Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Denní report – středa 30.05.2012

30.05.2012 | 22:05 0 Komentářů

ČR: Pražská burza díky ČEZu a KB v klidu, vlnobití na evropských trzích po německém „nein“, SRN: Německé akcie citelně oslabily, USA:Zámoří hluboko v červených číslech

Pražská burza

Popis trhu

Ve středu nabídlo obchodování na evropských trzích poměrně dramatický vývoj plný zvratů. Propady eura pod úroveň 1,2450 vůči dolaru tlačily do záporu také akcie. Potom kolem 13. hodiny trhy ožily jako pokropeny živou vodou po oznámení návrhu EK, aby nově zřizovaný fond ESM mohl poskytovat přímou pomoc bankám. Zhruba za další hodinu však vystoupil mluvčí německé kancléřky (nějaký pan Seifert), aby zopakovat zamítavý postoj Německa vůči tomuto návrhu. Indexy tedy vzápětí začaly opět propadat (např. DAX -1,5%). Pražská burza se kupodivu těchto divokých pohybů neúčastnila. A zejména zásluhou akcií ČEZ, které díky nákupnímu zájmu vzrostly na 735 Kč (+1,5%), se index PX držel statečně (PX-0,16%). Akciím ČEZ ještě dobře sekundovala Komerční banka, která posílila k hladině 3150 Kč (+0,8%). Erste se nad 370 Kč (-2,3%) naopak udržet nedokázala. A ještě hůře dopadla těžební NWR (která obdržela sníženou cílovou cenu od ING na 105 Kč), což společně se špatným sentimentem poslalo akcie do kolen pod psychologickou hladinu 100 Kč (-5,3%). Po zavření českého trhu vydal zajímavé prohlášení tentokrát mluvčí německého ministerstva financí (nějaký pan Kotthaus): „potřebujeme se podívat na návrhy EK detailněji, abychom mohli říct co si o tom myslíme". Neboli když v Německu zjistili jakou kalamitu na trzích způsobilo prohlášení jednoho mluvčího, vydal smířlivější prohlášení další mluvčí. A je zřejmě jen otázkou času, co Německo ustoupí a přijde tisknutí peněz skrze ESM. Při pohledu na rekordní sázky na pokles eura a na množící se doporučení pro investory – aby raději prodali svoje pozice – bych se nedivil kdybychom byli naopak blízko růstové rally…

Očekávané události

10:00 Peněžní nabídka (r-r) (duben): odhady: –, předchozí: 6.5%

Podnikové zprávy

ING snižuje cílovou cenu pro NWR na 105 Kč z předchozích 229 Kč a doporučení mění z „kupovat" na „držet".

V areálu chemičky v Záluží u Litvínova po dnešním výbuchu hořelo potrubí s vodíkem. Hasiči požár zlikvidovali po deváté hodině. Podle policistů nebyl při nehodě nikdo zraněn. Silnice spojující Most s Litvínovem je od kruhového objezdu v Záluží po areál Unipetrolu uzavřená. Podle mluvčího Unipetrolu RPA Mikuláše Dudy se uvolnilo těsnění potrubí a následoval výbuch. "Čeká se, až vyhoří zbytek vodíku v potrubí, přívod už je uzavřený. Potom technici zkontrolují stav trubek," vysvětlil Duda. Dopad na ocenění Unipetrolu bude zřejmě marginální, navíc je třeba nejdříve odhadnout rozsah škod a možné ztráty do budoucna.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna

Peněžní zásoba vzrostla v eurozóně v dubnu v meziročním srovnání o 2,5 %, když se očekával růst o 3,4 %. Předchozích +3,2 % bylo revidováno na +3,1 %.

Tříměsíční průměr M3 vzrostl o 2,7 % při očekávaném růstu o 3,1 %. Předchozích +2,8 % bylo revidováno na +2,7 %.

Spotřebitelská důvěra byla v květnu po finální revizi potvrzena na -19,3 b.
Ekonomická důvěra klesla na 90,6 b., když se čekalo 91,9 b. a předchozích 92,8 b. bylo revidováno na 92,9 b.
Průmyslová důvěra oslabila na -11,3 b. Po předchozích -9,0 b. se čekalo -10,2 b.
Důvěra ve službách oslabila na -4,9 b. Předchozích -2,4 b. bylo revidováno na -2,8 b.
Indikátor podnikatelského klimatu v květnu oslabil na -0,77 b. a čekalo se -0,67 b. Předchozích -0,52 b. bylo revidováno na -0,51 b.

Očekávané události

08:00 Maloobchodní prodeje (m-m) (duben): odhady: 0.2%, předchozí: 0.8%
08:00 Maloobchodní prodeje (r-r) (duben): odhady: 0.3%, předchozí: 2.3%
09:55 Míra nezaměstnanosti (sezónně očištěno) (květen): odhady: 6.8%, předchozí: 6.8%

Eurozóna

11:00 Index spotřebitelských cen (odhad, r-r) (květen): odhady: 2.5%, předchozí: 2.6%

Popis trhu

Německé akcie dnes díky obavám z prohloubení evropské dluhové krize citelně oslabily. Trhy dostala pod tlak nezdařená aukce italských dluhopisů, problémy Španělska s dofinancováním Bankie a proevpropským stranám nepříznivý průzkum veřejného mínění v Řecku. Index DAX končí se ztrátou 1,81% na 6 281 bodech. Nejhůře si vedl ThyssenKrupp (TKA -3,3%), velkou část včerejších zisků odevzdaly automobilky (BMW -3,1%, VOW3 -2,9%). Severním směrem se naopak osamoceně vydalo Metro (MEO +1,3%), které oznámilo prodej své britské velkoobchodní divize za 140 mil. GBP.

