Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Denní report – středa 22.08.2012

22.08.2012 | 16:44 0 Komentářů

ČR:Index PX si dnes připsal velmi slušných 0,65%, a to navzdory odevzdávání zisků na většině zahraničních trzích. Lákaly především dividendové tituly / bezpečné přístavy. , SRN:Index DAX půl hodiny před koncem obchodování klesá o 1,06 % na 7014,33 bodů. , USA: Investoři v zámoří dnes vybírají zisky, podpora FOMC monetární stimulaci v závěru obchodní seance. Index S&P 500 maže denní ztráty a končí v plusu 0,02% na 1413 bodů.

Pražská burza

Popis trhu

Po solidních výsledcích se dnes probojovaly do čela růstu akcie pojišťovny VIG (+2,4%), jíž sekundovaly defenzivní Telefonica ČR (+1,4%) a ČEZ (+0,6%). Telefonica udržuje v předdividendovém období růstové momentum, dosavadní vybírání krátkodobých zisků bylo spíše pouze symbolické. Dnešní zpevnění znamenalo posun na letošní maximum za objemu 150 mil. Kč. Kupci též zůstávají u ČEZu, který tak svou výkonností „dohání" sektorové společnosti. Nejvyšší objem opět zaznamenala Komerční banka (+0,9%), u níž kupci prolomili předchozí lokální maxima a registrovala obchody již nad 3900 Kč hranicí! Naopak rakouská Erste odepsala 1% v kontextu poklesu většiny bank v Evropě. Před zítřejšími výsledky se na 95 Kč metě usadily akcie NWR. Sentiment v sektoru i náhled na titul řady analytických domů zůstává spíše pesimistický – dočkáme se zítra (nějakého) pozitivního překvapení?

Podnikové zprávy

Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group dnes ráno reportovala konsolidované hospodářské výsledky za první pololetí roku 2012, ve kterém zaznamenala téměř 7% nárůst zisku před zdaněním oproti stejnému období vloni. Zisk skupiny před zdaněním se v první polovině roku vyhoupl o 6,9 % na 301,7 mil. EUR, čímž překonal analytický konsensus agentury Bloomberg ve výši 288 mil. EUR. Čistý zisk dosáhl 231,3 mil. EUR (+7,5 %, odhad 227 mil. EUR). Skupině se vyplácí strategie, ve které se soustředí na region střední a východní Evropy, kde zisk rostl o více než 13 %. Předepsané konsolidované pojistné rostlo v daném období o dalších 11,7 % na celkových 5,3 mld. EUR a to hlavně díky 24,1% nárůstu pojistného v segmentu životního pojištění, kterému se velmi daří v Polsku. Vienna Insurance Group se chce ve zbytku roku 2012 zaměřit primárně na organický růst, což znamená využití potenciálu dosavadních společností, které VIG vlastní. Skupina ovšem nevylučuje další strategické akvizice, jenž by zapadaly do jejího pojišťovacího portfolia.

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

08:00 Hrubý domácí produkt (očištěno o počet pracovních dní) (2. kvartál – konečný): odhady: 1.0%, předchozí: 1.0%
08:00 Hrubý domácí produkt (bez očištění) (2. kvartál – konečný): odhady: 0.5%, předchozí: 0.5%
09:30 Index nákupních manažerů ve výrobě (srpen – předběžný údaj): odhady: 43.4, předchozí: 43.0
09:30 Index nákupních manažerů ve službách (srpen – předběžný údaj): odhady: 50.1, předchozí: 50.3

Eurozóna

10:00 Index nákupních manažerů – kompozitní (srpen – předběžný údaj): odhady: 46.5, předchozí: 46.5
10:00 Index nákupních manažerů ve výrobě (srpen – předběžný údaj): odhady: 44.2, předchozí: 44.0
10:00 Index nákupních manažerů ve službách (srpen – předběžný údaj): odhady: 47.7, předchozí: 47.9
16:00 Spotřebitelská důvěra (k 2. březnu): odhady: -22.0, předchozí: -21.5

