Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Denní report – středa 14.10.2015

14.10.2015 | 22:26 0 Komentářů

ČR: Pražská burza rozšířila včerejší ztráty, nedařilo se především akciím Čezu, SRN: Akcie německých společností dnes ztrácely, USA: Druhý pokles v řadě

Pražská burza

Hlavní zprávy

Běžný účet platební bilance (srpen):
aktuální hodnota: -0,74 mld. CZK
očekávání trhu: -8,60 mld. CZK
předchozí hodnota: -21,53 mld. CZK

Popis trhu

Po poklesu akciových indexů v zámoří pokračovaly v korekci i západoevropské burzy, což se negativně projevilo i na pražské burze. Měřeno indexem PX tak náš trh ztratil přesně -1 % (966 bodů). Tahounem poklesu se podobně jako včera stal Čez. Elektrárenská společnost krátce po openu prolomila psychologickou hladinu 500 Kč a nakonec uzavřela slabší o -2,54% na 491 Kč, což je blízko denních minim. Stalo se tak při slušném zobchodovaném objemu 380 mil. Kč. Rovněž Komerční banka rozšířila včerejší ztráty a to o -1,02% na 5 129 Kč. Lépe si vedla Erste Bank, která odepsala pouze kosmetických -0,10% na 695 Kč. Lokální minimum nenašel Pegas (778 Kč -1,95%) a klesl po sedmé v řadě. Stalo se tak přestože se titul dnes naposledy obchodoval s nárokem na dividendu v přepočtu okolo 31 Kč hrubého. V záporném teritoriu zakončilo i Cme (49 Kč -1,41%), Unipetrol (152 Kč -0,81%) a Vig (757 Kč -0,86%). Stagnací uzavřely akcie O2 (229 Kč) a Fortuny (73 Kč).

Německo

Hlavní zprávy (Eurozóna)

Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (srpen):
aktuální hodnota: -0,5 %
očekávání trhu: -0,5 %
předchozí hodnota: 0,6 % / revize: 0,8 %

Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (srpen):
aktuální hodnota: 0,9 %
očekávání trhu: 1,8 %
předchozí hodnota: 1,9 % / revize: 1,7 %

Popis trhu

Index DAX klesl na 9 916 b. (-1,2 %).

Po sníženém doporučení od UBS ztrácel výrobce průmyslových plynů Linde (LIN, -2,5 %) a také producent hnojiv K+S (SDF, -2 %), v červeném se obchodoval také výrobce chemikálií BASF (BAS, -2,2 %) nebo zdravotnický Merck (MRK, -2,4 %). Vůbec největší pokles ceny akcií ze všech společností zařazených do indexu DAX zaznamenala realitní Vonovia (VNA, -5,2 %), která dnes ráno odeslala nabídku na koupi konkurenta Deutsche Wohnen. Tu však společnost Deutsche Wohnen odpoledne odmítla jako příliš nízkou.

Výrazněji v zeleném uzavřely pouze akcie energetické společnosti E.ON (EOAN, +3,3 %), které pozitivně reagovaly na zprávu o prodeji norských aktiv E&P za v přepočtu 1,6 mld. USD. Kupujícím je společnost DEA. S mírným ziskem dnešní obchodování zakončil také polovodičový Infineon Technologies (IFX, +1,4 %).

Podnikové zprávy

Aktualualizovaná doporučení pro SAP, Linde, K+S a ThyssenKrupp

Analytici HSBC zvýšili doporučení softwarové společnosti SAP (SAP; -0,56 %) na „buy“ z „hold“ a cílovou cenu na 75 EUR z 72 EUR po předběžných výsledcích za 3Q, které překonaly očekávání trhu. Podle HSBC výsledky předvedly zdravý růst cloudového businessu, dařilo se také jinak ustupujícím oslabujícím licencím, které ustupují cloudu.

Evropské chemičky podle UBS čeká těžký rok, snižuje doporučení společnostem Linde a K+S. Analytici UBS očekávají, že evropský chemický sektor v  roce 2016 potká „neobvyklá shoda nepříznivých okolností“, mezi které řadí posilující euro, slabý brazilský real, snížení výhledu HDP pro Čínu a další země a očekávaná cena ropy brent kolem 55 USD/barel. Preference analytiků fosfátu nad potaší ve hnojivech se odráží na snížení doporučení UBS pro výrobce potašových hnojiv K+S (SDF; -2,22 %) na „sell“ z „neutral“ i vzhledem k novým projektům v Severní Americe. Výrobce průmyslových plynů Linde (LIN; -2,57 %) se od UBS dočkala snížení na „sell“ z neutral“ kvůli faktorům, kterým bude muset společnost čelit v letech 2016 a 2017. UBS v současné době nevydala žádné nákupní doporučení pro sektor průmyslových plynů.

Berenberg začal pokrývat ocelářský koncern ThyssenKrupp. Analytici Berenberg vydali nákupní doporučení pro ThyssenKrupp (TKA; -0,76 %) s cílovou cenou 26 EUR.

Vonovia má zájem o koupi společnosti Deutsche Wohnen

Společnost Vonovia, která se zabývá poskytováním realitních služeb se zaměřením na pronájem bytových prostor, dnes podala nabídku na koupi společnosti Deutsche Wohnen.

