7 mld. USD. Po předchozích 44,4 mld. USD se čekalo 44,5 mld. USD.

Guvernér České národní banky Singer uvedl, že bankovní rada diskutuje o intervencích proti koruně „docela často". Koruna oslabila až na denní minimum k 25,8 za euro.

Popis trhu

Pražská burza v úterý potřetí v řadě lehce posílila přesně o +0,3%, když tentokráte zavírala na 970 bodech. Domácí trh opět zaostal za výraznějšími růsty hlavních trhů. Dnes zveřejnily výsledky hospodaření za 1Q hned 4 společnosti, KB, ČEZ, Telefonica 02 a Fortuna. Z pohledu reakce investorů na dosažená čísla, se nejprve zdálo, že si nejlépe povede ČEZ. Jeho kurz krátce po otevření trhu vystoupal na 580 Kč, postupně však reakce ochladla, když lepší dosažená čísla za 1Q převážil výhled společnosti do zbytku roku, který byl méně optimistický než čekala většina analytiků. ČEZ tak nakonec o veškeré zisky přišel a vrátil se na 569 Kč při nejvyšším objemu dne (300 mil. Kč). Opačná reakce byla patrná na akciích Telefonica 02, která nejprve poklesla na 280 Kč metu, ale následně začala sbírat půdu pod nohama s růstem na 287 Kč (0,7%). Podobně si polepšila Fortuna s obchody nad 107 Kč. Naopak mírně horší čísla od Komerční banky poslaly její kurz do záporu na 3820 Kč (-0,5%). Nepatrně překonala výkon indexu Erste (+0,6%), která se obchodovala poblíž 620 Kč. opětovně se nedařilo mediální CETV (-1,4%).

Podnikové zprávy

Telefonica Czech Republic dnes ráno oznámila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Telekomunikační společnosti klesl čistý zisk v meziročním srovnání o 35,5 % na 1,05 miliardy korun při očekávání 1,13 miliardy korun. Tržby meziročně poklesly o 4,4 % na 11,9 miliardy korun (oček. 11,94). Telefonica zaostala za očekáváním trhu i dalšími ukazately. Letos plánuje propuštění více než 10 % zaměstnanců a investice ve výši až 6 miliard korun do rozvoje nových technologií (především sítě 4. generace). O nových podmínkách aukce se vyjádřila, že jsou diskriminační a nejsou férové.

V souladu s našimi odhady se objem depozit meziročně v 1Q 2013
zvýšil a to přes hospodářskou recesi v ČR. Oproti našemu očekávání
se ovšem objem depozit i mezikvartálně zvýšil, přičemž firemní vklady
se meziročně zvýšily o 8,8 %. Objem vkladů na běžných účtech se
zvýšil o 9,5 %. V souladu s naším očekáváním meziročně vzrostl
objem úvěrů a to díky růstu hypoték a firemních úvěrů, které vzrostly
o 7,3 % a 6,1 % respektive. Spotřebitelský úvěry zaznamenaly
meziroční i mezikvartální pokles, naopak objem úvěrů stavební
spořitelny mezikvartálně mírně vzrostl. Ovšem díky nízkým tržním
úrokovým sazbám poklesly čisté úrokové výnosy z depozit, neboť
reinvestice vkladů poskytují nižší výnosy než v minulosti.

Společnost ČEZ dnes ráno před otevřením trhu zveřejnila své hospodářské výsledky za 1Q 2013. ČEZ za letošní první čtvrtletí na všech úrovních hospodaření překonal jak naše očekávání, tak tržní konsensus sestavený podle průzkumu samotné společnosti. S výjimkou výnosů, kde byl vykázán mírný meziroční pokles, ČEZ realizoval jak na provozních ziscích, tak na čistém zisku lepší výsledky oproti 1Q 2012. Společnost dále přistoupila ke zvýšení svého výhledu hospodaření na rok 2013. ČEZ tak očekává, že jeho letošní EBITDA zisk dosáhne 81 mld. Kč (předchozí výhled z února činil 80 mld. Kč) a čistý zisk 37,5 mld. Kč (předchozí výhled 37 mld. Kč). To je oproti našemu očekávání mírné zklamání, když jsme předpokládali o něco výraznější navýšení výhledu, a to k hranici 82 mld. Kč u EBITDA a 39 mld. Kč u čistého zisku.

Fortuna Entertainment Group vykázala za první kvartál nárůst zisku EBITDA o 34,4 % na 11,3 mil. EUR. Trh podle agentury Reuters v průměru očekával 9,1 mil. EUR.
Celková výše přijatých sázek vzrostla od ledna do března o 24,0 % na 141,2 mil. EUR. Trh očekával 132,8 mil. EUR.

