Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Denní report – středa 10.06.2020

10.06.2020 | 22:32 0 Komentářů

ČR: Pražská burza prohloubila včerejší ztráty, SRN: Německo uzavřelo v záporu, USA:Americké indexy se pohybovaly v červeném teritoriu.

Pražská burza

Hlavní zprávy

OECD dle nové prognózy očekává pokles globálního HDP o 6 %, resp. o 7,6 % (podmíněno druhou vlnou)
Míra inflace byla v květnu 0,3 procentního bodu nad prognózovanou úrovní, píše v komentáři ČNB

CPI (m-m) (květen):
aktuální hodnota: 0,4 %
očekávání trhu: 0,1 %
předchozí hodnota: -0,2 %

CPI (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 2,9 %
očekávání trhu: 2,6 %
předchozí hodnota: 3,2 %

Index exportních cen (y-y) (duben):
aktuální hodnota: 3,1 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 1,1 %

Index importních cen (y-y) (duben):
aktuální hodnota: 0,7 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -0,3 %

Popis trhu

Pražská burza v průběhu seance hledala směr dalšího vývoje, když se pohybovala okolo včerejšího závěru, aby nakonec index PX zakončil slabší o -0,33% na hodnotě 941. Podobně jako včera se nedařilo bankovním titulům u kterých pokračoval výběr krátkodobých zisků. Erste Bank tak klesla o -1,82% na 624 Kč, Moneta Money Bank oslabila o -1,88% s oceněním blížícím se k 57 Kč a Komerční banka ztratila -1,35% na 584 Kč. Z menších emisí se nedařilo Kofole (236 Kč -1,26%) či Cme (-0,22%) s kurzem nad 90 Kč. Naopak ztrátovou sérii přerušil Avast a polepšil si o 1,45% na 143 Kč. V kladném teritoriu zakončila taktéž pojišťovna Vig (236 Kč 1,26%).

Podnikové zprávy

Ratingová agentura Moody’s změnila výhled pro mediální CME z pozitivní na stabilní
Podle předběžných dat ČNB poklesl v dubnu souhrnný zisk českých bank o 43 %
Commerzbank zvyšuje cílovou cenu pro akcie VIG na v přepočtu 584 Kč
J.P. Morgan kosmeticky snižuje cílovou cenu pro ČEZ na 438 Kč
ČEZ potvrdil úvahy o prodloužení životnosti elektrárny Dukovany až do roku 2047

Německo

Hlavní zprávy

OECD dle nové prognózy očekává pokles globálního HDP o 6 %, resp. o 7,6 % (podmíněno druhou vlnou)

Popis trhu

Index DAX odepsal 0,7 % na 12530,16 b. Evropský akciový trh dnes osciloval mezi zisky a ztrátami. Index Stoxx Europe 600 uzavřel o 0,4 % níže. Dařilo se defenzivním sektorům, oslabovaly naopak akcie společností spojených s cestováním a volným časem. Podobný vývoj zaznamenal také německý DAX, který uzavřel se ztrátou 0,7 %. Dařilo se akciím RWE (RWE; +2,7 %) a Deutsche Bank (DBK; +1,4 %), která letos patří mezi nejlépe performující evropské banky. Nejhorší výkon dnes podaly akcie aerolinek Lufthansa (LHA; -5,7 %) po sníženém doporučení od analytiků UBS z „buy“ na „sell“ s novou cílovou cenou 5,85 EUR. Nedařilo se ani Continentalu (CON; -3,6 %).

USA

Hlavní zprávy

OECD dle nové prognózy očekává pokles globálního HDP o 6 %, resp. o 7,6 % (podmíněno druhou vlnou)

Index žádostí o hypotéky MBA (5. června):
aktuální hodnota: 9,3 %
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: -3,9 %

CPI (m-m) (květen):
aktuální hodnota: -0,1 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: -0,8 %

Jádrový CPI (m-m) (květen):
aktuální hodnota: -0,1 %
očekávání trhu: 0,0 %
předchozí hodnota: -0,4 %

CPI (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 0,1 %
očekávání trhu: 0,3 %
předchozí hodnota: 0,3 %

Jádrový CPI (y-y) (květen):
aktuální hodnota: 1,2 %
očekávání trhu: 1,3 %
předchozí hodnota: 1,4 %

Změna zásob surové ropy podle EIA (5. června):
aktuální hodnota: 5720 tis.
očekávání trhu: -1850 tis.
předchozí hodnota: -2077 tis.

