Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Denní report – středa 16.10.2019

16.10.2019 | 22:23 0 Komentářů

ČR: Pražská burza pokračovala v růstu, dařilo se bankám, SRN: Frankfurt se středečním dnem posílil, USA:Americké indexy mírně korigovaly předchozí nárůst.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Andrej Babiš řekl, že ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby to znamenalo porušení evropského práva

Index výrobních cen (m-m) (září):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,1  %
předchozí hodnota: 0,1  %

Index výrobních cen (y-y) (září):
aktuální hodnota: 1,9 %
očekávání trhu: 1,9  %
předchozí hodnota: 2,1  %

Očekávané události

Popis trhu

Pražská burza pokračovala v růstech, když posílila pošesté v řadě a měřeno indexem PX si polepšila o 0,65% na hodnotu 1 026 bodů. Tahounem indexu se staly akcie Erste Bank (786 Kč +2,34%), které těžily z dobré výkonnosti západoevropského bankovního sektoru. Polepšily si i tuzemské banky a to Moneta Money Bank o 0,93% s oceněním přibližujícím se 76 Kč a Komerční banka se zvedla o 1,14% na 753 Kč. Čez získal přírůstek v závěrečné aukci a nakonec si polepšil o 0,49% na 515 Kč. Cme před zítřejším výsledkovým reportem přidalo 0,38% na 106 Kč. Naopak brzdou pro index PX se stal pokles akcií Avast, když odepsaly -1,74% na 113 Kč. V záporném teritoriu zakončil i Pegas (700 Kč -0,85%), akcie O2 (215 Kč -0,23%) a Kofola (285 Kč -0,35%).

Podnikové zprávy

Německo

Hlavní zprávy (EMU)

Noční jednání mezi EU a VB o podobě brexitu nepřinesla dohodu, pokrok však údajně ano

Podle britského ministra pro brexit požádá Johnson o odklad, pokud nevyjdou vyjednávání o dohodě

Registrace nových aut (EU27) (září):
aktuální hodnota: 14,5 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -8,4  %

Obchodní bilance (sezónně očištěno) (srpen):
aktuální hodnota: 20,3 mld.
očekávání trhu: 18,0 mld.
předchozí hodnota: 19,0 mld. / revize: 17,5 mld.

Obchodní bilance (bez sezónního očištění) (srpen):
aktuální hodnota: 14,7 mld
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 24,8 mld.

CPI jádrový (y-y) (září – konečný):
aktuální hodnota: 1,0 %
očekávání trhu: 1,0  %
předchozí hodnota: 1,0  %

CPI (m-m) (září):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0,2  %
předchozí hodnota: 0,1  %

CPI (y-y) (září – konečný):
aktuální hodnota: 0,8 %
očekávání trhu: 0,9  %
předchozí hodnota: 0,9  %

Očekávané události (EMU)

11:00 Stavební výroba (m-m) (srpen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: -0,7 %

11:00 Stavební výroba (y-y) (srpen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 1,1 %

Popis trhu

 

Hlavním tématem dne se nejen na evropských trzích stal jak jinak než brexit. Dlouhá noční jednání, i přesto jak velká očekávání v ně někteří vkládala, nakonec totiž nepřinesla novou dohodu o podobě odchodu Velké Británie z Evropské unie. Podle informací The Financial Times však obě strany došly významného pokroku, i když určité sporné body nadále zůstávají. Přetrvávající pozitivní sentiment však poškodily spekulace založené na údajně uniklých informacích, že evropští vyjednavači přestali věřit v pokrok, jelikož nevidí prostor pro kompromis, jestliže bude britská vláda nadále trvat v nepozměněné formě na svých požadavcích, které by měly vyplývat obzvláště z požadavků Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje britskou vládu. Nicméně optimismus nakonec opět přiživila slova britského ministra pro brexit Stephena Barclayho, který řekl výboru členů parlamentů, že ministerský předseda hodlá postupovat v souladu s nedávno přijatým zákonem a nejpozději k 19. říjnu požádá evropské politiky o odklad odchodu v případě selhání vyjednávání nových podmínek brexitu.

Největší zisk po dnešní seanci evidují akcie Volkswagen (VOW3), kterým dnešní den dopřál posílení o 3,1 %. Dále pak rostly tituly jako Fresenius SE (FRE) nacházející se s cenou o 2,4 % či MTU Aero Engines se ziskem 2,1 %.

Z druhé strany pak žebříčku dominuje Deutsche Börse, která ztratila 2,3 %.

Do červených čísel se pohroužil i Infineon Technologies (IFX), jehož cenné papíry snížily svoji cenu o 1,9 %. Analytici ze Société Générale snížili své investiční doporučení z „držet“ na „prodej“ s cílovou cenou 15,5 EUR a zhoršili svůj výhled pro hospodaření německé technologické společnosti.

Oslabily taktéž akcie Adidas (ADS; – 1,7 %) anebo RWE (RWE; – 0,8 %)

Podnikové zprávy

USA

Hlavní zprávy

Americký kongres projevil podporu Hongkongu, Čína tyto kroky označila za vnitrostátní vměšování

Index žádostí o hypotéky MBA (11. října):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 5,2  %

Maloobchodní tržby (m-m) (předběžný) (září):
aktuální hodnota_ -0,3 %
očekávání trhu: 0,3  %
předchozí hodnota: 0,4  %

Index realitního trhu NAHB (říjen):
aktuální hodnota: 71
očekávání trhu: 68,
předchozí hodnota: 68

Podnikové zásoby (srpen):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,2  %
předchozí hodnota: 0,4  %

Očekávané události

14:30 Započatá výstavba (září): očekávání trhu: 1320 tis., předchozí hodnota: 1364 tis.