Popis trhu

Během dnešního dne se na trhy opět vrátila nervozita a půl hodiny před koncem jsou v nejmenší ztrátě finanční instituce Deutsche Bank (DBK -0,14 %) a skoro Allianz (ALV -0,26 %). Německým bankám dnes totiž aspoň trochu pomohl komentář ministra financí Wolfgang Schäubla, jenž uvedl, že Německo schválilo pravidla pro regulatorní standard Basel III a tamní banky by neměly mít problém s jejich dodržením.

Naopak se nedařilo automobilkám BMW (BMW -1,02 %), Daimler (DAI -1,08 %) a Volkswagen (VOW3 -0,37 %) a odvětví zdravotní péče, které táhly dolů obě společnosti Fresenius (FME -2,45 %, FRE -2,98 %).

Podnikové zprávy

Německá aerolinka Lufthansa (LHA) oznámila, že plánuje snížit počet zaměstnanců a některé své aktivity outsourcovat mimo Německo. Vše v rámci úsporných opatření, které by měly do roku 2015 ušetřit až 1,5 mld. EUR ročních nákladů. Člen představenstva Stefan Lauer uvedl, že opatření, které také obsahují vyšší integraci mezi jednotlivými divizemi, budou detailněji upřesněna na podzim. Konkrétně uvedl, že společnost přiblíží které nové procesy zavede, kolik zaměstnanců propustí a jak se vypořádá s reorganizací v rámci divizí. Některé aktivity v rámci společnosti budou ukončeny a zadány externím firmám. Lufthansa, jenž celosvětově zaměstnává kolem 120 000 lidí, zahájila úsporná opatření již v roce 2011 prostřednictvím programu SCORE (Synergies, Costs, Organization, Revenues, Execution), který vyškrtal v daném roce náklady ve výši 1 mld. EUR. Již předtím aerolinka oznámila plány na propuštění 3500 administrativních pracovníků a až 1000 zaměstnanců z divize cateringu. Úsporná opatření, která obsahují i škrty ve mzdách dosavadních pracovníků, vyvolaly mezi zaměstnanci vlnu nevole. Lufthansa se momentálně snaží dohodnout na nových platových podmínkách pro palubní posádku, jelikož poslední její návrh byl 17. srpna odmítnut.

USA

Hlavní zprávy

Počet žádostí o hypotéky MBA za minulý týden k 17. srpnu klesl o 7,4 % po předchozím poklesu o 4,5 %.

Prodeje existujících domů v červenci rostly o 2,3 % na 4,47 milionů z červnových 4,37 mil. Očekával se nárůst o 3,2 % na 4,51 milionů.

Očekávané události

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (18. srpen): odhady: 365 tis., předchozí: 366 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (11. srpen): odhady: 3300 tis., předchozí: 3305 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (19. srpen): odhady: –, předchozí: -44.4
16:00 Prodeje nových domů (červenec): odhady: 365 tis., předchozí: 350 tis.
16:00 Prodeje nových domů (m-m) (červenec): odhady: 4.3%, předchozí: -8.4%

Popis trhu

Investoři v zámoří dnes vybírají zisky, obchodování dnes nebylo ovlivněno žádnými překvapujícími daty či událostmi, kromě údajů o prodejích existujících domů v USA, které dopadly hůře než bylo očekáváno. Prodeje se v červenci meziměsíčně zvýšili o 2,3% na 4,47 mil. Očekávání však bylo vyšší a to na úrovni 4,51 Mil. (3,2 %), přesto byl tento údaj spíše pozitivní, jelikož dopadl lépe oproti minulému měsíci, kdy bylo dosaženo osmiměsíční minimum na úrovni 4,37 mil., ovšem denní na trzích výrazněji neovlivnil.

