Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Denní report – středa 24.04.2019

24.04.2019 | 22:23 0 Komentářů

ČR: Pražská burza ztrácela, nedařilo se především bankám, SRN: Německý DAX ve středu rostl; SAP posílil o 12,6 %, Wirecard o 8,5 %, USA:Americké indexy mírně korigovaly předchozí růsty.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Guvernér ČNB J. Rusnok: Jsme na tenké hraně mezi jedním zvýšením sazeb a jejich ponecháním


Podnikatelská důvěra
(duben):
aktuální hodnota: 15,1
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 14,7

Spotřebitelská a podnikatelská důvěra (duben):
aktuální hodnota: 12,3
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 12,2

Index spotřebitelské důvěry (duben):
aktuální hodnota:1,5
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 2,3

Popis trhu

Pražská burza prohloubila včerejší ztrátu o dalších -0,87% na 1 088 bodů. S poklesem výnosů na západoevropských trzích – německý desetiletý státní dluhopis se výnosově propadl zpět do záporu – se nedařilo finančnímu sektoru. Na pražské burze tak byla zasažena Erste Bank, která z překoupených úrovní korigovala o -1,60% na 921 Kč. Pojišťovna Vig pak klesla o -1,16% na 640 Kč. Nedařilo se ani tuzemským bankám, když Komerční banka padla o -1,71% na 892 Kč a Moneta Money Bank uzavřela pod 80 Kč slabší o -1%. V záporném teritoriu zakončily taktéž akcie O2 (247 Kč -0,80%) či Kofola (303 Kč -0,66%). Čez při nejvyšším denním objemu 151 mil. Kč mírně vyklesal o -0,09% na 536 Kč.

Podnikové zprávy

Komerční banka a Moneta Money budou dnes schvalovat účetní uzávěrky a rozhodovat o dividendě

 

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

 

Valná hromada Komerční banky schválila návrh dividendy ve výši 51 Kč na akcii

 

Bulharský finanční regulátor kontroluje zájemce o bulharská aktiva ČEZu – firmu Eurohold

Německo

Hlavní zprávy

Index IFO podnikatelského klimatu (duben):
aktuální hodnota: 99,2
očekávání trhu: 99,9
předchozí hodnota: 99,6

Index IFO očekávání (duben):
aktuální hodnota: 95,2
očekávání trhu: 96,1
předchozí hodnota: 95,6

Index IFO hodnocení současných podmínek (duben):
aktuální hodnota: 103,3
očekávání trhu: 103,5
předchozí hodnota: 103,8

Popis trhu

Německý index DAX se přes neutrální středeční open dokázal v průběhu seance dostat do slušných zisků a nakonec uzavřel silnější o 0,63 %. Index táhly do kladných hodnot zejména dva skokové nárůsty, a to ze strany společností SAP (SAP; +12,6 %) a Wirecard (WDI; +8,5 %).

První zmiňovaná společnost reportovala před otevřením trhu solidní výsledky, navíc investory potěšila zlepšeným výhledem. Pozitivní vzpruhou pro akcie firmy byla také zpráva o tom, že aktivistický fond Elliot Management drží ve společnosti 1,2 miliardový (eur) podíl a již měsíce probíhají mezi fondem a německou softwarovou společností strategické rozhovory.

Výrazně růstovou seanci zažila ve středu také firma Wirecard (WDI; +8,5 %), která rostla po zveřejnění spolupráce se SoftBank, která bude do platební společnosti investovat 1 miliardu dolarů. Wirecard ve čtvrtek před trhem zveřejní kvrtální čísla.

Reportu se ve čtvrtek dočkáme také od firmy Bayer (BAYN; -2,9 %), která ve středu uzavřela jako nejslabší společnost z celého indexu. Následovaly ji firmy E.ON (EOAN; -2,2 %), Covestro (1COV; -2,0 %) či BASF (BAS; -1,8 %).

Pozn.: Kromě dvou výše zmiňovaných firem bude ve čtvrtek reportoval kvartální čísla také společnost Linde.

Podnikové zprávy

SAP reportoval výsledky za 1Q nad odhady a navýšil výhled pro FY

USA

Hlavní zprávy

Index žádostí o hypotéky MBA (19. dubna):
aktuální hodnota: -7,3 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -3,5 %

Změna zásob surové ropy podle EIA (19. dubna):
aktuální hodnota: 5479 tis.
očekávání trhu: 1000 tis.
předchozí hodnota: -1396 tis.

Očekávané události

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (20. dubna): očekávání trhu: 200 tis., předchozí hodnota: 192 tis.

14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (13. dubna): očekávání trhu: 1682 tis., předchozí hodnota: 1653 tis.

14:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (březen – předběžný): očekávání trhu: 0,8 %, předchozí hodnota: -1,6 %

14:30 Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (březen – předběžný): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: -0,1 %

15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (21. dubna): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 60,3

16:30 Změna zásob plynu podle EIA (19. dubna): očekávání trhu: 91, předchozí hodnota: 92

17:00 Index výrobní aktivity kansaského FEDu (duben): očekávání trhu: 9, předchozí hodnota: 10

Popis trhu

Ve středeční seanci americké akciové trhy  mírně korigovaly a index Dow Jones si  odepsal 0,06% a širší S&P ztratil také  0,06%. Indexy tak ustoupily ze svých  maximálních úrovní.  Dolar na páru s eurem měl dnes navrch a posilil o 0,7% a dostal se k úrovni 1,1152 USD/EUR. Dolar podporovala také statistika, která ukázala, že prodej nových rodinných domů v USA za měsíc březen se zvedl na nejvyšší hodnotu za 1,5 roku a také Index žádostí o hypotéky MBA k 19. dubnu zrychlil tempo poklesu na 7,3%.  Velkým pozitivním faktorem pro dolar je také růst cen ropy a to v reakci na zprávy, že USA plánují od příštího měsíce zpřísnit pravidla pro vývoz ropy z Iránu. Podle analytiků by růst ceny ropy by mohl podpořit inflaci a tím zastavit spekulace, že by FED musel snižovat úrokové sazby. Na začátku týdne ceny ropy vystoupaly na nejvyšší úroveň od loňského listopadu a reagovaly tak na oznámení USA, že vyjímky ze sankcí vůči Iránu, které vyprší v květnu již nebudou prodlouženy. Dnes byly také zveřejněny od EIA zásoby surové ropy, které k 19. dubnu vzrostly o 5,48 mil. barelů, když analytici očekávali růst jen o 1 mil. barelů. Lehká ropa WTI v reakci ustoupila ze svých maxim a klesla o 0,84% a koriguje  k úrovni 65,8 USD/barel.

Po předchozím nárůstu tak vybíráním zisků prošly akcie těžařských firem ze sektoru černého zlata. Nedařilo se tak akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie ztratily necelých 4,6% a  hned v závěsu byla společnost Apache Corporatiopn ( APA ), kde její akcie ztratily na tržní hodnotě 2,3%.  S více než 2,5% ztrátou obchodovaly akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ), a také Chevron ( CHK ), kde se akcie pohybovaly  v červeném s více než 2,8%.  Korekcí prošly také akcie světově obchodované ropné společnosti Exxon Mobil ( XOM ), které uzavřely seanci níž o necelých 1,8% a také brazilská společnost Petrobras ( PBR ) si ubrala ze své hodnoty více než 3%. Za zmínku stály také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které také obchodovaly dnes v červeném a ztratily více než 3,3% a také akcie jeho konkurenta Halliburtonu Company ( HAL ) si vedly podobně a korigovaly o necelých 3,3%.

Za pozornost investorů dnes stály akcie těžařské společnosti Anadarko Petroleum ( APC ), kde Oecidental Petroleum navýšila svou nabídku na akvizici firmy. Společnost nově nabízí v hotovosti a akciích  ( 50:50 ) zaplatit celkem 76 USD/akcii. Celková transakce tak dosahuje 57 mld. USD. Společnost Anadarko Petroleum ( APC )  se tak těšily zájmu investorů a její akcie rostly o necelých 12%.

Naopak se nedařilo akciím společnosti AT&T ( T ), kde výsledky za 1Q. nenaplnily očekávání analytiků. Společnost sice potvrdila, že usilovně pracuje na snižování dluhové zátěže, ale v průběhu 1Q. však ztrácela své předplatitele a to jak  v TV službách, tak i ve  stream sekcích. Akcie v reakci na to klesly o více než 4,2%.  

V kladných hodnotách se také držely akcie technologické společnosti Texas Instruments ( TXN ), poté co firma odhadla své příjmy za 2Q. v rozmezí 3,46 mld. USD – 3,74 mld. USD, když odhad analytiků byl 3,66 mld. USD. Akcie společnosti se během seance pohybovaly v kladných hodnotách a posílily o necelá 2%.  

 

Podnikové zprávy

Caterpillar sice reportoval solidní výsledky za 1Q, nedokázal však rozptýlit obavy z vývoje v Číně

 

Boeing spolu s výsledky za 1Q stáhl výhled, když není zřejmé, kdy budou modely 737 opět moci létat

 

AT&T výsledky za 1Q nenaplnila očekávání

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.