Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Denní report – středa 03.07.2013

03.07.2013 | 20:14 0 Komentářů

ČR: Burza dolů v čele s bankami, SRN: Německé akcie se červenají, USA: Zkrácené obchodování v zámoří končí mírně v plusu

Pražská burza

Očekávané události

09:00 Maloobchodní prodeje (r-r) (květen): odhady: -0.8%, předchozí: 1.5%

Popis trhu

Pražská burza ve středu tentokrát zamířila do záporu podobně jako ostatní evropské trhy. Index PX umazal -1,6% na 867 bodů. Největší pozornost poutaly akcie ČEZu (470 mil. Kč), které zaznamenaly v předchozích dnech 5 růstových seancí v řadě. Kurz akcií elektrárenské společnosti tentokrát neudržel kladné hodnoty (ani přes příznivý verdikt z evropského parlamentu ohledně emisních povolenek) a vybírání zisků vrátilo kurz pod metu 500 Kč (-1,2%). Nedařilo se bankovnímu sektoru, který se nořil do červených čísel podobně jako ostatní evropské finance. Erste vybojovala hladinu 500 Kč až v samotném závěru (-3,15%), když se po většinu dne obchodovala pod touto úrovní. Komerční banka naopak zavírala poblíž denního minima pod 3550 Kč (-4%) a byla tak titulem s nejhorší výkonností. Poklesu se neubránila ani Telefonica 02, jejíž akcie se zatím nedokázaly vrátit nad 270 Kč (-1,3%). K mála růstovým výjimkám patřila těžební NWR (+1,6%) a její akcie posílily počtvrté v řadě nad úroveň 22 Kč. Od minim z minulého týdne si kurz polepšil zhruba o +30%, což je však stále slabá náplast na letošní tragickou výkonnost (téměř -80%…).

Podnikové zprávy

Erste

Natixis snižuje cílovou cenu pro akcie Erste na 687,45 Kč z 719 Kč. Doporučení ponecháno na koupit.

Barclays zvyšuje doporučení pro Erste na overweight z equalweight. Dvanáctiměsíční cílová cena ponechána na zhruba 664,17 Kč

ČEZ

Evropský parlament (EP) na svém dnešním zasedání schválil stažení z trhu 900 mil. kusů emisních povolenek, jenž měly být podle původních plánů v průběhu příštích dvou let (do roku 2015) zařazeny do aukcí. Evropský parlament tak svým hlasováním posvětil návrh výboru pro životní prostředí EP z druhé poloviny letošního června. Schválení omezení nabídky emisních povolenek podle našeho názoru není překvapivé, když již v předchozích dnech se v médiích objevovaly indikace naznačující podporu stáhnout část povolenek z trhu.

Dnes schválený návrh se však podle našeho názoru jeví přeci jen jako více progresivnější, když evropští poslanci se dnes vyslovili proti dřívějšímu návratu stažených povolenek na trh. Červnový návrh výboru pro životní prostředí se přitom vyslovoval v tom smyslu, že objem stažených povolenek by se měl vracet na trh již po jednom roce od omezení jejich nabídky. Na dnešní rozhodnutí EP reagovaly pozitivně zejména ceny emisních povolenek, které těsně před hlasováním ještě ztrácely kolem 15 % (jejich cena se pohybovala kolem 3,60 EUR), nicméně po hlasování poslanců výrazněji posílily a nyní se oproti včerejšímu závěru obchodují o cca 9 % výše na úrovni 4,70 EUR. Dnešní rozhodnutí o povolenkách by mělo dle našeho názoru alespoň mírně podpořit tržní ceny elektřiny (roční forwardový kontrakt reaguje růstem o 0,9 % na 38,45 EUR/MWh), nicméně v průběhu letošního roku neočekáváme jejich výraznější posun přes hranici 40 EUR. Dnešní schválené omezení nabídky emisních povolenek vidíme jen jako dílčí a kompromisní krok, který jen částečně řeší aktuální přebytek emisních povolenek na trhu. Akcie ČEZu po výsledku hlasování postupně smazaly více než 2% ztráty a nyní se obchodují jen s mírnou 0,6% ztrátou na úrovni 499 Kč.

NWR

Těžební společnost NWR se dnes ve svém oficiálním prohlášení vyjádřila k nedávným zprávám, které se objevily v médiích ohledně možného prodeje některých jejích aktiv. NWR ve své zprávě potvrdila již dříve známé informace, že pokračuje proces divestice koksovny a že na ní v současnosti sbírá nabídky od potenciálních kupců. NWR dále pokračuje v provádění stress testů jednotlivých dolů či jednotlivých sekcí důlních provozů za účelem jejich případného uzavření nebo prodeje. Společnost zároveň uvedla, že vedle koksovny sbírá od potenciálních zájemců rovněž nabídky i na důlní aktiva včetně dolu Paskov. Akcie NWR v posledních dnech reagují na zprávy týkající se možného prodeje aktiv pozitivně a od konce minulého týdne již posílily o 30 % na aktuálních cca 23 Kč a částečně tak korigují výraznější propady z předchozích týdnů a měsíců.

Německo

Hlavní zprávy

PMI ve službách dle konečných údajů revidován na 50,4 b. z 51,3 b. Čekalo se potvrzení 51,3 b.

Eurozóna

Ratingová agentura S&P snížila rating bankám Barclays, Credit Suisse a Deutsche Bank kvůli bankovní regulaci a nejistým tržním podmínkám. Dlouhodobý rating byl bankám snížen ze známky A na A+. Ratingová agentura také potvrdila známku A pro UBS. Výhled pro všechny čtyři bankovní instituce je hodnocen jako stabilní.

