Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Denní report – středa 15.05.2013

15.05.2013 | 22:05 0 Komentářů

ČR: Index PX uzavírá po více než měsíci nad 980 body, SRN: Německý DAX poblíž nuly, USA: Zámoří si připisuje další zisky

Pražská burza

Hlavní zprávy

Běžný účet platební bilance skončil za březen s deficitem 35, 8 miliardy korun kvůli pasivní bilanci výnosů a běžných převodů. V březnu totiž byly vyplaceny dividendy ve výši 50 mld. korun. V běžných převodech je zahrnuto pasivní saldo převodů z ČR do rozpočtu EU ve výši 1,8 mld. korun. Obchodní bilance (zboží a služby) byla aktivní.

Příliv kapitálu na finančním účtu činil 31,4 mld. korun. Saldo přímých zahraničních investic bylo kladné ve výši 35,8 mld. korun.

Sezónně očištěný HDP dle předběžných odhadů v prvním kvartálu meziročně klesl o 1,9 % (odhad -1,3 %), mezikvartálně o 0,8 % (odhad -0,1 %).

Očekávané události

09:00 Index vývozních cen (r-r) (březen): odhady: –, předchozí: 0.8%
09:00 Index cen dovozu (r-r) (březen): odhady: –, předchozí: -0.5%
09:00 Index prodejních cen v průmyslu (m-m) (duben): odhady: -0.1%, předchozí: 0.0%

Popis trhu

Pražská burza ve středu po delší době překonala svým výkonem hlavní trhy, když index PX uzavíral výše +0,6% na 981 bodech. Největší posun vzhůru nakonec zaznamenaly akcie Telefonica 02 (+3%), které se v průběhu dne postupně zvedaly nad 295 Kč. Největší objem pro změnu protekl na ČEZu (230 mil. Kč), jehož kurz naopak mírně ztratil pod 562 Kč (-0,5%). A do třetice „nej" tentokrát nejhorší výkon předvedla těžební NWR, jež propadla pošesté v řadě do blízkosti 40 Kč (-5,5%). Zítra budou výsledky společnosti jistě hodně sledované. Banky předvedly rozdílný výkon, zatímco Erste posílila na 650 Kč (+1,6%), tak KB v závěru ztratila pod 3800 Kč (-0,7%).

Podnikové zprávy

Telefónica

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu, která má zlepšit postavení klientů vůči mobilním operátorům. V případě předčasného ukončení smlouvy na dobu určitou by klient doplatil jen část peněz, a pokud získal dotovaný mobil, pak jen rozdíl mezi dotovanou a skutečnou cenou. Novela má také usnadnit vstup virtuálních operátorů na trh a posílit konkurenci v daném odvětví. Při předčasném ukončení smlouvy klient zaplatí jen pětinu součtu paušálů, které by zaplatil do konce trvání smlouvy, nebo pětinu sjednaných minimálních částek, které se zavázal provolat, přičemž v současnosti by klient musel doplatit paušály v plné výši. Společnost Telefónica se již vyjádřila, že tato novela „Stanovuje řadu omezení specifických jen pro oblast telekomunikačních smluv, která nemají obdoby v jiných oborech, například bankovnictví či energetice. Navíc část návrhu novely je v rozporu se zněním nového občanského zákoníku ohledně spotřebitelských smluv". Novelu nyní dostane k projednání Senát. Pokud novela projde v současném znění, tak to bude negativní pro Telefónicu, neboť stávající zákazníci se smlouvou budou moci opustit operátora s nižšími náklady než v minulosti.

Unipetrol

Představenstvo společnosti Unipetrol rozhodlo o změně rozdělení kompetencí svých členů. Nové rozdělení zodpovědností souvisí s nedávnými personálními změnami v představenstvu společnosti a mělo by zajistit nový pohled na jednotlivé aktivity Unipetrolu s cílem dosáhnout lepší efektivity řízení.

Místopředseda představenstva společnosti, Piotr Wielowieyski, bude nově zodpovědný za maloobchod, přepravu paliv a produktů (společnosti BENZINA, Petrotrans, Unipetrol Doprava, dále pak logistiku, bezpečnost a ochranu životního prostředí a regulatorní rizika. Člen představenstva, Martin Durčák, do jehož kompetencí doposud spadala oblast maloobchodu, nyní zodpovídá za rafinérský segment, konkrétně společnosti Unipetrol RPA (obchodní jednotka – BU I), Paramo, Česká rafinérská a Unipetrol Slovensko. Člen představenstva Andrzej Kozłowski bude zodpovídat za strategii, investice a divestice a rozvoj projektového řízení.

