Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Denní report – úterý 06.09.2011

06.09.2011 | 22:01 0 Komentářů

ČR: Burza si udržela nepatrný růst i přes nepovedený závěr v Evropě, SRN: Intervence pomohla jen na chvíli, DAX končí ve ztrátě, USA: Zámoří dokázalo umazat část úvodních ztrát

Pražská burza

Hlavní zprávy

Stavební výroba se v červenci meziročně snížila o -11,1 %. V předchozím období zaznamenala pokles o -6,3 %.

Průmyslová výroba se ve stejném období zvýšila o 4,4 % (odhad 5,0 %). Předchozí hodnota činí revidovaných 7,9 %.

Obchodní bilance zaznamenala v červenci přebytek 14,0 mld. Kč (odhad 8,8 mld. Kč). V předchozím období byl zaznamenán revidovaný přebytek 18,1 mld. Kč.

Očekávané události

10:00 Běžný účet (2Q): odhad -1611 mil. EUR, předchozí 811 mil. EUR
10:00 Devizové rezervy (srpen): předchozí 43,2 mld. USD

Popis trhu

Ačkoliv na většině evropských trzích dopolední růsty nevydržely a jejich indexy znovu uzavřely v záporných číslech, pražská burza si nakonec připsala pár bodů k dobru. Index PX zavíral výše +0,3% na 974 bodech. Dobrý den měla především Komerční banka, která šla proti sektoru a posílila nad hladiny 3300 Kč (+2,5%). Erste se úvodní zisky nad 570 Kč prozatím udržet nepodařilo a podobně jako ostatní evropské banky odpoledne ztrácela. Nakonec zakončila těsně pod 560 Kč metou (-0,1%). Energetické tituly tentokrát nepředvedly výraznější pohyby, když ČEZ bez většího zájmu osciloval poblíž 760 Kč a NWR zůstalo v odstupu od 160 Kč. Převahu prodejců registrovaly akcie CETV, které propadly pod 200 Kč (-1,7%). Naopak částečně se vzpamatovaly akcie Telefonica 02 (+1,3%), které se obchodovaly nad 375 Kč.

Podnikové zprávy

Goldman Sachs snižuje cílovou cenu pro akcie Komerční banky z 4347 Kč na 4132 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Švýcarská centrální banka stanovuje minimální kurz pro CHF na 1,2 vůči euru.

Předběžný růst HDP dosáhl v Eurozóně po očištění v druhém čtvrtletí 0,2 % (q/q) a 1,6 % (y/y) (odhad 0,2 % a 1,7 %). Předchozí hodnoty činí 0,2 % a 1,7 %. Spotřeba domácností (předběžná) se ve stejném období snížila o -0,2 % (q/q) (odhad -0,1 %). Předchozí hodnota činí revidovaných 0,2 %. Hrubá tvorba fixního kapitálu předběžně vzrostla o 0,2 % (odhad 0,8 %). V předchozím období byl zaznamenán růst 1,8 %. Vládní výdaje předběžně klesly o -0,2 % (q/q) (odhad růst o 0,1 %). V předchozím období vzrostly o 0,4 %.

Šéf Světové banky Robert Zoellick prohlásil, že se nedá očekávat, že by světová ekonomika prošla opakovanou recesí. Dle jeho slov však hlavní roli na globálních trzích a v očekávání ekonomických subjektů stále hraje velká nejistota a obavy z budoucího vývoje. Spojené státy podle něj čeká spíše období pomalého růstu a vysoké nezaměstnanosti, EU by naopak měla rozšířit spolupráci ve fiskální oblasti, aby zabránila rozšiřování nákazy periferních zemí na ostatní členské státy. Konkrétními nástroji má být záchranný fond EFSF a nakupování státních dluhopisů ze strany ECB.

Podnikové objednávky v červenci meziměsíčně snížily o -2,8 % (očištěno) a meziročně zvýšily o 8,7 % (bez očištění) (odhad -1,5 % a 9,8 %). Předchozí hodnoty činí 1,8 % a 9,4 %.

Společnost HSBC snižuje svůj odhad růstu světové ekonomiky pro následující dva roky. Účinnost jakýchkoli budoucích stimulů bude omezená. Světová ekonomika by podle HSBC měla v tomto roce růst o 2,6 % a v roce 2012 o 2,8 %. V červnu činil odhad 3 % a 3,4 %. Odhad růstu byl snížen zároveň pro eurozónu a pro Spojené Státy. Zdravý ekonomický růst je podle londýnské HSBC vzdálený sen. Centrální banky jako FED a ECB mohou provádět další netradiční stimuly včetně měnových intervencí, přičemž Bank of England bude držet svoji klíčovou úrokovou míru do roku 2012.

Očekávané události

12:00 Průmyslová produkce (červenec): odhad 0,5 % m/m po sezónním očištění, 6,5 % y/y očištěno k prac. dnům; předchozí -1,1 % m/m po sezónním očištění, 6,7 % y/y očištěno k prac. dnům

Popis trhu

Dopolední intervence švýcarské centrální banky dala trhům na chvíli naději, že německé akcie (totéž platí i pro zbytek Evropy) aspoň pro dnešek přeruší sérii poklesů. V poledne však investory zklamaly německé podnikové objednávky a DAX postupně zamířil zpět do červených čísel. Na změnu směru nestačil ani odpolední nečekaně lepší ISM index aktivity mimo zpracovatelský sektor USA. DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje se ztrátou 1,4% v okolí 5 175 bodů a klesá na své nové dvouleté minimum. Nejhůře si vede Bayer (BAYN -7,0%), Infineon (IFX -2,3%) a Commerzbank (CBK -3,4%). První z nich reagoval prudkým poklesem na zprávu, že americké úřady požadují další informace o léku Xarelto, zatímco Infineon ztrácí díky horšímu výhledu tržeb konkurenčního Fairchild Semiconductor. Opačným směrem míří zejména Fresenius Medical (FME +3,2%).

Podnikové zprávy

Morgan Stanley snižuje své doporučení pro Siemens (SIE) na

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.