Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Denní report – středa 11.07.2018

11.07.2018 | 22:24 0 Komentářů

ČR: Pražská burza obchodovala na záporné nule, když měřeno indexem PX ztratila -0,05%, SRN: Exportně orientovaný německý index DAX ztrácel kvůli dalším clům, USA: Americké akciové trhy uzavřely v červeném teritoriu.

Pražská burza

Hlavní zprávy

CPI (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,5 %

CPI (y-y) (červen):
aktuální hodnota: 2,6 %
očekávání trhu: 2,5 %
předchozí hodnota: 2,2 %

Míra nezaměstnanosti (červen):
aktuální hodnota: 2,9 %
očekávání trhu: 2,9 %
předchozí hodnota: 3,0 %

Popis trhu

Na globálních akciových trzích dnes zavládl negativní sentiment, jelikož USA uvalí další cla na zboží z Číny. Nicméně pražská burza relativně odolala, když měřeno indexem PX ztratila pouze nepatných -0,05% a zůstala na úrovní 1 088 bodů. Po silných růstech v úvodu týdne mírně korigoval Čez a zakončil slabší o -0,61% na 574 Kč. Erste Bank padla pod 900 Kč (-1,58%) v souvislosti s prodejním tlakem u evropských bank. Ztratila i Moneta Money Bank a to -0,51% s oceněním nad 78 Kč. Naopak Komerční banka po třech poklesech v řadě vyskočila o 1,87% na 952 Kč. Včerejší silný růst vylepšil Avast o dalších +0,74%. V kladném teritoriu uzavřelo i Cme (+0,77%) a akcie O2 (+0,38% 263 Kč). Celkový objem dnes na burze dosáhl slušných 700 mil. Kč především díky Erste Bank, Čezu a Komerční bance.

Podnikové zprávy

CETV hlásí, že prodej slovinských a chorvatských aktiv bude realizován jako dvě transakce

Německo

Hlavní zprávy

Libye obnovuje vývoz ropy ze země

Očekávané události (Německo)

08:00 CPI (m-m) (červen – konečný): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,1 %

08:00 CPI (y-y) (červen – konečný): očekávání trhu: 2,1 %, předchozí hodnota: 2,1 %

08:00 CPI – harmonizováno dle EU (m-m) (červen – konečný): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,1 %

08:00 CPI – harmonizováno dle EU (y-y) (červen – konečný): očekávání trhu: 2,1 %, předchozí hodnota: 2,1 %

Očekávané události (Eurozóna)

11:00 Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (květen): očekávání trhu: 1,2 %, předchozí hodnota: -0,9 %

11:00 Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (květen): očekávání trhu: 2,4 %, předchozí hodnota: 1,7 %

Popis trhu

Index DAX ztratil 1,53 % na 12417,13 b. Evropský akciový trh ztrácel kvůli eskalaci obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou poté, co americký prezident Trump požádal svou administrativu o přípravu cel na čínské zboží za 200 mld. USD. Tento krok poslal negativní impuls akciovým trhům napříč zeměkoulí. Celoevropský index Stoxx 600 tak přerušil šestidenní růstovou sérii a odepsal 1,3 %. Všechny sektory uzavřely se ztrátou. Sentimentu v Evropě nepřispěla ani páteční demise britského ministra pro odchod z EU Davida Davise a pondělní demise ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého nyní zastánci tvrdého brexitu vyzývají, aby se postavil premiérce Therese May. Ještě hůře na tom byl německý DAX, ve kterém většinu tvoří exportně orientované firmy. Přes 4 % odepsal ThyssenKrupp (TKA), který řeší tlak minoritních akcionářů na rozdělení, divestice a změnu výkonného ředitele. Předseda představenstva však spekulace o rozdělení ocelárenského gigantu odmítnul. Z ranních ztrát se poměrně rychle vyhrabaly akcie Beiersdorfu (BEI), který nakonec uzavřel o 1,4 % výše.

Podnikové zprávy

USA

Hlavní zprávy

Index žádostí o hypotéky MBA (6. července):
aktuální hodnota: 2,5 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -0,5 %

Index výrobních cen (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,5 %

Jádrový PPI (m-m) (červen):
aktuální hodnota: 0,3 %
očekávání trhu: 0,2 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Index výrobních cen (y-y) (červen):
aktuální hodnota: 3,4 %
očekávání trhu: 3,1 %
předchozí hodnota: 3,1 %

Jádrový PPI (y-y) (červen):
aktuální hodnota:  2,8 %
očekávání trhu: 2,6 %
předchozí hodnota: 2,4 %

Velkoobchodní zásoby (m-m) (květen – konečný):
aktuální hodnota: 0,6 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,5 %

Změna zásob surové ropy podle EIA (6. července):
aktuální hodnota: -12633 tis.
očekávání trhu: -3875 tis.
předchozí hodnota: 1245 tis.

Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (6. července):
aktuální hodnota: -2062 tis.
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -2113 tis.

Očekávané události

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (7. července): očekávání trhu: 225 tis., předchozí hodnota: 231 tis.

14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (30. června): očekávání trhu: 1730 tis., předchozí hodnota: 1739 tis.

