Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Denní report – středa 06.06.2012

06.06.2012 | 22:11 0 Komentářů

ČR:Třetí růstový den v řadě , SRN: , USA: Letošní největší rally

Pražská burza

Průmyslová výroba v dubnu meziročně rostla o 2,2 % (odhad 1,2 %) po březnovém mírném růstu o 0,1 % (revidováno z -0,7 %)

Stavební výroba v dubnu meziročně klesla o 2,7 % po březnovém propadu o 6,1 % (revidováno z -8,9 %).

Obchodní bilance dosáhla přebytku 22 mld. Kč (odhad 25 mld. Kč) po březnových +37 mld. Kč.

Očekávané události

10:00 Běžný účet (EUR) (1. kvartál): odhady: –, předchozí: -688.2 ml.
10:00 Mezinárodní rezervy (USD) (květen): odhady: –, předchozí: 43.6 mld.

Popis trhu

Pražská burza potřetí v řadě zakončila růstem, když tentokrát se index PX zvedl +0,75% na 881 bodů. Domácí trh kopíroval růsty v Evropě, kde se rovněž „zelenalo" i přes to, že ostře sledované zasedání ECB nepřineslo kýžená podpůrná opatření. M. Draghi tedy zklamal a tak se investoři rozhodli spoléhat na americký FED, odkud se ozývají hlasy o možných stimulech. Nejaktivnějším titulem dnes byla Komerční banka (215 mil. Kč), které při nákupním zájmu posílila na 3220 Kč (+2,4%). Erste tentokrát zůstala pozadu kvůli sníženému ratingu a její kurz osciloval kolem 365 Kč (-1%). ČEZu se podařilo posílit k hladině 750 Kč (+1,4%) a druhý energetický titul NWR se po růstech zkraje týdne konsolidoval poblíž 96,50 Kč. Mírný růst si připsala Telefonica 02 (+0,3%).

Podnikové zprávy

Německo

Hlavní zprávy

Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně klesla o 2,2 % (sezónně očištěno, odhad -1 %) po březnovém růstu o 2,2 % (revidováno z 2,8 %). Meziročně klesl o 0,7 % (očištěno o počet pracovních dnů, odhad +0,9 %) po březnovém růstu o 1,4 % (revidováno z 1,6 %).

Eurozóna

Ekonomika eurozóny podle prvních předběžných odhadů zůstala mezičtvrtletně stabilní, ovšem meziročně poklesla o 0,1 %. Konkrétně spotřeba domácností zůstala mezikvartálně stabilní, přičemž vládní výdaje se mírně zvýšily, ovšem investice firem poklesly o 1,4 %. Na druhé straně dařilo se exportům, které vzrostly o 1 %, přičemž importy povyrostly jen o 0,1 %. Firmy snížily investice zejména díky špatným vyhlídkám hospodářství eurozóny, které se potýká s historicky nejvyšší mírou nezaměstnanosti, dluhovou krizí a možným odchodem Řecka z eurozóny. Navíc ekonomiku sužuje i bankovní krize ve Španělsku, kde je třeba nalít nemalé prostředky a zabránit tak možnému šíření bankovní nákazy. ECB zatím nebezpečně vyčkává místo toho, aby rychle podpořila skomírající ekonomiku.

Očekávané události

Popis trhu

Německé akcie končí dnešní obchodování s výrazným ziskem. ECB sice zklamala některé investory ponecháním sazeb beze změny, ale potěšila prodloužením programu krátkodobého financování. Zároveň vyjádřila ochotu k dalším akcím v případě, že se podmínky v eurozóně dále zhorší. Další vzpruhu trhům poskytly úvahy některých představitelů FEDu o prodloužení operace Twist. Index DAX končí se ziskem 2,09% na 6 094 bodech. Nejlépe si vedl Heidelberg Cement (HEI +4,8%), Deutsche Boerse (DB1 +4,4%) a Infineon (IFX +3,9%). Jako jediný oslabuje MAN (MAN -1,2%).

