Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Denní report – středa 08.02.2012

08.02.2012 | 22:05 0 Komentářů

ČR: Goldman Sachs zvedají cílovou cenu pro Erste- končí tím party?,
SRN: Německo nakonec s mírnou ztrátou, USA: Americké akcie stagnovaly

Pražská burza

Míra nezaměstnanosti se za leden zvýšila podle očekávání na 9,1 % z prosincových 8,6 %.

Goldman Sachs zvýšil cílovou cenu Erste Bank (BAAERBAG) z 23 eur na 30 eur.

Očekávané události

07:00 Unipetrol: vyhlášení výsledků za 4. čtvrtletí

Popis trhu

Pražská burza má za sebou další úspěšný den, kdy index PX přidal více jak +2% a zavíral na 1024 bodech. Za absence významnějších zpráv -na dohodu z Řecka se stále čeká, ale zdá se že čím déle to trvá tím lépe pro „trhy", jelikož mají důvod před sebou- stačilo k tak výraznému růstu indexu v podstatě zvýšení cílové ceny pro akcie Erste. Akcie Erste startovaly ihned ráno tzv. „gapem" vzhůru nad 490 Kč (+5%!) poté, co investiční banka GS zvýšila cílovou cenu. Našinec si může klást otázku, zdali jsou investoři nepoučitelní při tom, jak reagují na doporučení zmíněné investiční banky, která v podstatě přichází se svými nákupními doporučení v momentu, kdy je spíše rozumnější opouštět pozice. Uvidíme tedy v příštích týdnech, zdali nákupní doporučení od GS skutečně znamenalo stop pro rychlík jménem Erste. GS opírají zvýšení cílové ceny zejména o 3-leté půjčky (tedy více než měsíc starou informaci). Jen o něco málo hůře se dařilo NWR (+3,75%), jehož akcie se vrátily nad hladinu 160Kč. Slušný objem byl k vidění na ČEZu (515 mil. Kč), kterému se podařilo probít nad 820 Kč. Největší posun vzhůru ovšem zaznamenaly akcie mediální CETV (+5,9%), které to dotáhly na 165 Kč. Pro zajímavost od posledního snížení cílové ceny pro akcie CETV a prodejního doporučení od slovutné GS, se její akcie zvedly o více než +20%… Akcie Komerční banky dnes prožily klidnější den, když obchody od úvodních 3760 Kč zamířily pod 3720 Kč (+0,8%). Pozadu zůstaly defenzivní Pegas (-0,7%) a Telefonica 02, která stagnovala poblíž 375 Kč.

Podnikové zprávy

Rafinérská marže Unipetrolu vzrostla v lednu na hodnotu, která již ospravedlňuje rafinaci a v kombinaci se slušným spreadem mezi ropami Brent a Azari Light by mohla společnost v daném segmentu dosáhnout zisku. Vyšší rafinérská marže je částečně způsobena insolvenčním řízení rafinérské společnosti Petroplus, jejíž britská rafinérie Coryton rafinovala pouze na poloviční kapacitu. Na druhé straně marže zůstávají stále na velmi nízké úrovni v segmentu petrochemie a spread mezi ropami Brent a Ural se drží taktéž na velmi nízké úrovni. Lednové vyšší rafinérské marže hodnotíme pozitivně.

Hospodářské výsledky společnosti Unipetrol, a.s. za 4Q 2011 budou zveřejněny dne 9.2.2012. Unipetrol již zveřejnil vybrané finanční a provozní ukazatele skupiny Unipetrol za poslední čtvrtletí roku 2011, které dopadly celkově hůře ve srovnání s našimi odhady a to zejména díky nižším prodejům v segmentu petrochemie a maloobchodu a dále díky jednorázovým nákladovým položkám v podobě 500 mil. Kč za odpis aktiv v Paramu.

Německo

Hlavní zprávy

Vývozy v prosinci meziměsíčně poklesly o 4,3 %, trh přitom očekával pokles pouze o 1 %. Předchozí růst o 2,5 % byl revidován na 2,6 %.

Dovozy za stejné období také meziměsíčně poklesly a to o 3,9 % při očekávaném růstu 0,8 %. Předchozí pokles o 0,4 % byl revidován na pokles o 0,2 %.

Německá obchodní bilance skončila v prosinci přebytkem 12,9 mld. EUR při očekávaných 13,8 mld. EUR. Za předchozí období dosáhla bilance přebytku 15,9 mld. EUR (revidováno z 16,2 mld.)

Běžný účet za prosinec dosáhl přebytku 19,3 mld. EUR při očekávaných 15,2 mld. EUR. Hodnota za předchozí období14,3 mld. EUR byla revidována na 14,7 mld. EUR.

Očekávané události

Výsledková sezóna:

Daimler – 07:00

Eurozóna

13:45 Oznámení úrokových sazeb ECB (9. únor): odhady: 1.00%, předchozí: 1.00%

Popis trhu

Německý index DAX se již třetí den nedokázal odpoutat od hranice 6 750 bodů. Dnes uzavřel se ztrátou 0,08% na 6 749 bodech. Dopoledne se zdálo, že další pokrok v jednáních okolo Řecka index konečně „nakopne" k dalšímu růstu. Ještě před polednem se však pozitivní sentiment začal vytrácet a v závěru obchodování se index díky negativnímu obratu v zámoří propadl do červených čísel. Nejhůře si vedl Adidas (ADS -1,6%), Infineon (IFX -1,5%) a Fresenius (FRE -1,3%). Opačným směrem zamířily zejména banky (CBK +7,1%, DBK +1,7%) a Thyssenkrupp (TKA +2,2%). Commerzbank pomohly dobré výsledky polské BRE Bank, kterou německá banka vlastní. ThyssenKrupp těžil z pozitivního komentáře od CA Cheuvreux.

