Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Denní report – středa 12.09.2018

12.09.2018 | 22:06 0 Komentářů

ČR: Pražská burza rostla, tahounem finanční tituly , SRN: Německé akciové tituly si svůj ranní drive přeci jen udržely, USA: Americké indexy smíšeně; pomáhala zpráva o obnovení jednání s Čínou; nedařilo se technologiím

Pražská burza

Hlavní zprávy

Člen bankovní rady O. Dědek potvrzuje prostor pro růst sazeb, zdůrazňuje však opatrnost

Guvernér ČNB J. Rusnok řekl, že zvýšení sazeb v září je mu blízké; do konce roku se kloní ke dvěma

Očekávané události

Běžný účet platební bilance (červenec):

očekávání trhu: -26,00 mld.

předchozí hodnota: -1,60 mld.

Popis trhu

Po růstovém pondělku si včera pražská burza vybrala oddechový čas, nicméně dnes se opět vrátila na růstovou vlnu a měřeno indexem PX posílila o 0,73% na 1 089 bodů. Dařilo se většině titulů. Pojišťovna Vig (602 Kč +1,60%) těžila z nového nákupního doporučení s cílovou cenou v přepočtu na 746 Kč. Po komentářích guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se investoři ještě více utvrdili v tom, že na konci září přistoupí centrální banka k dalšímu navýšení repo sazby, což podpořilo bankovní emise na pražské burze. Komerční banka si polepšila o 2% na 918 Kč, Moneta Money Bank přidala 0,76% a postupně se přibližuje k 80 Kč a Erste Bank se zvedla o 0,42% na 907 Kč.  Úterní ztrátu korigovaly akcie O2 (258 Kč +1,18%). Růstovou šnůru nadále udržuje Avast (+1,21%). Naopak v nemilosti investorů zůstává  Cme se závěrem pod 79 Kč (-2,47%) a Kofola (283 Kč -2,08%).

Německo

Očekávané události

CPI (m-m) (srpen – konečný):

očekávání trhu: 0,1 %

předchozí hodnota: 0,1 %

 

Depozitní sazba ECB (13. září):

očekávání trhu: -0,400 %

předchozí hodnota: -0,400 %

Popis trhu

Již od samého otevření německé burzy se pokoušel index DAX o připsání zisků, nadšení však postupně během dnešní seance vyprchávalo. Nicméně před cílovou rovinkou přišel zvrat, když podle Wall Street Journal se administrativa Donalda Trumpa chystá obnovit jednání s čínskou protistranou o vzájemných obchodních vztazích, díky čemuž německé akcie nabraly druhý dech a vyhouply se tak o půl procenta výše.

Největší ztráty se dnes odepisovaly napříč celým utility sektorem, v průměru o -3,5 %. Ostatní sektory táhly index většinou do plusových hodnot, zejména trh s nemovitostmi (+1,2 %) a spotřebitelský průmysl (+ 1,2 %) napomohly k zeleným číslům.

Nejsilnějšími tahouny byly adidas AG (ADS; +2,0 %), Continental AG (CON; +1,8 %) a Deutsche Lufthansa AG (LHA; +1,7). Na straně druhé veliké ztráty evidoval Infineon Technologies AG (IFX;  -5,5 %), který zasáhl propad s polovodiči na New Yorské burze tažený varováním analytiků z Goldman Sachs o možném zhoršení postavení paměťových čipů na trhu do roku 2019. Vedle nich se silnějšímu propadu nevyhnuly ani RWE AG (RWE; -3,6 %) a E.ON SE (EOAN; -3,5 %), které se potýkaly se strachem z uspěchaného plnění cílů na snižování znečištění.

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

CPI (m-m) (srpen):

očekávání trhu: 0,3 %

předchozí hodnota: 0,2 %

 

Jádrový CPI (m-m) (srpen):

očekávání trhu: 0,2 %

předchozí hodnota: 0,2 %

 

CPI (y-y) (srpen):

očekávání trhu: 2,8 %

předchozí hodnota: 2,9 %

 

Jádrový CPI (y-y) (srpen):

očekávání trhu: 2,4 %

předchozí hodnota: 2,4 %

 

Index spotřebitelských cen – jádrový, sezónně očištěn (srpen):

očekávání trhu: 258414

předchozí hodnota: 257930

Popis trhu

Americké indexy uzavřely středeční seanci smíšeně, když bluechipsový Dow Jones vzrostl o mírných 0,11 % a index S&P 500 uzavřel na kladné nule (+0,03 %). Výraznějšímu růstu bránil propad technologických titulů, kterým vévodily polodičové společnosti. Micro Technology (MU; -4,5 %) odepsal nejvíce z celého indexu  S&P 500 po snížení doporučení a cílové ceny ze strany Goldman Sachs. Banka navíc ve zprávě varuje před dalším poklesem cen a marží na čipovém trhu v příštím roce. Pokles technologických titulů tak stáhl do záporu Nasdaq (-0,21 %). Naopak se dařilo telekomunikacím či firmám ze sektoru nezbytné spotřeby, které povzbudila zpráva zveřejněná The Wall Street Journal o tom, že USA chce obnovit jednání s Čínou.

V průběhu seance proběhla prezentace nových produktů společnosti Apple, na které technologický gigant představil tři nové iPhony a novou generaci chytých hodinek Apple Watch. Akcie Applu (AAPL; -1,24 %) však na prezentaci nereagovaly pozitivně a dnešní seanci uzavřela firma v záporu.

Ropa v návaznosti na pokles zásob rostla (WTI; +1,46 % na 70,26 dolarů za barel).

Podnikové zprávy

Apple Inc. dnes veřejnosti představí nové přírůstky do rodiny svých produktů

Fio banka, a.s.
Prohlášení

Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.