Podnikové zprávy

Agentura Moody’s snížila rating rakouským bankám v čele s Erste Group (BAAERBAG), Unicredit Bank Austria a Raiffeisen Bank International. Downgradu neunikla ani německá Commerzbank (CBK). Deutsche Bank (DBK) „prověrka" teprve čeká. Hlavním důvodem pro downgrade je zvýšené riziko kvůli rozšiřující se evropské dluhové krizi a také silná expozice těchto bank na střední a východní Evropu. Konkrétně u Erste je to expozice na Maďarsko a Rumunsko, díky čemuž si banka vysloužila i negativní výhled do budoucna. Rating dlouhodobého dluhu Erste byl snížen o 2 stupně na A3

Investiční banka Morgan Stanley vydala nový report na automobilový sektor. Z dlouhodobého pohledu (10 let) z toho nejlepe vyšel Volkswagen (VOW3) a hned za ním BMW (BMW). Naopak nejhorší pozici má podle Morgan Stanley Peugeot a Fiat. Volskwagen vyhrál ve všech kategoriích. Hodnotila se úroveň technologického vybavení, celosvětového dosahu, finanční síly a strategického zaměření. Geograficky se v USA umístil na první pozici General Motors (GM) a v Japonsku Toyota (TM). V Evropě to byl opět podle očekávání Volkswagen.

Eurozóna

Grupa Lotos (LTS) a PKN Orlen (PKN), největší polské rafinérie, by měly spolu s těžařem plynu Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN) spolupracovat na hledání ložisek břidlicového plynu, který se v poslední době stal velmi žádanou komoditou. Podle deníku Rzeczpospolita, který citoval Pawela Olechnowicze, CEO Lotosu, by se bližší informace o kooperaci by se měly objevit v půlce června.

V Americe se čím dál tím víc stává populární „řecký jogurt", který je v mnoha ohledech vnímán jako zdravější varianta oproti klasickému jogurtu, jenž začal postupně ztrácet podíl od roku 2007. Z toho by podle reportu analytické společnosti Bernestein mohlo dlouhodobě těžit Danone (DANOY), které má momentálně 20 % tržního podílu v tomto segmentu. Ten by se měl postupně zvětšovat převážně na úkor konkurenta Chobani, jenž má momentálně 47% podíl na americkém trhu. Prodej jogurtů v USA tvoří 8 % celkových tržeb švýcarského Danone.

Vodafone (VOD) zahájil diskuzi s australským operátorem Telstra (TLSYY) o možné akvizici její dceřiné společnosti TelstraClear, která operuje na Novém Zélandu. Vodafone je na Novém Zélandu lídrem s tržním podílem 43 % a chtěl by rozšířit svoji postupně klesající zákaznickou bázi ve výši 2,3 mil. o dalších 300 000 předplatitelů, které má pod smlouvou právě TelstraClear. Vše je ovšem v rané fázi a celá transakce by dozajista musela být prověřena regulatorními orgány. Potencionálně by se jednalo již o 7. akvizici Vodafonu za posledních 12 měsíců. Operátor dále uvedl, že navýšil svůj podíl ve společnosti Invitation Digital Limited (dále IDL) na 57 % z původních 21 %. Navíc vlastní opci na navýšení dalšího tržního podílu v budoucnu. IDL je matkou společnosti Vouchercloud, která je lídrem v nabídce lokálních slevových kuponů na mobilní zařízení ve Velké Británii. Svůj debut momentálně zažívá v Irsku a Vodafone plánuje spolupracovat s IDL na rozšíření této služby i do dalších zemí.

USA

Hlavní zprávy

Index žádostí o hypotéky MBA rostl za týden k 1. červnu o 1,3 % po předchozím poklesu o 1,3 %.

Produktivita mimo zemědělský sektor ve finále klesla v prvním čtvrtletí o 0,9 % (předběžný odhad -0,8 %) po předchozích -0,5 %.

Jednotkové náklady na práci rostly o 1,3 % (předběžný odhad 2,1 %) po předchozích 2 %.

