Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Denní report – středa 11.04.2012

11.04.2012 | 22:01 0 Komentářů

ČR: Po ztrátových dnech pražská burza posílila, SRN: Německé akcie v zeleném, USA: Zámoří přerušilo sérii poklesů

Pražská burza

Očekávané události

10:00 Běžný účet (Kč) (únor): odhady: 13.00 mld., předchozí: 14.18 mld.

Popis trhu

Pražská burza ve středu přerušila sérii šesti ztrátových seancí a posílila. Index PX se z přeprodaných úrovní zvedl o slušných +1,5% na 940 bodů. Podobně dobře se vedlo také ostatním evropským trhům. Největší aktivitu předvedla Komerční banka, která při objemu 345 mil. Kč za převahy nákupních objednávek rostla nad 3600 Kč. Ještě více se dařilo akciím Erste, která poskočila vzhůru +5% k metě 400 Kč. Některé volatilní evropské bankovní tituly si připisovaly srovnatelné zisky. ČEZ šel tentokráte proti proudu a po sníženém doporučení se v závěru obchodoval poblíž 780 Kč (-0,8%). Druhý energetický titul těžební NWR zůstal v kladných číslech při mizivém objemu 4 mil. Kč! Dařilo se pojišťovně VIG (+3,2%)

Německo

Hlavní zprávy

Index velkoobchodních cen v březnu meziměsíčně rostl o 0,9 % při odhadu 0,8 % a po únorovém růstu o 1 %. Meziročně rostl o 2,2 % při odhadu 2,1 % a po únorových 2,6 %.

Očekávané události

Eurozóna

11:00 Průmyslová produkce (r-r, očištěno o počet pracovních dnů) (únor): odhady: -1.8%, předchozí: -1.2%
11:00 Průmyslová produkce (m-m, sezónně očištěno) (únor): odhady: -0.2%, předchozí: 0.2%

Popis trhu

Německé akcie těží z nákupní nálady, kterou na světové trhy přinesly včerejší lepší výsledky americké Alcoa. Index DAX se zvedá z nejnižší úrovně za poslední dva měsíce. Krátce před koncem obchodování roste o 1,1% na 6 680 bodů. Nejlépe si vedou automobilky (např. VOW3 +3,6%) a banky (CBK +3,5%), kterým pomáhá nákupní doporučení pro evropské banky od HSBC. Příliš se naopak nedaří K+S (-0,3%) a Deutsche Boerse (DB1 -0,3%).

Podnikové zprávy

Bayer (BAYN), největší německá farmaceutická společnost, má potíže s svými antikoncepčními pilulkami Yasmin, které mohou u žen zvyšovat riziko krevní sraženiny. Problém se může týkat i jiných antikoncepčních přípravků. Regulátoři nařídili zesílit varování na obalu a objasnit rizika. Akcie klesly o 2,5 % na 50,69 EUR.

SAP (SAP), největší německý vývojář softwaru pro firmy, plánuje utratil 500 mil. USD, aby nalákal nové klienty na novou technologii HANA (High-Performance Analytic Appliance), která slouží k rychlému zpracování a analýze firemních dat. Hlavním konkurentem v této oblasti je americká společnost Oracle (ORCL).

USA

Hlavní zprávy

Počet žádostí o hypotéky MBA klesl v USA za týden k 6. dubnu o 2,4 % oproti předchozímu růstu o 4,8 %.

Ceny dovozu rostly v březnu meziměsíčně o 1,3 % při odhadu 0,8 % po únorovém poklesu o 0,1 % (revidováno z +0,4 %). Meziročně rostly o 3,4 % v souladu s odhady po únorových 5 % (revidováno z 5,5 %).

Očekávané události

14:30 Obchodní bilance (únor): odhady: -$51.8 mld., předchozí: -$52.6 mld.
14:30 Index výrobních cen (m-m) (březen): odhady: 0.3%, předchozí: 0.4%
14:30 Index výrobních cen mimo potraviny a energii (m-m) (březen): odhady: 0.2%, předchozí: 0.2%
14:30 Index výrobních cen (r-r) (březen): odhady: 3.1%, předchozí: 3.3%
14:30 Index výrobních cen mimo potraviny a energii (r-r) (březen): odhady: 2.8%, předchozí: 3.0%
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (7. duben): odhady: 355 tis., předchozí: 357 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (31. březen): odhady: 3335 tis., předchozí: 3338 tis.

Popis trhu

US akcie dokázaly přerušit sérii poklesů a poprvé od minulého týdne rostlo když impulsem byl pozitivní start US výsledkové sezóny o který se postarala po včerejším ukončení obchodování Alcoa (9,90 USD). V čele dnešních růstů přesto stál především finanční sektor (KBE 1,95 %). Naopak motor růstů z předchozích týdnu Apple zakolísal a nepatrně oslabil na 626 USD. Širší index S&P 500 nakonec zavřel na 1 368,8b.