Vonovia dnes projevila zájem o koupi realitní společnosti Deutsche Wohnen, pokud plánovaná fúze společností Deutsche Wohnen a LEG Immobilien skončí neúspěchem. Vonovia nabízí za společnost Deutsche Wohnen necelých 10 mld. EUR, což odpovídá 10% prémii oproti tržní kapitalizaci při včerejší zavírací ceně. Vonovia nabízí za každých 11 akcií Deutsche Wohnen 83,1 EUR plus 7 vlastních akcií.

Pokud by se výše zmíněnou akvizici podařilo dotáhnout do zdárného konce, tak by se jednalo o největší obchod na německém realitním trhu v historii. Vonovia v současnosti pronajímá 370 tis. bytů napříč celým Německem. Deutsche Wohnen se zaměřuje na Berlín, kde se nachází velká většina ze 144 tis. pronajímaných bytů.

Podle Thomase Neuholda, analytika ve společnosti Kepler Cheuvreux, má výše zmíněná nabídka velkou naději na úspěch. Dle Neuholda je možnost získat 10% prémii od Vonovie pro akcionáře Deutsche Wohnen výrazně lákavější než možnost akvizice společnosti LEG, za kterou by společnost musela prémii naopak vyplatit.

USA

Hlavní zprávy

Index žádostí o hypotéky MBA (9. října):
aktuální hodnota: -27,6 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 25,5 %

Maloobchodní tržby (m-m) (předběžný) (září):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,2 % / revize: 0,0 %

Index výrobních cen (m-m) (září):
aktuální hodnota: -0,5 %
očekávání trhu: -0,2 %
předchozí hodnota: 0,0 %

Jádrový PPI (m-m) (září):
aktuální hodnota: -0,3 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Index výrobních cen (y-y) (září):
aktuální hodnota: -1,1 %
očekávání trhu: -0,8 %
předchozí hodnota: -0,8 %

Jádrový PPI (y-y) (září):
aktuální hodnota: 0,8 %
očekávání trhu: 1,2 %
předchozí hodnota: 0,9 %

Podnikové zásoby (srpen):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: 0,1 % / revize: 0,0 %

Očekávané události

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (10. října): očekávání trhu: 270 tis., předchozí hodnota: 263 tis.

14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (3. října): očekávání trhu: 2200 tis., předchozí hodnota: 2204 tis.

14:30 Newyorský výrobní index (říjen): očekávání trhu: -8,00, předchozí hodnota: -14,67

14:30 CPI (m-m) (září): očekávání trhu: -0,2 %, předchozí hodnota: -0,1 %

14:30 Jádrový CPI (m-m) (září): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,1 %

14:30 CPI (y-y) (září): očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: 0,2 %

14:30 Jádrový CPI (y-y) (září): očekávání trhu: 1,8 %, předchozí hodnota: 1,8 %

Popis trhu

Americké akcie oslabily druhý den v řadě a po silném růstu z úvodu měsíce si aktuálně vybírají oddechový část. Index Dow Jones oslabuje o 92%, technologický Nasdaq ztratil 0,29%. Širší index S&P se vrátil pod hranici 2000 bodů a oslabil o 0,47%. Dnešní sektorový vývoj ovlivnila makro data, když byly zveřejněny slabší údaje o maloobchodních tržbách. V tomto kontextu se nedařilo především spotřebitelským sektorům, které ztratily přes 1%. Negativní sentiment podporují rovněž akcie řetězce Wal-Mart, když vedení na setkání s investory předpovědělo propad ziskovosti v příštím fiskálním roce. Titul oslabil o 10%. Oslabily i akcie dalších řetězců. JC Penney ztratil 2,3%, Target se propadl o téměř 4%. Výsledky bankovních domů dnes vyzněly smíšeně. JP Morgan vykázala pokles ve výnosech a zaostala za očekáváním trhu, když se nedařilo především obchodování s dluhopisy a poskytování hypoték. Akcie oslabily o 2,5%. Naopak Bank of America těžila z nižších nákladů a akcie posilují o téměř 1%. Nervozita panovala po sníženém výhledu pro divizi serverů u Intelu, když na openu titul oslaboval o 3%. Tento drobný nedostatek v jinak nadále velmi silném hospodaření byl rychle zapomenut a titul všechny ztráty smazal a s růstem přes 2% se stal nakonec nejrůstovějším titulem z báze indexu Dow Jones. Výrazně v kladných číslech zakončil Tripadvisor, jehož akcie po dohodě s Priceline Group vyrostly o více jak 25%. V kladných číslech se pohybovaly i aerolinky, když dobré výsledky prezentovala Delta Airlines (+1,8%). Z hlavních sektorů dokázaly jít proti trhu základní materiály (+0,8%) a energetický sektor (+0,9%).

Podnikové zprávy

Zisk společnosti Intel meziročně klesl především kvůli slabší poptávce po osobních počítačích

Finanční giganti zveřejnili smíšené výsledky hospodaření

Wal-Mart bojuje se silným dolarem, akcie -8,4 %

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.