Investoři se nyní soustředí na situaci v eurozóně. Dnes pokračoval dialog mezi zástupci hlavních aktérů. Řecký premiér Samaras se připravuje na páteční setkání s německou kancléřkou Merklovou. Oba aktéři dnes svými výroky trhům nepomohli a spíše jim pomohli do červených čísel. Řešení aktuální situace v eurozóně bude klíčová jak pro trhy evropské tak americké.

Z firemních událostí nejvíce zaujaly hospodářské výsledky společnosti Dell, bohužel však negativně. Čistý zisk společnosti klesl o 18% meziročně na 42 centů na akcii z předchozích 48 centů na akcii. Společnost zároveň zveřejnila zhoršený výhled prodejů domácnostem a zřejmě především proto ztrácí společnost na trhu, po zveřejnění svých výsledků 6,4 % na úrovni 11,55 USD za akcii.

Podnikové zprávy

BHP Billiton (BHP), největší světový těžař, odložil schválení projektů o hodnotě až 68 mld. USD poté, co za uplynulé pololetí vykázal 58% pokles zisku kvůli klesajícím cenám kovů a zvyšujícím se nákladům. Čistý zisk společnosti za pololetí končící 30. června klesl na 5,5 mld. USD z loňských 13,1 mld. USD. Analytici (4 oslovení agenturou Bloomberg) už s poklesem počítali a tak jejich konsensus počítal dokonce až s poklesem na 3,5 mld. USD. Největším zklamáním tedy je letošní pozastavení výdajů na projekty, jenž zahrnují těžbu mědi v oblasti Olympic Dam (jih Austrálie) a další zlaté a uranové doly v Austrálii. Výsledky BHP Billiton tak jdou ruku v ruce s dalšími těžaři, jako je Rio Tinto či Xstrata. Ti také čelí klesajícím ziskům v prostředí stagnujících celosvětových ekonomik. Těžaři se navíc musí potýkat s rostoucími náklady a jejich objemy těžby nerostou rychleji, než klesají ceny klíčových komodit. I proto se tedy nyní dostávají do fáze, kdy musí přehodnocovat své další expanzivní projekty.

Americký Verizon (VZ) se podle všeho přidá mezi ostatní telekomunikační operátory, jenž nabídnou mobilní telefon společnosti Nokia (NOK, NOA3) s operačním systémem Windows Phone 8. S informací přišla agentura Bloomberg. Verizon by se tak zařadil například ke svému úhlavnímu konkurentovi AT&T, jenž má s Nokií dlouhodobé pevné vztahy. AT&T (T) je v USA momentálně hlavním distribučním kanálem současných modelů Lumia, jenž operují pod systémem Windows Phone 7. Na 5. září je naplánovaná tisková konference Nokie, kde se očekává ohlášení prvních modelů běžících pod novým operačním systémem. Přestože Verizon na ní přizván jako oficiální partner Nokie, měl by se svým modelem přijít o něco později. Tímto krokem chce snížit závislost na telefonech iPhone od Applu a smartphonech operujících pod systémem Android od Googlu. Očekává se, že samotné Windows 8 by měly být velkým hitem, otázkou zůstává, s čím přijde Apple, který by podle aktuálních spekulací měl představit nový iPhone 5 již 12. září, tj. týden po konferenci Nokie. Nokia, jejíž akcie se cca před měsícem odrazily z ceny 1,7 USD na současných 2,76 USD, dále slaví úspěch se svými renovovanými mobilními telefony Asha. Levné klasické mobilní telefony, jenž se prodávají za cenu už od 39 USD, byly doplněny o pár funkcí, kterými si doposavad chlubily pouze tzv. „chytré telefony". Telefony byly například vybaveny dotykovou obrazovkou, či rychlejším surfováním po internetu a online hrami. Poptávka po levných telefonech je silná hlavně v Indii a Číně.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.