Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Denní report – úterý 01.10.2013

01.10.2013 | 22:25 0 Komentářů

ČR: Burza posilovala po vzoru hlavních trhů, SRN: Německé akcie zažily v závěru rally, USA: Americké trhy uzavřely se slušnými zisky, Nasdaq +1,2%

Pražská burza

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 53,4 z 53,9 bodů při odhadech 53,5 bodů.

Popis trhu

Pražská burza v úterý poskočila výše +1% na 967 bodů podobně jako ostatní evropské indexy. Investoři se tak prvním dnem USA v platební neschopnosti zatím rozhodit nenechali. Domácí akcie se obchodovaly při průměrné aktivitě. Objem 150 mil. Kč stačil akciím Telefonica 02 na pozici nejaktivnějšího titulu. Kurz TO2 přitom posílil díky závěrečné aukci až na 307 Kč (+1,9%). Jen nepatrně nižší objem registrovala Komerční banka, která si připsala více než +1% na 4275 Kč. Erste potvrdila zlepšení sektoru s obchody nad 610 Kč +1,5%). V rámci sentimentu si zvedl také ČEZ (+1%), který se obchodoval kolem 495 Kč. Těžební NWR dnes spíše stravovala včerejší růst, nedokázala proniknout nad 29 Kč (-0,35%), ale udržela se nad hranicí podpory kolem 28 Kč. Mediální CETV se ke konci obchodního dne dokázala vyšvihnout nad 100 Kč (+3,3%).

Podnikové zprávy

Telefonica

Český telekomunikační úřad oznamuje, že dnes byly za účasti notáře a zástupců zájemců o účast otevřeny obálky se žádostmi o udělení práv k rádiovým kmitočtům ve výběrovém řízení (aukci) na volné kmitočty pro sítě LTE.

Ve stanovené lhůtě své žádosti doručilo celkem pět subjektů. Jedná se (v pořadí doručení žádostí) o společnosti Vodafone Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s., Telefónica Czech Republic, a.s., Revolution Mobile a.s. a TASCIANE, a.s.

Na základě provedené kontroly ČTÚ konstatoval, že všechny předložené žádosti splňují požadavky podle kapitoly 6.7 Vyhlášení výběrového řízení. ČTÚ nyní u všech zájemců posoudí splnění všech stanovených podmínek účasti ve výběrovém řízení. O výsledku budou všichni žadatelé informováni do 14. října.

Následně ČTÚ zorganizuje školení a dvě zkušební aukce s účastníky koncem října. Vlastní elektronická aukce kmitočtových úseků a přiřazení konkrétních kmitočtových bloků úspěšným účastníkům aukce proběhne ještě do konce tohoto roku. K vydání rozhodnutí o udělení přídělů získaných rádiových kmitočtů ČTÚ by pak mělo dojít na počátku roku 2014 poté, co úspěšní uchazeči uhradí cenu za vydražené spektrum.

Německo

Hlavní zprávy

Míra nezaměstnanosti v září vzrostla na 6,9 % při očekávání stagnace na 6,8 %.

Počet nezaměstnaných rostl v září o 25 tis. při odhadovaném poklesu o 5 tis. V předchozím měsíci se počet nezaměstnaných zvýšil o 9 tisíc.

Index nákupních manžerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru dosáhl v září dle finálních údajů hodnoty 51,1 b. Předchozí odhady hovořily o 51,3 b.

Eurozóna:

Index nákupních manžerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru dosáhl v září dle finálních údajů hodnoty 51,1 b., což je v souladu s předchozími odhady.

Míra nezaměstnanosti v srpnu stagnovala na 12,0 %, když se čekalo 12,1 %. Předchozích 12,1 % bylo revidováno na 12,0 %.

Očekávané události

Eurozóna:

13:45 Oznámení úrokových sazeb ECB: odhady: 0.50%, předchozí: 0.50%

Popis trhu

I přes spekulace o síle německého hospodářství kvůli neočekávanému růstu míry nezaměstnanosti již druhý měsíc v řadě zaznamenal tamější akciový index v závěru rally. Tahounem byla po celý den Commerzbank (CBK +3,14 %), Deutsche Boerse (DB1 +3,22 %), Lufthansa (LHA +2,84 %) a Siemens (SIE +2,95 %). Daimler (DAI +0,73 %) představil svůj plán na obnovu produkce v Brazílii, kde se chystá postavit továrnu za 170 milionů eur. Jedinnými dvěma ztrátovými tituly indexu DAX se staly Henkel (HEN3 -1,61 %) a K+S (SDF -0,86 %).

Podnikové zprávy

Hochtief

Stavební firma Hochtief obdržela snížené doporučení na „neutral" z „buy" od Espirito Santo.

Daimler

Mercedes-Benz, třetí největší výrobce luxusních automobilů, odhadlí dneska plány na obnovení brazilské produkce v roce 2016. Podle nejmenovaného zdroje postaví Daimler továrnu v Sao Paulu, kde bude vyrábět především modely C a GLA.