14:30 Počet nově vydaných stavebních povolení (září): očekávání trhu: 1350 tis., předchozí hodnota: 1419 tis.

14:30 Index výrobní aktivity filadelfského FEDu (říjen): očekávání trhu: 43623, předchozí hodnota: 12,0

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (12. října): očekávání trhu: 215 tis., předchozí hodnota: 210 tis.

14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (5. října): očekávání trhu: 1675 tis., předchozí hodnota: 1684 tis.

15:15 Průmyslová produkce (m-m) (září): očekávání trhu: -0,2 %, předchozí hodnota: 0,6 %

15:15 Využití kapacit (září): očekávání trhu: 77,7 %, předchozí hodnota: 77,9 %

15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (13. října): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 62,7

15:45 Bloomberg index ekonomických očekávání (říjen): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 49,5

Popis trhu

Ve středeční seanci americké akciové trhy korigovaly své předchozí nárůsty z úterní seance a index Dow Jones  ztratil 0,08% a širší S&P 500 se pohyboval  v červených se ztrátou závěrečných 0,19%. V předchozí seanci  S&P 500 uzavřel na čtyřtýdenním maximu.  Investoři byli dnes opatrní, protože se opět zvyšuje napětí mezi USA a Čínou, kde hlavní příčinou je Hongkong. Americká sněmovna reprezentantů totiž schválila legislativu na podporu prodemokratických demonstrujících  v Hongkongu. Reakce Číny na sebe nenechala dlouho čekat a pohrozila Spojeným státům nespecifikovanými odvetnými kroky, pokud legislativu v tomto znění schválí americký Kongres.  

Dnes byly také reportovány US-maloobchodní tržby za září, které v meziměsíčním srovnání nečekaně poklesly o 0,3% oproti srpnovému růstu o 0,5% ( +0,4 předběžně  ) a trhem očekávanému růstu o 0,3%.  Maloobchodní tržby tak v září poprvé po 7 měsících překvapivě poklesly.  Dolar na páru s eurem reagoval oslabením a ztratil 0,2% a dostal se k úrovni  1,1050 USD/EUR.

Oslabující dolar  vyhovoval lehké ropě WTI, která dnes zamířila k severu a přidala necelé 1% a dostala se k úrovni 53,30 USD/barel. Tato situace příznivě vyhovovala akciím v těžebním sektoru černého zlata a z těchto důvodů se dařilo společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie rostou o více než 2,2% ze začátku seance, ale nakonec si připsaly jen 0,6%  a také akcie Apache Corporation ( APA ) obchodují výš o necelé 1%, ale nakonec uzavřely v červených ztrátou 1,8%.

Po předchozím propadu se dnes dařilo žlutému kovu, který si dnes připsal 0,6% a zlato se dostává k úrovni 1 489 USD/Troy. unci. Tato situace nahrála do karet akciím v těžebním sektoru zlata a z těchto důvodů se dnes dařilo akciím největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( GOLD ), které dnes uzavřely seanci výš o necelých 1,7% a také akcie jeho velkého  konkurenta Newmont Gold Corp. ( NEM ) mírně posílily o necelých 0,3%. Za zmínku stály také akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které se pohybovaly v ziskovém poli  a  uzavřely růstem o více než 2%.

Dnes se střídavě dařilo bankovnímu sektoru a své výsledky představila americká banka Bank Of America ( BAC ), která vykázala pokles čtvrtletního zisku o 21%. Banku poškodil především dvoumiliardový odpis z nedobytných pohledávek. Proti tomu však očištěný zisk na akcii překonal odhady, stejně jako výnos z obchodování na kapitálových trzích. Ve 3Q vykázala banka příjem z tradingu ex-DVA ve výši 3,22 mld. USD proti odhadu analytiků 3,12 mld. USD. Akcie se tak těšily zájmu investorů a posílily o necelých 1,9%. Naopak se nedařilo konkurenční bance Citigroup ( C ), která v úterní seanci představila výsledky za 3Q FY19 a své akcionáře příliš nepotěšila, protože zaostala v uplynulém čtvrtletí za odhady na úrovni výnosů. Naopak pozitivní výsledky banka vykázala z investičního bankovnictví a také z obchodování s dluhopisy. Očištěný zisk na akcii EPS byl 1,97 USD/akcii. proti odhadu 1,95 USD/akcii. Akcie Citigroup ( C ) dnes ztratily na své tržní hodnotě více než 2,4%.

Své výsledky oznámil již včera po uzavření trhu letecký dopravce United Airlines ( UAL ), když vedení společnosti zvýšilo celoroční cíle. EPS za 3Q19 4,07 USD/akcii, což překonalo odhad analytiků, který byl 3,97 USD/akcii. Důvodem pro zvýšení projekce je rostoucí poptávka a nižší náklady na palivo. Akcie United Airlines ( UAL ) se i tak  dnes v základní fázi obchodování těší zájmu investorů a připsaly si  na tržní hodnotě růst více než  2,1%.

Za zmínku stál také Google, který představil čtvrtou generaci svých chytrých telefonů Pixel a některá další elektronická zařízení. Cena nových telefonů bude startovat na cenové úrovni 749 EUR. Po předchozím 2% nárůstu akcie mateřské společnosti Alphabet ( GOOG ) dnes s nepatrným poklesem ceny akcií  o  necelých 0,1%.

 

Podnikové zprávy

Bank of America zveřejnila hospodářské výsledky za 3QFY19

Ostatní

Asijské indexy s výjimkou SHC posilují; Čína kritizuje am. kongres a přistupuje k měnové injekci

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.