Hospodářské výsledky Telefónica za 1Q 2013 hodnotíme mírně negativně,
neboť provozní zisk i čistý zisk zklamaly, neboť provozní náklady včetně
licenčních poplatků byly vyšší než naše odhady a aktivace dlouhodobého
majetku byla nižší. Navíc i výnosy za celou skupinu byly mírně nižší než
konsensus analytiků. Společnost potvrdila výhled a zvýšila počet zákazníků
v mobilním segmentu.

Německo

Hlavní zprávy

Podnikové objednávky (sezónně očištěno) v březnu vzrostly o 2,2 %. Po předchozím růstu o 2,2 % (po revizi) se čekal pokles o 0,5 %.

Meziročně bez očištění objednávky poklesly o 0,4 %. Po únorovém poklesu o 0,2 % (po revizi) se očekával pokles o 2,9 %.

Očekávané události

Německo:
12:00 Průmyslová produkce (m-m, sezónně očištěno) (březen): odhady: -0.1%, předchozí: 0.5%
12:00 Průmyslová produkce (r-r, očištěno o počet pracovních dnů) (březen): odhady: -3.8%, předchozí: -1.8%

Popis trhu

Na téměř procentním růstu se největší měrou podílel finanční a zdravotnický sektor. Své slovo rozhodně měly i lepší než očekávané podnikové objednávky. Mírně zaostal sektor spotřebního zboží. Z jednotlivých titulů byly největšími tahouny akcie pojišťovny Allianz (ALV +3,56%), které jsou nejvýše od roku 2008. Rostl i cementárenský koncern HeidelbergCement (HEI +3,53 %) a farmaceutický konglomerát Merck (MRK +4,56). Jediný významnější propad zaznamenal Beiersdorf (BEI -1,48%).

Podnikové zprávy

Commerzbank za uplynulý kvartál oznámila čistou ztrátu ve výši 94 mil. EUR. O rok dříve byla banka v zisku 355 mil. EUR. Výsledek však předčil očekávání trhu, když analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali v průměru ztrátu 153,7 mil. EUR.

CEO Martin Blessing snižuje počet zaměstnanců a žádá po akcionářích participaci na navýšení kapitálu o 2,5 mld. EUR za účelem splacení dluhu vládě a pojišťovně Allianz.
Blessing uvedl, že reorganizace začne „plodit ovoce" v roce 2014. Commerzbank nevyplatila dividendu od začátku krize.
Navýšení kapitálu, které proběhlo od roku 2008 pětkrát umazalo 93 % z cen akcií banky, což činí banku nejhorší finanční společností v Evropě mimo Irska a Řecka. Akcie Commerzbank poklesly od začátku roku o 25 %, přičemž čtyřicetičlenný index Bloomberg Europe Banks and Financial Services vzrostl za tuto dobu o 7,6 %. Banka pouze uměle vylepšila obraz ceny akcií reverzním splitem, když spojila 10 původních akcií v 1 novou a na úkor počtu akcií zdesetinásobila jejich cenu.
Provozní zisk v divizi korporátní klientely „Mittelstandsbank" se propadl o 33 % na 325 mil. EUR kvůli nižším tržbám a vyšším rezervám na úvěrové ztráty. Divize soukromé klientely vykázala pokles zisku o 49 % na 70 mil. EUR také kvůli snížení tržeb a zvýšení rezerv. Korporátní a tržní divize reportovala devítinásobný nárůst v provozním zisku na 271 mil. EUR díky zlepšení tržních podmínek a zvýšení klientské aktivity.
Ukazatel kapitálové přiměřenosti Basel III poklesl ze 7,6 % z 31. prosince na 7,5 %. Banka chce dosáhnout 9 % do konce roku 2014.
Z 36 analytiků oslovených agenturou Bloomberg doporučují jen 4 nákup akcií společnosti, zatímco 19 by akcie prodávalo.

BOAML (Bank of America Merrill Lynch) snižuje doporučení pro německou automobilku Daimler na „underperform" z „neutral". Nová cílová cena činí 38 euro oproti předchozích 44 euro. Banka sdělila, že vzhledem k současné tržní valuaci nelze dále přehlížet slabé volné cash flow, které firma generuje.

Největší světová zajišťovna Munich Re oznámila zvýšení zisku v prvním kvartálu na 972 mil. EUR ze 780 mil. EUR ze stejného období loňského roku. Mediánový odhad 7 analytiků oslovených agenturou Bloomberg činil 932 mil. EUR. Společnosti pomohla absence vážných katastrof a stabilní ceny. Finanční ředitel zajišťovny Joerg Schneider uvedl, že Munich Re věří v dosažení ziskového cíle pro letošní rok v blízkosti 3 mld. EUR.
Zisk v zajišťovací divizi vzrostl o 30 % na 827 mil. EUR. Předepsané pojistné vzrostlo o 1,8 % na 7 mld. EUR. Ztráty z přírodních katastrof činily 24 mil. EUR. Před rokem to bylo 41 mil. EUR. Umělé ztráty (ztráty zaviněné lidmi) poklesly z 223 mil. EUR na 81 mil. EUR.
Investiční příjmy poklesly v souladu s očekáváním z 2,24 mld. EUR na 2 mld. EUR.

