Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Denní report – středa 18.09.2013

18.09.2013 | 22:04 0 Komentářů

ČR: Burza dále mírně dolů, NWR za měsíc +100%-krátkodobý strop?, SRN: Německé akcie znovu posunuly historická maxima, USA: FED odstartoval rally

Pražská burza

Popis trhu

Index PX pražské burzy ve středu podruhé v řadě lehce oslabil, když uzavíral níže -0,25% na 975 bodech. Aktivita byla ke spatření pouze na energetických titulech. Na ČEZu proteklo 345 mil. Kč, jeho kurz přitom postupně oslaboval zpět pod 510 Kč. V evropském parlamentu se dnes hlasovala proti rychlé pomoci trhu s emisními povolenkami. Evropské utility tak zřejmě po posledních růstech může čekat vybírání zisků. Velmi živo bylo na těžební NWR (65 mil. Kč), která krátce po otevření pravděpodobně utvořila svoje krátkodobé maximum poblíž 40 Kč. Při volatilním vývoji akcie NWR nakonec zavíraly na 36 Kč (+5,9%). Z technického pohledu by do dalších dní měla být úroveň 37 Kč silnou rezistencí. Dnešní kupci reagovali na zprávy o úmyslu NWR uzavřít ztrátový důl Paskov do konce příštího roku. Kdo situaci sleduje ví, že tohle je očekávaný vývoj. Co se týče možné státní pomoci, čekají nás zřejmě ještě dramatická jednání. Na bankách byl velký klid, když na Komerční bance se dokonce téměř neobchodovalo (18 mil. Kč). Akciím KB stačil k růstu na 4270 Kč (+0,6%) celkový dobrý sentiment. Erste se uzavřít nad 610 Kč (-0,11%) nepodařilo. Téměř -1% ztratily akcie Telefonica 02.

Podnikové zprávy

Těžební společnost NWR včera ve svém večerním prohlášení oznámila, že se rozhodla uzavřít důl Paskov. Mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt (vlastníkem OKD je NWR) včera ve večerních hodinách dále ČTK sdělil, že společnost zavře důl k 31. prosinci 2014, a to v případě, pokud náklady na uzavření dolu ponese jen NWR. Podle mluvčího však ještě existuje varianta, že by se životnost dolu Paskov prodloužila až do roku 2018, a to v případě, že by se do hry zapojil stát svojí pomocí. V tomto případě by se pravděpodobně na nákladech těžby z tohoto dolu podílel stát. Zapojení státu však ještě bude předmětem dalších jednání a z tohoto pohledu, tak není ještě nic rozhodnuto. Jisté dnes je, že v případě nezapojení státu je NWR připraveno zavřít důl na konci roku 2014, což nevnímáme jako překvapivou zprávu. NWR již letos v květnu (po výsledcích za 1Q 2013) oznámilo, že již od roku 2014 plánuje omezit svojí těžbu na zhruba 8 – 9 mil. tun, že bude testovat efektivitu stávajících důlních provozů s cílem některé provozy utlumit či zavřít. Nakonec se management rozhodl pro uzavření dolu Paskov, který je v těchto obtížných tržních podmínkách nerentabilní, když náklady těžby na tunu se v tomto dolu mohou pohybovat kolem 160 EUR/t, zatímco celkové průměrné náklady na tunu za všechny doly ve 2Q 2013 činily 83 EUR/t (podle nové metodiky, podle staré metodiky 93 EUR/t). Podle nedávného vyjádření managementu NWR mohou náklady na uzavření dolu Paskov činit až 60 mil. EUR. I přes tyto jednorázové náklady se domníváme, že pro střednědobý výhled hospodaření společnosti je rozhodnutí o uzavření dolu pozitivní krok, když v období nízkých cen uhlí by bylo další prodlužování životnosti dolu Paskov velkou finanční zátěží pro NWR.

