Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Denní report – středa 13.02.2019

13.02.2019 | 22:23 0 Komentářů

ČR: Pražská burza zakončila s mírným ziskem, SRN: Německý DAX uzavřel ve středu v plusu, USA:Americké indexy se udržely v zelených číslech.

Pražská burza

Hlavní zprávy

Komentář ČNB k dnešním datům o inflaci

Na pražské burze se opět obchoduje na trhu Start

CPI (m-m) (leden):
aktuální hodnota: 1,0 %
očekávání trhu: 0.7 %
předchozí hodnota: 0.1 %

CPI (y-y) (leden):
aktuální hodnota: 2,5 %
očekávání trhu: 2.1 %
předchozí hodnota: 2.0 %

Běžný účet platební bilance (prosinec):
aktuální hodnota: 0,54 mld.
očekávání trhu: -4.10 mld.
předchozí hodnota: 8.68 mld.

Popis trhu

Index pražské burzy v průběhu seance osciloval okolo včerejšího závěru a hledal směr dalšího vývoje, aby nakonec zakončil s malou změnou +0,07% na úrovni 1 058 bodů. Rovněž pohyby jednotlivých titulů nebyly výrazné. V kladném teritoriu zakončil především Avast se ziskem 1,16% nad metou 87 Kč. Nižší přírůstky potom zaznamenal Vig (552 Kč +0,55%), Pegas (838 Kč +0,72%) a Čez (553 Kč +0,27%). Naopak růstovou sérii přerušilo Cme (-0,13%) a Erste Bank (-0,12%). S malou změnou zakončila Komerční banka (937 Kč -0,05%) při nejvyšším denním objemu 157 mil. Kč. V záporném teritoriu uzavřela Moneta Money Bank (-0,39%) a akcie O2 (246 Kč -0,61%).

Podnikové zprávy

Moneta hodlá uzavřít dalších 22 poboček v rámci zeštíhlování

Německo

Hlavní zprávy (EMU)

Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (prosinec):
aktuální hodnota: -0,9 %
očekávání trhu: -0.4%
předchozí hodnota: -1.7%

Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (prosinec):
aktuální hodnota: -4,2 %
očekávání trhu: -3.3%,
předchozí hodnota: -3.3% / revize: -3,0 %

Očekávané události (SRN)

08:00 HDP (sezónně očištěno) (q-q) (4Q – předběžný): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: -0,2 %

08:00 HDP (bez sezónního očištění) (y-y) (4Q – předběžný): očekávání trhu: 0,8 %, předchozí hodnota: 1,1 %

08:00 HDP (očištěno o počet pracovních dní) (y-y) (4Q – předběžný): očekávání trhu: 0,7 %, předchozí hodnota: 1,1 %

Očekávané události (EMU)

11:00 Zaměstnanost (y-y) (4Q – předběžný): očekávání trhu: –, předchozí hodnota: 1,3 %

11:00 HDP (sezónně očištěno) (q-q) (4Q – předběžný): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

11:00 HDP (y-y) (sezónně očištěno) (4Q – předběžný): očekávání trhu: 1,2 %, předchozí hodnota: 1,2 %

Popis trhu

Německý DAX uzavřel středeční seanci silnější o 0,37 %, když se v kladném teritoriu pohyboval de facto po celý den. Rostly společnosti Continental (CON; +2,0 %), Heidelberg (HEI; +1,9 %) či Daimler (DAI; +1,7 %), kterým pomáhaly nadějné zprávy ohledně vyjednávání obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Americký ministr financí v těchto dnech se svojí delegací jedná přímo v Pekingu. třetí ze zmiňovaných společností dnes před uzavřením trhu taktéž oznámila změnu na místě finančního ředitele. Tím se od dubna na další tři roky stane bývalý CFO Airbusu Harald Wilhelm.

Na opačné straně indexu uzavřela v posledních dnech výrazně volatilní společnost Wirecard (WDI; -4,9 %), na které se podepisují problémy s potenciálním falšováním účetních dokladů, které již začal vyšetřovat mnichovský prokurátor. Jen o něco mírněji klesaly akcie firmy ThyssenKrupp (TKA; -4,5 %), která tak ve středu ještě výrazněji rozšířila úterní ztráty (-1,9 %) po ranních kvartálních výsledcích. Ve středu dopoledne totiž navíc vyšla zpráva o tom, že zástupci zaměstnanců společnosti (mající polovinu míst v dozorčí radě) ThyssenKrupp nepodpoří plánovanou fúzi „za žádnou cenu“.

Podnikové zprávy

Daimler má nového finančního ředitele, je jím Harald Wilhelm z Airbus

USA

Hlavní zprávy

Pondělní svátek v USA

Donald Trump řekl, že pro něho nebude problém posunout termín pro vyjednávání obchodní dohody

Demokraté a republikáni v americkém Kongresu se předběžně dohodli na podmínkách financování vlády

Index žádostí o hypotéky MBA (8. února):
aktuální hodnota: -3,7 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -2.5%

CPI (m-m) (leden):
aktuální hodnota: 0,0 %
očekávání trhu: 0.1%
předchozí hodnota: -0.1% / revize: 0,0 %

Jádrový CPI (m-m) (leden):
aktuální hodnota: 0,2 %
očekávání trhu: 0.2%
předchozí hodnota: 0.2%

CPI (y-y) (leden):
aktuální hodnota: 1,6 %
očekávání trhu: 1.5%
předchozí hodnota: 1.9%

Jádrový CPI (y-y) (leden):
aktuální hodnota: 2,2 %
očekávání trhu: 2.1%
předchozí hodnota: 2.2%

Index spotřebitelských cen – jádrový, sezónně očištěn (leden):
aktuální hodnota: 260.701
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 260.027 / revize: 260.078

Změna zásob surové ropy podle EIA (8. února):
aktuální hodnota: 3 633 tis.
očekávání trhu: 2500 tis.
předchozí hodnota: 1263 tis.

Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (8. února):
aktuální hodnota: -1 016 tis.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 1441 tis.

Očekávané události

14:30 Index výrobních cen (m-m) (leden): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: -0,2 %

14:30 Jádrový PPI (m-m) (leden): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: -0,1 %

14:30 Index výrobních cen (y-y) (leden): očekávání trhu: 2,1 %, předchozí hodnota: 2,5 %

14:30 Jádrový PPI (y-y) (leden): očekávání trhu: 2,5 %, předchozí hodnota: 2,7 %

Popis trhu

Ve středeční seanci se americké akciové indexy posilovaly a index Dow Jones přidal 0,46% a širší S&P 500 obchodoval silnější o 0,3%. Trhy také uklidnila zpráva, z amerického Kongresu, kde se demokraté a republikáni  předběžně dohodli na podmínkách financování vlády .  Touto dohodou   nedojde k pádu federálních úřadů do platební  neschopnosti. Americký prezident Donald Trump uvedl, že z dohody není  šťastný a chce o ní ještě jednat. V současné době trhy také sledují stav vyjednávání mezi USA a Čínou, kde již v úterý přijela do Pekingu delegace v čele s obchodním zmocněncem USA Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Během dneška pokračují delegace s čínskými představiteli v jednáních o nové obchodné dohodě mezi USA a Čínou.  Obě největší světové ekonomiky se podle analytiků snaží uzavřít vzájemnou dohodu před 1. Březnem, aby tak zabránily dalšímu zvyšování cel.  Americký prezident  v předchozím prohlásil, že je ochoten termín posunout,  když jednání povedou k reálné dohodě.

Dnes byla EIA reportována změna zásob surové ropy ke dni 8.2. 2019, kde zásoby vzrostly nad očekávání o 3,633 mil. barelů, když analytici předpokládali jen nárůst 2,5 mil. barelů. EIA také vydala report, který se týkal americké ropné produkce, kde EIA očekává, že domácí výstup ropy bude v roce 2019 v průměru 12,4 mil. barelů denně ( před měsícem byl odhad EIA 12,1 mil. barelů/den ). Současně EIA také navýšila výhled na produkci v roce 2020 na 13,2 mil. barelů/den. I přes růst zásob lehká ropa WTI dnes posílila o více než 1,8% a dostala se k úrovni nad 54 USD/barel. Tato situace vyhovovala akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu posílily o více než 1% a hned v závěsu se držela společnost Marathon Oil Corp. ( MRO ), kde její akcie uzavřely silnější o necelé 0,7%. Dobře si dnes také vedly akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které se posunuly výš o necelých 3,2%. S růstem více než 0,9% se pohybovaly akcie jedné z největších světově obchodovaných společností Exxon Mobil ( XOM ) a také akcie britské BP ( BP ).s 0,5% Za zmínku stály také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které přidaly necelé 1% a také konkurenční Halliburton ( HAL ), kde jeho akcie přidaly na tržní hodnotě více než 1,3% a do této skupiny patří také akcie Chevron Corporation ( CVX ), které rostly o necelých 0,7%.  Dnes se také dařilo akciím v těžebním sektoru kovů a akcie těžaře mědi Freeport McMoran ( FCX ) obchodovaly výš o silných 7% a také akcie  BHP Billiton ( BHP ) posílily o necelé 1%.

Na růstové vlně se dnes vezly akcie společnosti Activision Blizzard ( ATVI ) a i když firma odhadla očištěný příjem za 1Q  na 1,18 mld. USD, pod tržním odhadem 1,48 mld. USD, tak očištěný zisk na akcii ve 4Q ve výši 1,29 USD naplnil odhady trhu.  Akcie se tak těšily zájmu investorů a posilily o více než 7,7%.  

V mírně záporných hodnotách se dnes držel žlutý kov s poklesem 0,41% a zlato se dostává k úrovni 1305 USD/Troy. unci. Své výsledky dnes představil největší světový těžař zlata kanadská společnost Barrick Gold Corp. ( GOLD ). Společnost vykázala ve 4Q 2018 ještě před fúzí s londýnským konkurentem Randgold Resources  čistou ztrátu ve výši 1,2 mld. USD. Tuto ztrátu vedení společnosti zdůvodnilo tím, že ztráta nastala v důsledku přidělené pokuty 900 mil. USD ohledně dolů Veladero a Lagunas Norte v Severní Americe a také své sehrál nižší výstup z dolu Acacia Mining.  Akcie společnosti Barrick Gold. Corp. ( GOLD ) na tuto situaci reagovaly negativně a ztratily více než 3,5%. Naopak dobře si dnes vedly akcie těžaře zlata  Eldorado Gold. Corp ( EGO ), které posílily o více než 1,1%.

Za zmínku stály také akcie společnosti Johnson &Johnson ( JNJ ), která se zabývá farmaky, zdravotnickými a hygienickými prostředky. Společnost informovala, že se dohodla na koupi společnosti Auris Health, která je výrobce robotiky k chirurgickým zákrokům za cca 3,4 mld. USD v hotovosti. Akcie reagovaly na tuto zprávu mírným poklesem, ale nakonec uzavřely v kladných hodnotách s růstem necelých 0,2%.  

Podnikové zprávy

Johnson & Johnson koupí společnost zabývající se robotikou v transakci za 3,4 mld. USD

TripAdvisor přichází s čísly za 4QFY18; EPS adj. pod očekáváním, počet uživatelů vzrostl

Activision Blizzard reportovala výsledky i výhled pod odhady; potěšila však strukturálními změnami

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.