Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Denní report – středa 08.08.2012

08.08.2012 | 22:03 0 Komentářů

ČR: Pražská burza uprostřed týdne v mírně ztrátě, SRN: Německé akcie v závěru smazaly ztráty, USA: Americké akcie bez výrazné změny

Pražská burza

Míra nezaměstnanosti v červenci v souladu s očekáváním rostla na 8,3 % z předchozích 8,1 %.

Očekávané události

09:00 Index spotřebitelských cen (m-m) (červenec): odhady: 0.2%, předchozí: 0.2%
09:00 Index spotřebitelských cen (r-r) (červenec): odhady: 3.4%, předchozí: 3.5%

Popis trhu

Akcie bankovních titulů dnes posunuly index PX do červeného teritoria, když se ztrátou 0,34% uzavíral na 914,8b. Komerční banka opět v tomto týdnu držela post nejlikvidnější emise (objem 350 mil. Kč), ranní nákupní objednávky při rychlém pohybu nad 3750 byly ale rychle absorbovány a nakonec titul končil se ztrátou 0,3% v blízkosti 3700 Kč hranice. Rakouská Erste bez zásadních zpráv pak odepsala 1,3% se závěrem na 376 Kč. Akcie NWR zůstaly dnes bez větších objemů „přikované" k metě 95 Kč (-0,5%), ČEZ dokázal před pátečními výsledky udržet včerejší hodnoty (716 Kč) i přes zprávy o komplikacích v souvislosti s modernizací elektrárny Tušimice. Dividendové „lákadlo" Telefonica ČR (+0,3%) opět přitahovala kupce, když dnes zaznamenala obchody na 6-měsíčním maximu. Testování 400 Kč hranice je v prostředí nízkých úrokových sazeb tak pravděpodobně otázkou dní.

Podnikové zprávy

Hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ za 2Q 2012, resp. 1H 2012 budou vyhlášeny 10.8.2012 v 8:00h a v 10:00h bude následovat tisková konference k uvedeným výsledkům. Konferenční hovor s managementem společnosti se bude konat v 16:00h. Společnost ČEZ by podle našich odhadů měla ve druhém letošním čtvrtletí zaznamenat meziroční nárůst výnosů o zhruba 7 % na úroveň 50 mld. Kč, když by měly být zejména podpořeny jednak předpokládaným meziročním zvýšením produkce elektřiny a jednak mírným nárůstem její ceny. Na úrovni provozního zisku EBITDA očekáváme mírný meziroční nárůst kolem úrovně 2 %, u provozního zisku EBIT naopak předpokládáme, hlavně díky očekávanému zvýšení odpisů, mírný meziroční pokles. Rizikovým faktorem zůstává situace v Albánii, která nepříznivě ovlivnila ziskovost společnosti v 1Q 2012. Čistý zisk by podle našich předpokladů měl vykázat meziroční zlepšení, když vedle očekávaných vyšších výnosů by měla sehrát pozitivní roli i meziročně nižší darovací daň z emisních povolenek.

Kompletní odhady zde: http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/117768_CEZ_odhady_hospodareni_2Q2012.pdf

Německo

Hlavní zprávy

Vývoz (sezónně očištěný) v červnu klesl o -1,5 % (m/m) (odhad -1,3 %). Předchozí hodnota činí 3,9 %.

Dovoz (sezónně očištěný) ve stejném období klesl o -3,0 % (odhad -2,0 %). Předchozí hodnota činí 6,3 %.

Běžný účet platební bilance zaznamenal přebytek 16,5 mld. EUR (odhad 11,9 mld. EUR). Předchozí hodnota byla revidována níže na 8,1 mld. EUR.

Obchodní bilance zaznamenala přebytek 17,9 mld. EUR (odhad 14,6 mld. EUR). Předchozí hodnota byla revidována výše na 15,6 mld. EUR.

Průmyslová produkce v červnu klesla o 0,9 % (sezónně očištěno) při očekávaném poklesu o 0,8 % a po květnovém růstu o 1,7 %. Meziročně klesla o 0,3 % (očištěno o počet pracovních dnů) při očekávaném růstu o 0,3 %.