14:30 CPI (m-m) (červen): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

14:30 Jádrový CPI (m-m) (červen): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

14:30 CPI (y-y) (červen): očekávání trhu: 2,9 %, předchozí hodnota: 2,8 %

14:30 Jádrový CPI (y-y) (červen): očekávání trhu: 2,3 %, předchozí hodnota: 2,2 %

Popis trhu

Ve středeční seanci se americké akciové trhy pohybovaly v záporném poli a index Dow Jones uzavřel slabší o 0,77% a S&P 500 ztratil 0,35%.  Trhy byly nervózní a značnou měrou se na tom podílí prohlášení amerického zmocněnce Roberta Lighthizera, že Spojené státy uvalí další cla na dovoz čínského zboží.  Tato cla vstoupí v platnost v září tohoto roku. Podle analytiků zavedení desetiprocentních cel na import čínských produktů do USA, jehož roční hodnota dosahuje 200 mld. dolarů je to jen další vyústění obchodního sporu mezi dvěma největšími obchodními velmocemi.  Čínská strana situaci považuje za nepřijatelnou a podle zdrojů naznačila stížnost u WTO. Cla na čínský dovoz   v  objemu 200 mld. dolarů postihnou podle agentury DPA cca polovinu veškerého vývozu z Číny do USA.  Podle analytiků Goldman Sachs tato cla nejvíce zasáhnou síťová zařízení, počítačové komponenty a také nábytek. V existujícím seznamu zboží zatím nejsou zmíněny mobilní telefony.

Dnes byly reportovány zásoby surové ropy, které podle EIA   za   minulý týden poklesly o 12,633 mil. barelů, když analytici předpokládali pokles o 3,875 mil. barelů.  I když zásoby poklesly více než  se čekalo, tak   cena  lehké americké ropy WTI, klesla o necelá 4,5% k úrovni 70,8 USD/barel.  K poklesu ceny přispěla Saúdská Arábie, která dle reportu zvýšila v červnu dodávky ropy na trh o 0,5 mil. barelů denně  a   výstup celého kartelu OPEC tak stoupl o 173 tis. barelů denně.  K poklesu ceny pomohlo také prohlášení ministra zahraničí USA, který sdělil, že USA  by mohly tolerovat určité množství exportů ropy z Iránu.  Podle    analytiků  by toto bylo v kontrastu nulové tolerance, kterou USA vůči exportu iránské ropy zastávaly. K poklesu přispívá také Libye, která obnovila vývoz ropy do zahraničí přes čtyři přístavy a před přerušením dodávek proudilo z Libye 800 tis. barelů denně.  Z výše zmíněných důvodů se dnes nedařilo těžařským společnostem v sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z ropných věží v oceánu ztratily více než 3,3% a také akcie společnosti  Marathon ( MRO ) uzavřely níž o více než 3,1%. Pod tlakem se ocitly také akcie těžaře ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ), které si odepsaly z hodnoty  necelých 3,7% a nedařilo se také akciím těžaře ropy a plynu Chesapeake  Energy ( CHK ), které uzavřely v červeném níž o 4,7% a také se ztrátou zakončily akcie jedné z největších těžařských firem Exxon Mobile Corp. ( XOM ), která ztratila 1,2% Za zmínku stály také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ) SLB ), které ztratily o 1,6% a konkurenční  akcie Halliburton ( HAL )  také zakončily v červeném se ztrátou více než 2,4%.

Dnes se také nedařilo žlutému kovu, který obchodoval v záporu o více než 1% a zlato se pohybovalo u úrovně 1242 USD/Troy. unci.  Z výše zmíněných důvodů se nedařilo akciím největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( ABX ), které ztratily necelých 3,9% a také   konkurenční společnost Randgold Resources ( GOLD ), kde akcie obchodovaly se ztrátou 3,8% a také akcie těžaře  Newmont  Mining  Corp. ( NEM ), které obchodují se ztrátou necelých  2,3%.  Naopak proti poklesu se postavily akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ),    které  se držely v kladných a posilily o necelé 1%.

Do červených čísel dnes nahlédly také akcie technologického   obra  Apple ( AAPL ), kde japonská komise pro spravedlivý obchod – FTC donutila Apple, aby upravil smlouvy o prodeji produktu iPhone na jednom z nejbohatších asijských trhů.  Doposud platné smlouvy byly podle FTC v rozporu s  antimonopolními    regulemi.  Akcie Applu  ( AAPL ) mírně korigují a ztrácí 1,1%.

Dobré výsledky za 2Q 2018 představila společnost Fastenal  ( FAST ),  která dosáhla zisku na akcii 0,74 USD, když analytici počítali se ziskem 0,66 USD  a  čisté prodeje za 2Q  činily 1,27 bilionů USD proti předpokladu 1,26 bilionů USD. Akcie Fastenalu ( FAST )   se dnes těšily většímu zájmu investorů a připsaly  si více než 11% zisku.

Podnikové zprávy

Pfizer odloží zvýšení cen 100 léků po diskuzi s prezidentem Trumpem, aby mu poskytl čas na reformu
Akcie společnosti Apple klesají, FTC nutí Apple snížit ceny produktu iPhone na japonském trhu

Jan Paščenko
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Jan Paščenko
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.