Očekávané události

14:30 Index výrobních cen (m-m) (květen): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: -1,3 %

14:30 Jádrový PPI (m-m) (květen): očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: -0,3 %

Popis trhu

Ve středeční seanci americké indexy korigovaly a index Dow Jones ztratil 1,04% a širší index S&P 500 se také pohyboval níž a uzavřel slabší 0,53%. Indexy pokračují v korekci z úterní seance a dochází tak k dalšímu výběru zisků z předešlých seancí. V zelených číslech se zatím drží technologický Nasdaq, který již včera pokořil historickou úroveň 10 000 bodů. Od začátku letošního roku je Nasdaq výše o více než 10% a svým vývojem potvrzuje býčí trend do kterého nastoupil 23. března. Akciový trh již řadu týdnů se pohybuje v pozitivním módu a do horních pater ženou akcie investoři, kteří věří, že se ekonomika dostane z nejhoršího a s ní i následné zisky firem. Podle některých analytiků ekonomika spíše dohání akciový trh, než že by trh pokračoval   vyloženě  vlastní  cestou.

V centru zájmu investorů je dnes ropa , kde EIA reportovala zásoby k 5 červnu, které vzrostly o 5,72 mil. barelů, když analytici čekali pokles o 1,85 mil. barelů. Tato situace nehraje příliš do karet akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu dnes ztrácí silných 17% a hned v závěsu se pohybují akcie známého těžaře Apache Corp. ( APA ), které ztrácí na své tržní ceně cca 9,5% a také akcie společnosti Marathon Oil Corp ( MRO ) se pohybovaly níž o 6% a také akcie známého těžaře Occidental Petroleum ( OXY ) se nachází také ve ztrátě více než 9% a nedaří se také světově obchodované ropné společnosti Exxon Mobil ( XOM ), jež ztratila více než 4,7%. Za pozornost stojí také britský ropný gigant BP, který oznámil, že do konce tohoto roku propustí cca 15% svých zaměstnanců, což by odpovídalo cca 10 000 zrušených pracovních pozic. Akcie BP ( BP ) i přes tyto úsporná opatření se dnes pohybovaly v červeném a ztrácí více než 3,2%. Po reportu FEDu lehká ropa WTI obrátila a přidala cca  1% a dostala se k úrovni 39,3 USD/barel.

Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které korigují o více než 6,2% a také akcie jeho velkého konkurenta Halliburtonu ( HAL ), které ztratila více než 5%.

Naopak se dnes daří žlutému kovu, který roste o 1,4%  a  zlato se dostává k úrovni 1 738 USD/Troy. unci. I když se zlato pohybuje na vyšších hodnotách, tak po předchozím růstu došlo ke korekci, ale po prohlášení FEDu a ponechání úrokových sazeb na původní úrovni  seakcie největšího kanadského těžaře Barrick Gold. Corp. ( GOLD ) otočily ze záporu  a posílily o 2,6% a také konkurenční akcie Newmont Gold. Corp. ( NEM ) nejdříve ztrácely 1,1%, ale po závěru FEDu obrátily do kladu o  také zpevnily o více než 2,6% a za zmínku stály také   akcie těžaře Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které také obrátily k severu  a zpevnily o  více než 1,9%.

Z technologického sektoru Nasdaq svou růstovou sérii prodlužují akcie známého výrobce čipů Advanced Micro Devices ( AMD ) s růstem cca 1,9%  a také NVIDIA Corp. ( NVDA ) , které se těšily zájmu investorů a rostly o více než 3,8%.  

V růstu pokračují akcie známého výrobce elektrických vozů Tesla ( TSLA ), které během seance rostly o více než 8% na nový historický rekord nad úrovní 1 000 USD. Impuls k růstu přišel v reakci na oznámení CEO Elona Muska, který informoval, že je čas se naplno pustit do produkce nákladních vozů Tesla Semi a sám Musk přidal také detaily k těmto vozům. Akcie Tesla ( TSLA ) v reakci rostly o více než 9%.

 

Podnikové zprávy

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.