Očekávané události

Popis trhu

Německé akcie byly po celou dnešní seanci pod mírným prodejním tlakem. Mírně horší čísla o domácí průmyslové produkci a slabší výhled britské ekonomiky přiměly řadu investorů k vybírání zisků z posledních dní. V závěru však mírně zlepšená nálada v USA pomohla DAXu prakticky kompletně vymazat dřívější ztráty. Závěrečný gong jej zastihl na 6 966 bodech (-0,03%). Nedařilo se zejména Lufthanse (LHA -3,0%), ThyssenKruppu (TKA -1,3%) a Volkswagenu (VOW3 -1,1%). Rostla naopak Commerzbank (CBK +1,7%), Linde (LIN +1,5%) a Fresenius (+0,7%).

Podnikové zprávy

USA

Hlavní zprávy

Počet žádostí o hypotéky MBA za minulý týden k 3. srpnu klesl o 1,8 % oproti předchozímu růstu o 0,2 %.

Produktivita mimo zemědělství ve druhém kvartálu podle předběžných odhadů rostla o 1,6 % po předchozím 0,5% poklesu. Očekával se růst o 1,4 %.

Jednotkové náklady na práci ve stejném období předběžně rostly o 1,7 % při očekávaném růstu o 0,5 %. V prvním kvartálu rostly o 5,6 % po revizi z původních 1,3 %.

Očekávané události

14:30 Obchodní bilance (červen): odhady: -$47.5 mld., předchozí: -$48.7 mld.
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (4. srpna): odhady: 370 tis., předchozí: 365 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (28. červenec): odhady: 3278 tis., předchozí: 3272 tis.
16:00 Velkoobchodní zásoby (červen): odhady: 0.3%, předchozí: 0.3%

Popis trhu

Americké akcie v úvodu seance smazaly mírné ztráty, k výraznějšímu růstu se však neodhodlaly. Hlavní akciové indexy zakončily dnešní obchodování blízko svých včerejších hodnot (-0,2 – 0,0%). Dařilo se zejména developerům (+2,2%) a energetickým firmám (+0,3%). Oslabily naopak internetové společnosti (-1,4%). Komodity se rovněž vyvíjely smíšeně. Po volatilním vývoji posílila kukuřice (+2,0%), pšenice (+1,2%), sója (+1,0%) a zlato (+0,1%), zatímco stříbro (-0,1%), ropa (-0,3%), měď (-0,8%) a zemní plyn (-0,8%) oslabily.

Podnikové zprávy

Zábavní společnost Walt Disney (DIS) včera po uzavření trhu zveřejnila hospodářské výsledky, které mezi investory zanechaly smíšený dojem. Tržby vzrostly na 11,09 mld. USD (+3,8 % y/y), to však investorům nestačilo. Průměrná očekávání činila 11,3 mld. USD. Konečný hospodářský výsledek si vedl lépe, když Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se vyšplhal na 1,84 mld. USD (1,01 USD na akcii) (+23 % y/y) a poměrně výrazně překonal analytický konsensus ve výši 1,68 mld. USD (0,93 USD na akcii). Zisk byl posílen výnosy zábavních parků, kde návštěvnost vzrostla o 1 % a výnosy na zákazníka dokonce o 8 %. Výsledky také podpořil zejména finanční úspěch filmu Avengers, který vydělal více než 1,4 mld. USD. U analytiků před zveřejněním výsledků převažovala nákupní doporučení. Akcie včera v poobchodní fázi reagovaly poklesem o 0,82 % na 49,40 USD.

Těžařský gigant Rio Tinto (RIO) chce dodržet svůj výdajový plán, v jehož rámci chce letos investovat 16 mld. USD. Od změny ho neodradil ani třetinový propad pololetního zisku, na kterém se podílely především nižší ceny železné rudy. Rio Tinto si však i přes zhoršené výsledky udržuje optimismus. CEO Tom Albanese prohlásil, že navzdory negativnímu vývoji v Evropě a USA má jeho společnost vysoké množství objednávek a že čínský hospodářský růst by se měl na konci roku stabilizovat a zajistit další odbyt. Akcie společnosti včera vzrostly o 0,62 % na 48,81 USD.