Podnikové zprávy

Nokia (NOK), finský výrobce telefonů, v neděli debutoval na americkém trhu se svým novým smartphonem Lumia 900. Debut ale nebyl bez chybičky a zákazníci si začali stěžovat na ztrátu datového připojení během používání telefonu. Nokia oznámila, že problém bude opraven s novou aktualizací softwaru cca 16. dubna. Jako satisfakci pro nespokojené zákazníky Nokia bezplatně nabídne 100 dolarový kredit.

Telefonica (TEF), španělský největší operátor a mateřská společnost české Telefóniky, namísto vyplacení dividendy v hotovosti vydá pro své akcionáře nové akcie. Akcie včera klesly o 2,9 % na 11,55 EUR.

Alcoa (AA), největší americký producent hliníku, tradičně odstartoval výsledkovou sezónu v USA a včera po uzavření trhů reportoval své výsledky za první kvartál 2012. Společnosti se překvapivě podařilo skončit v zisku hlavně díky vyšším objednávkám a dobré kontrole nákladů.Čistý zisk sice klesl o 69 % na 94 mil. USD, ale srovnatelná hodnota zisku na akcii (bez restrukturalizačních nákladů) dosáhla 10 centů, čímž překonala očekávání analytiků, kteří odhadovali ztrátu ve výši 4 centů. Tržby se vyšplhaly na 6,01 mld. USD z loňských 5,96 mld. USD. I zde tedy Alcoa překonala tržní konsensus ve výši 5,77 mld. USD. Po ztrátě z minulého čtvrtletí Alcoa přistoupila k ještě pečlivější kontrole nákladů a v lednu oznámila, že uzavře starší továrny v Severní Americe a Evropě. Americký producent hliníku zaznamenal operativní zisk ve všech segmentech, ve kterých působí, a pomohla hlavně zvýšená poptávka ze strany výrobců letadel a automobilů. To by podle prognózy pro rok 2012 mělo pomáhat ziskům i v budoucnu. Růst tržeb z leteckého sektoru by se měl pohybovat mezi 13-14 % a v automobilovém sektoru by se mohl vyšplhat na 12 %.

Brian Dunn, CEO společnosti Best Buy (BBY), největšího amerického maloobchodního prodejce spotřebního zboží a elektroniky, se včera rozhodl rezignovat poté, co na něj byla uvalena obvinění týkající se jeho osobního pochybení. Interní vyšetřování je to poslední, co by si mohla americká společnost přát. Ta na konci března reportovala ztrátu za 4. čtvrtletí 1,7 mld. USD a ohlásila plán na rozšíření počtu svých menších kamenných obchodů na úkor větších. Společnost, jak název napovídá, se prezentuje výhodnými cenovými nabídkami spotřebního zboží a elektroniky, bohužel ale naráží na zvýšenou popularitu online nakupování. Situace se dostala již tak daleko, že zákazníci si nechávají poradit od proškolené obsluhy v kamenných Best Buy obchodech a pak na svých smartphonech či tabletech vyhledají zboží na internetu, zdali nemohou získat ještě lepší cenu. Společnost se tak rozhodla aktivně hledat nové vedení a ustanovila speciální komisi, která by měla najít schopného nástupce. Prozatímním CEO se stal člen představenstva G. Mike Mikan.

Alcatel-Lucent (ALU), francouzský výrobce telekomunikačních zařízení, obdržel zvýšené doporučení od nezávislé poradenské společnosti Raymond James. Raymond James udělila Alcatelu rating „strong buy" s cílovou cenou na úrovni 4,5 USD, což je o 127 % výše oproti včerejší uzavírací ceně. Podle poradenské společnosti je akcie špatně oceněna a očekává, že Alcatel navýší svoji provozní marži až na 5,5% a dostane se do kladného cashflow. V reportu také vyzdvihuje špičkovou technologii, kterou společnost disponuje, jmenovitě pak LightRadio či Routing 400G. Britská bankovní skupina Barclays dnes uvedla, že se Alcatelu daří stabilními kroky vylepšovat svoje cashflow a rozvahu, čímž snižuje riziko poklesu. Cílovou cenu drží na 1,75 EUR (2,3 USD).

Akcie finské Nokie (NOK, NOA3) dnes klesají poté, co výrobce mobilních telefonů překvapivě snížil výhled na hospodářské výsledky pro první a druhý kvartál 2012. Nokia očekává, že provozní marže v divizi „zařízení a služby" klesnou pro první kvartál až k -3 %, tj. mimo původně očekávané pásmo -2 až 2 %. Pro druhý kvartál by měla být marže na stejné nebo dokonce nižší úrovni. Stephen Elop, prezident a CEO Nokie, uvedl, že snížený výhled je důsledkem stále probíhajícího přeskupení podnikání společnosti. Nokia nadále plánuje tvrdě investovat do nové řady smartphonů Lumia, které by měly zajistit vyšší podíl na rychle rostoucím trhu s těmito zařízeními.

Chádí El-Moussawi, analytik
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.