UNIPETROL, a.s. informuje, že společnost UNIPETROL RPA, s.r.o., 100% vlastněná dceřiná společnost společnosti UNIPETROL, a.s., rozhodla, kvůli neočekávaným technickým potížím, o odstavení provozu etylénové jednotky v rámci petrochemického provozu v Chemparku Záluží v Litvínově a to ode dneška, úterý 17. září 2013. Kvůli odstávce etylénové jednotky bude omezena výroba polymerů. Provoz rafinérských jednotek, jež poskytují vstupní suroviny pro etylénovou jednotku, může být rovněž omezen, v závislosti na dalším přezkoumání a analýze. UNIPETROL RPA, s.r.o. odhaduje, že etylénová jednotka bude opětovně uvedena do provozu za přibližně 14 dní poté, co budou provedeny veškeré údržbářské práce. Celkový negativní dopad na provozní zisk EBITDA skupiny Unipetrol za celý rok 2013 je předběžně odhadován na přibližně 60 milionů korun. Zprávu hodnotíme mírně negativně pro akcie společnosti Unipetrol.

Německo

Hlavní zprávy

Eurozóna:

Stavební výroba vzrostla v červenci meziměsíčně o 0,3 %. Předchozích +0,7 % bylo revidováno na +0,9 %.
Meziročně byl zaznamenán pokles o 1,2 %. Předchozích -3,0 % bylo revidováno na -2,7 %.

Popis trhu

Německý index DAX během dnešní seance znovu posunul své historické maximum, když se krátce před polednem vyhoupl kousek nad 8 645 bodů.

Během druhé části obchodování část zisků díky nervozitě před zveřejněním rozhodnutí amerického FEDu o měnové politice odevzdal. Závěrečný gong jej zastihl na 8 636 bodech. Dařilo se ocelářskému ThyssenKruppu (TKA +1,8%), Adidasu (ADS +1,7%) a díky nákupnímu doporučení od Goldman Sachs Heidelberg Cement (HEI +1,4%). Citelné ztráty postihly výrobce hnojiv K+S (SDF -5,1%) a chemičku Lanxess (LXS -2,8%).

Podnikové zprávy

Goldman Sachs zvýšila doporučení pro HeidelbergCement z „prodávat" na „kupovat".

USA

Hlavní zprávy

Žádosti o hypotéky vzrostly k 13. září o 11,2 %. V předchozím týdnu byl zaznamenán pokles o 13,5 %.

Započatá výstavba vzrostla v srpnu jen o 0,9 %, když se očekával růst o 2,3 %. Předchozích +5,9 % bylo revidováno na +5,7 %.
Počet nově vydaných povolenek poklesl v srpnu o 3,8 %, zatímco se čekal pokles jen o 0,4 %. Předchozích +2,7 % bylo revidováno na +3,9 %.

Očekávané události

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (14. září): odhady: 330 tis., předchozí: 292 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (7. září): odhady: 2900 tis., předchozí: 2871 tis.
14:30 Běžný účet platební bilance (2Q): odhady: -$97.0 mld., předchozí: -$106.1 mld.
15:45 Bloomberg index ekonomických očekávání (září): odhady: –, předchozí: -5
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (15. září): odhady: –, předchozí: -32.1
16:00 Prodeje existujících domů (srpen): odhady: 5.25 ml., předchozí: 5.39 ml.
16:00 Prodeje existujících domů (m-m) (srpen): odhady: -2.6%, předchozí: 6.5%
16:00 Index předstihových ukazatelů (srpen): odhady: 0.6%, předchozí: 0.6%

Popis trhu

Americký FED svým dnešním rozhodnutím ponechat program nákupu dluhopisů poněkud zaskočil investory, kteří většinově očekávali jeho opatrné omezení. V navazující tiskové konferenci si šéf FEDu Bernanke postěžoval na nedostatečné zlepšení na trhu práce. Hlavní akciové indexy v reakci na rozhodnutí rostou o 0,9-1,2%. DJIA a S&P 500 posunuly hodnoty svých historických maxim, zatímco kompozitní NASDAQ je na nejvyšší hodnotě od splasknutí technologické bubliny. Daří se hlavně utilitám (+3,0%), základním materiálům (+2,3%) a informačním technologiím (+1,3%). Zaostávají naopak telekomunikace (+0,3%) a zdravotností (+0,7%). Na komoditních trzích se daří zejména vzácným kovům (stříbro +6,3%, zlato +4,3%), mědi (+3,0%) a ropě (+2,7%). Oslabuje naopak zemní plyn (-0,6%).

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.