Technologický gigant Samsung Electronics (SSU, SSUN) expanduje do dalšího segmentu. Jihokorejský společnost se rozhodla propagovat tzv. solid-state drives (SSD), jenž chce sám prodávat svým zákazníkům přímou cestou. Disky SSD se liší od klasických pevných disků tím, že spotřebovávají mnohem méně energie, tudíž prodlužují životnost baterie u notebooků, jsou rychlejší a neobsahují pohyblivé součástky, čímž jsou odolnější vůči otřesům. Trh s SSD, jenž mají za úkol nahradit současné pevné disky, by měl růst v tomto roce o 24 % na 6,2 mld. USD. SSD disky doteďka nebyly příliš rozšířeny, jelikož oproti klasickým pevným diskům dokáží nést méně objemu dat za vyšší cenu. Technologie jde ale kupředu a zlevňuje i jejich výroba. Pro jejich propagaci si již v únoru připravil Samsung speciální marketingovou kampaň, když poslal do Anglie, Francie a Německa svůj „ambulanční" tým, jenž se snažil přesvědčit kolemjdoucí, aby si nechali disk ve svém notebooku zdarma vyměnit. Celé představení a vděčné reakce obsloužených kolemjdoucích natočil na kameru a umístil na server youtube. Expanzí do tohoto segmentu se snaží Samsung zvýšit svoji aktivitu v prodeji počítačových komponentů, jelikož celkové počítačové odvětví bude zřejmě v tomto roce narozdíl od SSD disků stagnovat.

McDonald’s (MCD), největší světový fastfoodový řetězec, dnes oznámil, že tržby v provozovnách otevřených po dobu alespoň 13 měsíců zůstaly v celosvětovém měřítku během července nezměněny. Tržby nerostly kvůli slabé poptávce na domácím trhu v USA. Průměrný analytický konsensus ovšem počítal s měsíčním růstem o 2,3 % a v USA, kde zaznamenaly tržby pokles o 0,1 %, počítal konkrétně s nárůstem o 2,2 %. Američtí spotřebitelé evidentně více šetří a tak se je McDonald snažil nalákat na produkty převážně v hodnotě kolem 1 a 2 dolarů. Bohužel se mu to nepodařilo podle představ a zaznamenaný mírný propad v tržbách v USA byl nejhorším výsledkem od ledna 2010.

Akcie Ralph Lauren (RL), prodejce značkového oblečení, klesají poté, co společnost reportovala svoji projekci na druhý fiskální kvartál, jenž nestačila na analytické odhady. Tržby ve druhém fiskálním čtvrtletí roku by podle společnosti měly klesnout zhruba o „středně vysoké jednociferné číslo" kvůli nepříznivým fluktuacím měnových kurzů a také sníženým prodeji v Číně v rámci dceřiné značky American Living. Analytici naopak očekávali, že by tržby mohly růst o zhruba 3,7 %. Marže by měly klesnout o 1,75 % na 2,25%. Ekonomické prostředí je nadále velmi nejisté, což se promítá ve spotřebě zákazníků. Svůj výhled snížil například i prodejce šperků Tiffany & Co. (TIF) či prodejce luxusních kabelek Coach (COH).

Hewlett-Packard (HPQ), skomírající technologický gigant, navýšil svůj výhled pro třetí kvartál a také oznámil, že očekává odpis ve své divizi služeb ve výši 8 mld. USD. Společnost oznámila, že zisk bez mimořádných položek dosáhne 1 USD na akcii, což je více než původně očekávaných 94-97 centů. Další odpis HP očekává kvůli očekávanému propouštění zaměstnanců. Původně očekávaný odpis ve výši 1 mld. USD by se měl vyšplhat až na 1,5-1,7 mld. USD. Další novinkou je povýšení Mike Nefkense na funkci ředitele divize služeb, čímž nahradí John Visentina, jenž opustí společnost. Akcie bezprostředně reagovaly až 6% růstem

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.