USA

Hlavní zprávy

Ekonomický optimismus IBD/TIPP poklesl v květnu na 45,1 b. Po předchozích 46,2 b. se čekalo 47,5 b.

Počet nově vytvořených pracovních pozic JOLTs činil v březnu 3844 tis., když se čekalo 3770 tis. Předchozích 3925 tis. bylo revidováno na 3899 tis.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (3. květen): odhady: –, předchozí: 1.8%

Popis trhu

Dnešní obchodní seance se nesla v poklidném duchu. Významnější makrodata již tento týden nejsou na pořadu a tak trhy opatrně vzhlížejí k projevu šéfa FED Bernankeho, který bude v pátek. Přiživování růstového trendu dní posledních tak zůstane na probíhající výsledkové sezóně amerických společností. Ani zde nás však nečeká nic velkého. Dnes po uzavření trhů reportuje IT firma Symantec (SYMC), EPS se očekává na úrovni 1,712 USD. Společnost od začátku roku vyrostla o 34% zatímco index Nasdaq jen o 12%. Další společností bude zítra cloud provider CenturyLink (CTL), který má po snížení dividendy svým věrným akcionářům zklamání vynahradit alespoň slušnými hosp. výsledky. I tak ale titul aktálně nabízí skoro 6 % dividendu, což není u IT firmy v tomto oboru příliš obvyklé. V pátek pak reportuje nezávislý těžař ropy a plynu Apache Corp. (APA) a další technologická firma NVIDIA (NVDA).

Podnikové zprávy

Společnost First Solar včera po uzavření trhů reportovala své výsledky za první kvartál svého fiskálního roku 2013. Čistý zisk na akcii činil 66 centů. Ve stejném období před rokem firma vykázala ztrátu 5,20 dolarů a to zejména díky vysokým jednorázovým restruktulizačním nákladům. Ani po odečtení jednorázových položek zisk na akcii ve výši 69 centů nedosáhl na odhadovaných 75 centů, ale tržby ve výši 755,2 milionů dolarů znamenají 52 % nárůst oproti stejnému kvartálu předchozího roku. Tržby byly podpořeny také narůstající poptávkou po solárních elektrárnách.

Výrobce a poskytovatel solárních panelů se snaží expandovat na různé rozvíjející se trhy jako například Chile, Jižní Afrika, Austrálie, kde je prostředí na palivo nákladné a na sluneční energii hojné. Zaměřit se chce i na Japonsko, u kterého se předpokládá, že se v tomto roce stane druhým největším solárním trhem hned po Číně. Indie hodlá v následující solární aukci zabránit společnostem od importu tenkých a levných solárních panelů od dodavatelů jako je právě First Solar, protože poškozují lokální produkci.

Společnost potvrdila výhled pro letošní rok a její akcie (FSLR) včera v after-marketu zakončily po volatilním vývoji o 0,75 % výše.

Americká banka Goldman Sachs zvýšila doporučení pro Arch Coal na „neutral" z „prodat".

Pivovarnický koncern Molson Coors, pod který patří značky jako Coors Light, Molson Canadian, Carling i Staropramen, dosáhl v prvním kvartálu upraveného zisku ve výši 30 centů na akcii. Analytici oslovení agenturou Bloomberg v průměru očekávali 34 centů.
Prodeje činily 828,5 mil. USD oproti očekávaným 854,1 mil. USD.

OfficeMax oznámil nárůst zisku v prvním kvartálu na 56,84 mil. USD (64 centů na akcii) z 5,39 mil. USD (6 centů na akcii) ve stejném období předchozího roku. Upravený čistý zisk činil 10,1 mil. USD (11 centů na akcii) v porovnání s předchozími 19 mil. USD (22 centů na akcii). Tržby poklesly na 1,77 mld. USD z 1,87 mld. USD. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali zisk ve výši 23 centů na akcii při tržbách 1,83 mld. USD. Prezident a CEO společnosti poskytující kancelářské potřeby Ravi Saligram dává horší výsledky za vinu slabým ekonomickým podmínkám a pokračujícím poklesům prodejů technologií. Společnost očekává, že pokles prodejů bude v průběhu roku pokračovat. OfficeMax také oznámil mimořádnou výplatu dividendy ve výši 1,5 USD na akcii. V únoru byla ohlášena fúze se společností Office Depot, ale čeká se na povolení Federální komise pro obchod. OfficeMax očekává uzavření dohody na konci letošního roku.

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.