Podnikové zprávy

Mercedes-Benz patřící německému Daimleru se bude v Brazílii přizpůsobovat klesajícím prodejům a propustí tak 1500 zaměstnanců. Společnost v zemi zaměstnává na 14 tis. lidí a zaujímá 25,5% podíl na trhu s nákladními vozy a autobusy.

USA

Hlavní zprávy

Index žádostí o hypotéky MBA klesl za týden k 25. květnu o 1,3 % po předchozím růstu o 3,8 %.

Rozjednané prodeje domů v dubnu meziměsíčně klesly o 5,5 %, když se čekala stagnace. V březnu rostly o 3,8 % (revidováno z 4,1 %).

Meziročně rostly o 14,7 %, přestože se očekával nárůst o 22 %. Předchozí hodnota byla revidována na 10,5 %.

Očekávané události

13:30 Index propuštěných zaměstnanců Challenger (r-r) (květen): odhady: –, předchozí: 11.2%
14:00 Index spotřebitelského výhledu RBC (červen): odhady: –, předchozí: 47,6
14:15 Změna zaměstnanosti ADP (květen): odhady: 150 tis., předchozí: 119 tis.
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (26. květen): odhady: 370 tis., předchozí: 370 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (19. květen): odhady: 3250 tis., předchozí: 3260 tis.
15:45 Chicago index nákupních manažerů (květen): odhady: 56,8, předchozí: 56,2
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (27. květen): odhady: –, předchozí: -42

Popis trhu

Světové trhy dostala již dopoledne pod tlak nezdařená aukce italských dluhopisů, problémy Španělska s dofinancováním Bankie a proevpropským stranám nepříznivý průzkum veřejného mínění v Řecku. Pro zámořské akcie byla velmi nepříjemná odpolední čísla z realitního trhu (rozjednané prodeje domů). Hlavní akciové indexy oslabují o 1,1 – 1,3%. Díky již zmíněným slabším číslům výrazně oslabují developeři (-5,1%). Propad ceny ropy (-3,6%) a zemního plynu (-2,5%) s sebou vzal do hlubin energetické tituly (-3,0%). Lépe než většina trhu si naopak vedou telekomunikace (-1,0%). Komodity se s výjimkou zlata (+0,6%) a stříbra (+0,3%) rovněž červenají: měď (-2,3%), pšenice (-0,9%), sója (-0,6%), kukuřice (-0,4%).

Podnikové zprávy

Airbus má problémy a možná bude muset přepracovat své letouny A350-1000. Stroj není příliš oblíbený a aerolinky jej kritizují. Výrazně tak zaostává za konkurenčním Boeingem 777. Boeing tak získává čas na výrobu nástupce nejprodávanějšího „dvojuličkového" letadla. Zatímco u menších letadel utvořily společnosti duopol. U letounů s širokým trupem má Airbus patřící společnosti European Aeronautic Defence and Space Company (EADS) stále co dohánět.

Největší italská banka Unicredit (CRIH) oznámila, že omezí svoji aktivitu v obchodování s cennými papíry ve střední a východní Evropě v rámci plánu na zvýšení ziskovosti a snížení nákladů. Divize pro obchodování s cennými papíry uzavře v Rusku a Rumunsku, zatímco v Turecko a Polsku jejich aktivitu omezí. Změny by se mohly dotknout až 60 zaměstnanců z 80 aktuálně pracujících v daném segmentu, do kterého spadá i obchodování s deriváty. Citovaní analytici se shodují, že jde o krok správným směrem, když banka omezuje aktivity s nízkými ziskovými maržemi a bude se tak moci více soustředit na svůj základní business. Unicredit operuje ve 22 zemích a 57 % tržeb jde ze zdrojů mimo Itálii.

Monsanto (MON), největší světová společnost dodávající zemědělské produkty a osiva, dnes uvedla, že zisky za 3. fiskální čtvrtletí předčí očekávání analytiků díky vyšším tržbám v USA, Brazílii a východní Evropě. Společnost také navýšila svůj celoroční výhled. Zisk za poslední fiskální čtvrtletí končící v květnu dosáhne 1,57 – 1,62 USD na akcii (očištěno o některé daňové náklady). To předčilo odhady analytiků v průměrné výši 1,29 USD. Monsanto také navýšilo výhled pro fiskální rok končící v srpnu na 3,65 – 3,7 USD za akcii. V tomto případě se odhady pohybovaly na hodnotě 3,56 USD. Na dobrých výsledcích měly podíl hlavně tržby z brazilské geneticky modifikované kukuřice, sojové boby a kukuřice v USA a lepší než očekávané zisky ve východní Evropě. CEO Hugh Grant uvedl, že výsledky jsou dobrým signálem a potvrzují momentum, které společnost v tomto roce nabrala.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.