Podnikové zprávy

Bryan Garnier & Cie snížil doporučení pro farmaceutickou společnost GlaxoSmithKline (GSK) z „koupit" na „neutral", cílovou cenu pak nastavil na 1450 britských liber.

Deutsche Bank snížila doporučení pro švýcarskou banku UBS (UBS) z „držet" na „prodat", cílovou cenu pak nastavila na 12 švýcarských franků.

KBC Securities snížila doporučení pro těžaře KGHM Polska Miedz (KGH) z „držet" na „prodat", cílovou cenu pak nastavila na 125 polských zlotých.

Nokia (NOK, NOA3), největší světový výrobce mobilních telefonů, dnes oznámil, že plánuje propustit celkem až 4 000 zaměstnanců v továrnách v Maďarsku, Mexiku a Finsku. Společnost plánuje přesunout výrobní zařízení do Asie, kde se nachází většina klíčových dodavatelů komponentů – urychlí tím tedy proces výroby. Je to tak jeden z dalších kroků k vylepšení hospodaření firmy. Prodeje smartphonů klesly v minulém roce o 25 % na 77,3 ml. kusů, jenže Nokia představila 6 týdnů před koncem roku nový model Lumia, který již není založený na neúspěšném operačním systému Symbian, ale na Windows Phone. 26. ledna pak reportovala, že se již prodalo více než 1 milion kusů.

USA

Hlavní zprávy

Počet žádostí o hypotéky MBA v USA za minulý týden k 3. únoru rostl o 7,5 % oproti předchozímu poklesu o 2,9 %.

Zásoby ropy za uplynulý týden k 3. únoru rostly o 304 tisíc barelů při značně vyšším očekávání 2 500 tisíc barelů. Předchozí hodnota činila 4 175 tisíc.

Očekávané události

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (4. únor): odhady: 370 tis., předchozí: 367 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (28. leden): odhady: 3500 tis., předchozí: 3437 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (5. únor): předchozí: -44.8
16:00 Velkoobchodní zásoby (prosinec): odhady: 0.4%, předchozí: 0.1%

Výsledková sezóna:

PepsiCo – 13:00
Philip Morris International

Popis trhu

Americké akcie během dnešní seance nenašly jednoznačný směr. DJIA se včera vyhoupl na nejvyšší hodnotu za poslední 4 roky a tak nejednoznačný pokrok v jednání o řeckém dluhu nestačil k pokračovaní současné rally. Hlavní akciové indexy končí v intervalu +0,0 až +0,4%. Dařilo se zejména polovodičovému sektoru (+1,1%) a bankám (+0,9%), zatímco opačným směrem míří energetika (-0,4%). Rovněž komodity postrádají jednoznačný směr: měď (+0,8%), ropa (+0,5%), kukuřice (+0,1%) rostly, zatímco zlato (-0,7%), stříbro (-0,5%) a pšenice (-0,2%) oslabovaly.

Podnikové zprávy

BHP Billiton (BHP, BHP1), největší světová těžařská společnost, reportovala výsledky za první polovinu fiskálního roku. Čistý zisk společnosti za půl rok končící 31.12. 2011 poklesl o 5,5 % na hodnotu 9,9 mld. USD z předchozích 10,5 mld. USD, když se jednalo o první pokles od roku 2009. Analytici očekávali mírně vyšších 10 mld. USD. Tržby naopak vzrostly o 9,7 % na 37,48 mld. USD. Hlavními faktory stojícími za výsledky společnosti byly zvyšující se náklady, častá přerušení produkce v Chille a Austrálii a klesající ceny klíčových komodit. Přestože poptávka po surovinách, které společnost těží, by měla zůstat robustní, bude silně ovlivněna vývojem evropské dluhové krize a také například zpomalující produkcí Číny, která je hlavním odběratelem. Těžař dále očekává, že objemy produkce by mohly prudce vzrůst v krátkém až středně dlouhém období díky značně nevyužité skryté kapacitě. V příštích 5 letech by měla společnost do zvýšené produkce železné rudy, mědi a uhlí investovat až 80 mld. USD.

Sprint Nextel (S), třetí největší amerických telefonní operátor, reportoval ve výsledcích za 4. čtvrtletí 2011 ztrátu, ovšem menší než se čekalo. Ztráta dosáhla 0,35 centů za akcii, když se očekávala o něco vyšší hodnota 0,38 centů. Tržby rostly o 5,1% na 8,72 mld. USD při očekávání 8,7 mld. USD. Průměrné tržby na smlouvou vázaného uživatele dosáhly 58,59 USD ve srovnání s předikovanými 58,11 USD. Operátorovi se podařilo získat dalších 161 000 uživatelů, očekával se ovšem přírůstek kolem 211 000. Lepší výsledky byly taženy hlavně prodejem iPhonů, které telefonní operátoři prodávají se ztrátou, aby dostaly pod smlouvu nové uživatele. Zatímco Sprint prodal ve 4. kvartále 1,8 ml. těchto mobilních telefonů z dílny Applu, konkurenti Verizon a AT&T prodali 4,3 ml. a 7,6 ml. Společnost si prochází menší reorganizací, kdy spojila divize zaměřené na spotřebitele a firmy do jedné. Zredukoval se tak počet vysoce postavených manažerů z 8 na 4. Sprint je připraven utratit tento rok 6 mld. USD, aby mohl bojovat se svou konkurencí. Dále buduje vysokorychlostní síť založenou na stejné technologií, kterou disponují největší konkurenti. Spolupráce s firmou LightSquared by měla zajistit tzv. 4G síť výměnou za 9 mld. USD v platbách a dalších 4,5 mld. ve službách.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.