USA

Hlavní zprávy

Index Markit PMI v září stagnoval na 52,8 b. Očekával se růst na 53,1 b.

Index aktivity ve výrobě ISM vzrostl v září na 56,2 b. Po předchozích 55,7 b. se čekalo 55,0 b.
Cenový index ISM vzrostl na 56,5 b. Po předchozích 54,0 b. se čekalo 55,0 b.

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (27. září): odhady: –, předchozí: 5.5%
14:15 Změna zaměstnanosti ADP (září): odhady: 180 tis., předchozí: 176 tis.
15:45 ISM New York (září): odhady: –, předchozí: 60.5

Popis trhu

Americké trhy dnes opanovala nákupní nálada, hlavní indexy zpevnily v čele s technologickým Nasdaqem, který přidal přes 1,2%. Obavy z US rozpočtového provizoria v návaznosti na tamní neshody politických stran (důvod – reforma zdravotnictví) i nejistota z blížícího se nutného „řešení" dluhového stropu, promítající se do 7 záporných seancí v předchozích 8 dnech, tak dnes byly vystřídány optimismem investorů z brzkého nalezení společné řeči v těchto ožehavých otázkách (scénář „buy the dip"?). Současně pozitivně dnes působily i příznivá makro data (ISM ve výrobě nad očekávání).

Především ale dluhový strop příliš veselí nepřináší. Jeho trvalé posouvání vzhůru s nabývajícím tvarem exponenciální křivky (’81 @ 1bln USD, ’02 @ 6bln USD, ’13 @ 16,7 bln USD – viz graf) s pravděpodobným posunutím k 20bln USD do r.2016 přináší velký otazník v podobě (ne)možnosti spla(á)cení dluhu v budoucnu. Zejména bereme-li v úvahu i rostoucí náklady na obsluhu dluhu (úroky), a to především při obratu tržních úrokových sazeb (meziročně výnos 10-letého státního dluhopisu o 100bps! na 2,6% při lokálním vrcholu na 3% v úvodu září (viz graf). Zůstanou investoři (nebereme v potaz "investora" americkou centrální banku) loajální k americkému dluhu i v budoucnu?

V rámci indexu S&P500 dnes posilovaly všechny dílčí segmenty v čele se sektorem zdravotní péče (+1,2%) a technologiemi (+1%). Technologiím dnes pomohl 2,45% růst akcií spol. Apple (AAPL) po oznámení o navýšení podílu ve spol. ze strany C.Icahna aktivně požadujícím po společnosti zahájení masívního (až 150 mld. USD) buybacku. Zůstaneme-li u technologií, vidíme u řady jmen – Netflix (NFLX), Facebook (FB), Groupon (GRPN) či „technologicko-automobilové" spol. Tesla Motors (TSLA) – ocenění v „bublinovém pásmu" za podpory mnoha investičních domů (viz nedávná plejáda upgradů a růstu cílových cen u Facebooku, oplývající tržní kapitalizací 123 mld. USD! Bravo M.Zuckerbergrovi). Inu déja-vu z roku 2000.

Zajímavým vývojem dnes prošly drahé kovy, kde došlo k masívním výprodejům. Zlato ztratilo přes 3% a uzavřelo pod minimy před překvapivým rozhodnutím Fedu o ponechání stimulů v září. To vše na pozadí projekce ratingové agentury Fitch, vidící malý prostor pro růst a naopak reálnou možnost dalšího poklesu ceny tohoto kovu.

Podnikové zprávy

Amazon

Největší světová e-commerce společnost najme v USA 70 tis. sezónních pracovníků, aby zvládla uspokojit poptávku kolem svátků. Minulý rok udělal Amazon z tisíců sezónních zaměstnanců trvalé a to samé prý plánuje letos.

Podle druhého nejprodávanějšího polského deníku Gazeta Wyborcza se Amazon chystá investovat 300 milionů dolarů do logistických center v Polsku. V polovině roku 2014 otevře jeden sklad v okolí Poznani a další dva nedaleko Wroclawi.

Johnson & Johnson

Společnost Johnson & Johnson údajně obdržela nabídky od private equity firem Blackstone, KKR, Carlyle a dalších na prodej své jednotky Ortho Clinical Diagnostics za ceny kolem 5 miliard dolarů.

Merck

Merck, druhý největší farmaceut dle tržeb v US, propustí dalších 8500 zaměstnanců, když před nedávnem oznámil zrušení 7500 pracovních míst. V součtu jde přibližně o 20 % celkové pracovní síly, kdy se jedná zejména o pracovníky z oddělení marketingu, administrativy a vývoje a výzkumu, což by se však podle managementu nemělo negativně projevit na schopnosti přicházet s inovacemi. Merck si od restrukturalizace slibuje snížení provozních nákladů do konce 2015 ročně až o 2,5 miliardy dolarů.

Nike

Argus Research změnilo doporučení pro Nike na „koupit" z „držet". Od počátku roku si akcie připsaly už 40,8 %, index S&P +17,9 %.

David Krejča
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Krejča
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.