V případě Unipetrolu jsou časté změny ve vedení společnosti na denním pořádku, společnost se již od roku 2011 snaží restrukturalizovat a vymanit se z čisté ztráty.

Německo

Hlavní zprávy

První odhad HDP Německa za první kvartál roku 2013 skončil pod odhady analytiků, kteří očekávali mezikvartální růst o 0,3 %, kdežto statistika vykázala hodnotu jen ve výši 0,1 %. Oživení v Německu mohlo být zpožděné díky velmi dlouhé zimě, která pozdržela stavební výrobu. V prvním kvartále 2013 poklesly v Německu investice, export i import, přičemž mírný růst byl tažen spotřebou domácností. Pokles zahraničního obchodu je způsoben recesí v eurozóně.

Eurozóna

Ekonomika eurozóny podle prvního odhadu poklesla v 1Q 2013 mezikvartálně o 0,2 %, což bylo pod odhady analytiků, kteří očekávali pokles jen ve výši 0,1 % a meziročně o 1 %, což bylo opět pod odhady analytiků. V posledním kvartále 2012 pokleslo hospodářství eurozóny meziročně o 0,9 %. Recese eurozóny se v 1Q 2013 prohloubila, což bylo mimo jiné ovlivněno i fiskální konsolidací jednotlivých členů, přičemž německé HDP vzrostlo jen mírně o 0,1 % mezičtvrtletně a Francie vstoupila do recese a HDP Itálie propadlo více než odhady analytiků. ECB snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,5 %, ovšem pro nastartování růstu je to málo, bylo by třeba přikročit ke stimulům po vzoru FEDu. Recese eurozóny postihla i samotné jádro eurozóny, což je znepokojivé. Míra nezaměstnanosti eurozóny dosáhla rekordních hodnot ve výši 12,1 %.

Očekávané události

Eurozóna

11:00 Index spotřebitelských cen (m-m) (duben): odhady: -0.1%, předchozí: 1.2%
11:00 Index spotřebitelských cen (r-r) (duben – konečný): odhady: 1.2%, předchozí: 1.2%
11:00 Jádrový index spotřebitelských cen (r-r) (duben – konečný): odhady: 1.0%, předchozí: 1.0%
11:00 Obchodní bilance (sezónně očištěno) (březen): odhady: 11.5 mld., předchozí: 12.0 mld.
11:00 Obchodní bilance (březen): odhady: –, předchozí: 10.4 mld.

Popis trhu

Německý DAX před koncem obchodování stagnuje poblíž zahajovacích hodnot. Akcie Commerzbank jsou po zveřejněném prodeji nových akcií oproti včerejší zavírací ceně níže o 16,5 %. Technickým poklesem kvůli ex-date si prošly akcie K+S (-4,57 %) a BMW (-2,25 %). ThyssenKrupp po lepším začátku v návaznosti na výsledky končí téměř dvě procenta v mínusu (-1,72 %). Prodejními pokyny reagovali investoři také na výsledky RWE (-1,27 %). Vzrostly akcie Deutsche Bank (+1,39 %), Volkswagen (+1,25 %) a Fresenius (+1,08 %).

Podnikové zprávy

ThyssenKrupp

Německá ocelárna ThyssenKrupp zaúčtovala další odpisy vztahující se k Steel Americas, jenž se ThyssenKrupp snaží prodat. ThyssenKrupp snížila přes odpisy účetní hodnotu Steel Americas na 3,4 miliardy euro z 3,9 miliardy. Společnost tak hospodařila ve svém druhém fiskálním kvartálu se ztrátou 656 milionů euro. Analytici v průměru očekávali zisk ve výši 25,5 milionů euro.

Dluh ThyssenKrupp se zvýšil na 5,3 miliardy euro z 5,2 miliardy. Právě ke snížení dluhu je plánován prodej Americas Steel, kterou tvoří dvě továrny v Brazílii a Alabamě. V Americas Steel utopila ThyssenKrupp miliardy euro. Účetní hodnota Americas Steel byla minulý rok snížena ze 7 miliard euro, což způsobilo několika miliardovou ztrátu v celoročních výsledcích a ThyssenKrupp byla donucena nevyplatit dividendu poprvé od roku 1999 kdy proběhla fúze společností Thyssen a Krupp. Slábnoucí poptávka z automobilového sektoru a stavebnictví spolu s konkurencí z Číny snižuje cenu oceli a dostává pod tlak marže oceláren.