Očekávané události

14:00 Index spotřebitelského výhledu RBC (červen): odhady: –, předchozí: 47,6
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (2. červen): odhady: 378 tis., předchozí: 383 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (26. květen): odhady: 3245 tis., předchozí: 3242 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (3. červen): odhady: –, předchozí: -39,3
21:00 Spotřebitelské úvěry (duben): odhady: $11.000 mld., předchozí: $21.355 mld.

Popis trhu

Americké akcie zažily silnou rally, když úvodní optimismus vydržel až do samotného závěru obchodování. Index Dow Jones si připsal 2,36%, technologický Nasdaq přidal 2,40%. Trh hnaly nahoru po předchozích propadech hlavně spekulace o možných podpůrných krocích pro ekonomiku. Hlavní indexy si připsaly nejsilnější růsty v letošním roce. V kladných číslech se pohybovalo všech 10 základních sektorů, nejvíce se optimismus projevoval v cyklických sektorech. Zhodnocení výrazně přes 2% si připsal sektor průmyslový, finanční a sektor oil&gas. Nejslabší výkon předvedly utility, ale i tento sektor posílil o 1%. Na předchozí růsty navázal Chesapeake Energy (+7,2%), když trh spekuloval o možnosti prodeje části aktiv společnosti. Bankovní sektor táhly především akcie Bank of America, které posílily o více jak 7%. Akcie sledovaného Facebooku vytvořily v úvodu dnešního dne nové minimum pod úrovní 25,60 USD, v druhé části dne se však zotavily a nakonec posílily o 3,75%. Béžová kniha nepřinesla výraznou změnu, když poslední report ukazuje na nadále umírněný růst US ekonomiky.

Podnikové zprávy

Poskytovatel platebního styku skrze kreditní karty Mastercard uvedl, že schválil nový program na zpětný odkup akcií společnosti o celkové výši 1,5 mld. USD. Program se bude týkat akcií Třídy A a vejde v platnost až bude aktuální program o hodnotě 2 mld. USD plně vyčerpán. Koncem května v něm zbývalo 270 mil. USD.

Svůj program na zpětný odkup akcií navýšil i Home Depot (HD), maloobchodní prodejce zařízení a příslušenství pro domy. Celoroční odkup by se měl zvýšit o 500 mil. USD na celkové 4 miliardy. Společnost ovšem neočekává výrazný dopad na budoucí reportované zisky

Finská Nokia (NOK, NOA3) rozšířila svou řadu nízkonákladových (low-end) mobilních telefonů Asha o tři nové modely s dotykovou obrazovkou. Právě dotyková obrazovka je znakem smartphonů, po kterých je v poslední době značná poptávka a Nokia se touto cestou snaží vylepšit vlastnosti svých klasických mobilních telefonů a zúžit tak technologickou mezeru, který mezi nimi a smartphony je. První se na trh dostane tento měsíc model Asha 305 za nízkou cenu 63 EUR (cca 79 USD, 1575 Kč). „Vyšší" modely 306 a 311 budou oceněny na 68 a 92 eurech a měly by disponovat rychlejší dotykovou obrazovkou i procesorem. Těch se zákazníci dočkají v červenci. Nokia se snaží oživit segment low-end telefonů, ve kterých sice dominuje a z rozvojových trhů tak čerpá značnou část svých tržeb, ale data za první čtvrtletí ukázala, že objednávky v daném období klesly o 16 %. Lidé buď dávají přednost levným smartphonům s operačním systémem Android nebo odkládají obměnu svých dosavadních telefonů. Low-end telefony Nokie si pyšní tzv. dual-SIM zařízením, což umožňuje zákazníkům využívat SIM karty od více operátorů a šetřit peníze. Dotykové displeje by tak mohly být další cestou, jak vylepšit vlastnosti „hloupých" telefonů a přiblížit je levným smartphonům („chytrým telefonům"). Dnes se objevil i komentář finanční skupiny Nomura, která uvedla, že by červen mohl být pro Nokii dobrý měsíc v návaznosti na blížící se příchod Windows Phone 8. Hodně napoví Windows Phone Developer Summit, který se koná 20. června v San Franciscu.

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.