ThyssenKrupp reportovala pokles zisku EBIT o jednu třetinu na 241 milionů euro, což bylo nad analytickým konsenzem ve výši 200 milionů. EBIT za celý fiskální rok končící v září čeká společnost okolo 1 miliardy euro, ale zároveň upozornila že již sleduje v meziročním srovnání pokles tržeb. Dříve ThyssenKrupp sdělila, že tržby by se tomto roce neměly výrazně snížit z předchozích 40 miliard euro.

RWE

Druhé největší německé utilitě RWE vzrostl čistý zisk v prvním kvartálu o 0,7 % na 1,3 miliardy euro z 1,29 miliardy. Ziskem tak RWE překonalo odhadovaných 1,2 miliardy euro. Tržby se zvýšily o 2,9 % na 16,1 miliard euro.

Společnost potvrdila svůj celoroční cíl pro čistý zisk ve výši 2,4 miliardy euro a provozní zisk 5,9 miliard euro. Konkurenční E.ON minulý týden reportoval za první kvartál 16% pokles zisku.

USA

Hlavní zprávy

Průmyslová produkce klesla v dubnu o 0,5 %. Po předchozích 0,3 % (revize z 0,4 %) se čekal pokles jen o 0,2 %.

PPI v dubnu meziměsíčně klesl o 0,7 %, meziročně vzrostl o 0,6 %. Index výrobních cen bez potravin a energií vzrostl o meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 1,7 %.

Newyorský výrobní index nečekaně klesá na -1,43 b. Po předchozích 3,05 b. se čekal růst na 4 b.

MBA žádosti o hypotéku klesly k 10. květnu o 7,3 % po předchozím růstu o 7 %.

Očekávané události

14:30 Index spotřebitelských cen (m-m) (duben): odhady: -0.3%, předchozí: -0.2%
14:30 Index spotřebitelských cen mimo potraviny a energii (m-m) (duben): odhady: 0.2%, předchozí: 0.1%
14:30 Index spotřebitelských cen (r-r) (duben): odhady: 1.3%, předchozí: 1.5%
14:30 Index spotřebitelských cen mimo potraviny a energii (r-r) (duben): odhady: 1.8%, předchozí: 1.9%
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (11. květen): odhady: 330 tis., předchozí: 323 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (k 4.květnu): odhady: 3000 tis., předchozí: 3005 tis.
14:30 Započatá výstavba (duben): odhady: 970 tis., předchozí: 1036 tis.
14:30 Započatá výstavba (m-m) (duben): odhady: -6.4%, předchozí: 7.0%
14:30 Počet nově vydaných stavebních povolení (duben): odhady: 941 tis., předchozí: 902 tis.

Popis trhu

Americké akciové indexy si v dnešní seanci připsaly další zisky a nereflektovaly ekonomická data, která chodila z ekonomiky. Hlavní index S&P 500 posílil o 0,5% na 1 658,6b. Poraženým dne byly nepochybně akcie Apple (428,95 USD -3,4%). Otázkou je zda donutí prudký pokles cen v posledních dvou dnech Apple, aby nakupoval své akcie v rámci navýšeného zpětného odkupu? Dnešní den opět patřil solárním titulům. Index TAN vzrostl o 3,3% a za poslední měsíc poskočil o 37% výše!! Ze sektorů se nejvíce dařilo retailu a utilitám.

Podnikové zprávy

Macy´s

Řětězci obchodních domů Macy´s vzrostl zisk za první kvartál na 217 milionů dolarů (55 centů na akcii) z 181 milionů dolarů (43 centů na akcii). Tržby vzrostly o 4 % na 6,39 miliard dolarů. Celoroční EPS by dle firmy mělo činit 3,90 USD – 3,95 USD. Analytici očekávali zisk na akcii 53 centů, celoroční odhady pak zní na 3,92 USD. Macy´s také zvyšuje kvartální dividendu o 5 centů na 25 centů na akcii a navyšuje zpětný odkup o 1,5 miliardy dolarů.

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.