Maloobchodní tržby v květnu meziměsíčně vzrostly o 1,0 % při očekávaném růstu o 0,3 %. Dubnový pokles o 0,5 % byl revidován na 0,2 %.
Meziročně maloobchodní tržby v květnu poklesly o 0,1 % při očekávaném poklesu až o 1,9 %. Předchozích -1,1 % bylo revidováno na -1,0 %.

Portugalsko

Výnosy na státních dluhopisech Portugalska rostou po rezignaci některých členů vlády včetně ministra financí. V Portugalsku hrozí rozpad vládnoucí koalice a s tím spojených úsporných opatření, které požadují mezinárodní věřitelé. Spread mezi portugalských a německým dluhopisem se rozšířil o 134 bps. na 636 bps., nejvíce od 28. listopadu. Dnes by měla proběhnout aukce 5letých dluhopisů za 4 miliardy euro.

Očekávané události

Eurozóna

13:45 Oznámení úrokových sazeb ECB (k 4.červenci): odhady: 0.50%, předchozí: 0.50%

Popis trhu

Banky navíc dostalo pod prodejní tlak snížení ratingu pro Barclays, Credit Suisse a Deutsche Bank od agentury S&P. Index DAX krátce před koncem obchodování klesá o 1,4% na 7 800 bodů. Nedaří se hlavně Commerzbank (-5,5%), Lufthanse (LHA -4,0%) a ThyssenKruppu (TKA -2,9%). Prodejní náladě naopak úspěšně vzdoruje Continental (CON +1,3%) a Fresenius (FRE +0,4%).

Podnikové zprávy

UBS snižuje cílovou cenu pro Fresenius Medical Care na 54 EUR z 58 EUR; doporučení buy.

Exane BNP Paribas snižuje pro FME doporučení na neutral z outperform. Cílová cena snížena o 15 % na 53 EUR.

JP Morgan snižuje doporučení pro BMW na neutral z overweight. Cílová cena snížena na 78 EUR z 90 EUR.

JP Morgan naopak zvyšuje doporučení na overweight z neutral pro akcie Daimleru.

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro akcie K+S na 30 EUR z 35 EUR.

Morgan Stanley snižuje cílovou cenu pro Lanxess na 55 EUR z 60 EUR.

Deutsche Bank snižuje cíl pro Lanxess na 63 EUR z 80 EUR.

Deutsche Bank snížila doporučení pro Adidas na hold z buy. Cílová cena snížena na 85 EUR z 92 EUR.

HSBC snižuje cílovou cenu pro HeidelbergCement na 64 EUR z 68 EUR; doporučení overweight.

USA

Hlavní zprávy

ISM index aktivity mimo zpracovatelský sektor klesá na 52,2 b. z 53,7 b. Čekal se růst na 54 b.

Bloomberg index spotřebitelského komfortu se zvýšil na -27,5 b. z -28,3 b.

Deficit obchodní bilance USA se rozšířil o 12,1 % na 45 miliard dolarů. Jedná se o největší schodek od listopadu a je výrazně nad očekáváním trhu. Deficit se zvýšil druhý měsíc po sobě, když v březnu poklesl na 37,1 miliard dolarů. Import v květnu rostl, zatímco export se snížil. Obchodní deficit USA s Čínou se rozšířil na 27,9 miliard dolarů. Ve stejném období v minulém roce byla bilance s Čínou záporná ve výši 26 miliard dolarů.

Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo k 29. červnu 343 tis. když se čekalo 345 tis. Předchozích 346 tis. bylo revidováno na 348 tis. Průměr za poslední měsíc se snížil o 750 na 345,5 tis. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly o 54 tis. na sezónně očištěných 2,93 mil. Čekalo se 2,958 milionu.

Dle údajů asociace ADP vytvořil soukromý sektor v červnu 188 tis. pracovních míst. Analytický konsenzus počítal jen s 160 tis. Předchozích 135 tis. bylo revidováno na 134 tis.

Index propuštěných zaměstnanců Challenger vzrostl za červen o 4,8 % po předchozím poklesu o 41,2 %.

Index spotřebitelského výhledu RBC poklesl na 50,7 b. z 51,8 b.

Index žádostí o hypotéku MBA klesl k 28. červnu o 11,7 % po předchozím poklesu o 3 %.

Popis trhu

V zámoří se před zítřejším Dnem nezávislosti obchodovalo pouze do 19 hod. našeho času. V první polovině dne se indexy pohybovaly v záporném teritoriu. Po zveřejnění dat z trhu práce se však sentiment zlepšil a trhy tak zavírají mírně v plusu. Trhy tak zůstávají stabilní před dalšími důležitými daty z amerického trhu práce, která budou zveřejněna v pátek. Z jednotlivých sektorů se dnes dařilo technologiím a telekomunikacím. Naopak v červeném byly finanční tituly.

Společnost Alcoa (AA -1,15%) obdržela nižší doporučení od J.P. Morgan a odepsala přes 1 procento. Společnost bude v pondělí 8.7. jako vždy zahajovat výsledkovou sezónu.

Na trzích futures byl dnes zajímavý pohyb na ropě (crude), která se dostala přes 100 dolarů za barel. Takto drahá ropa nebyla od září loňského roku. Poslední 3 obchodní seance se nesly v duchu silného růstu ceny. Problémy na Blízkém východě a pokles zásob budou pravděpodobně držet ropu po nějaký čas nad 100 dolary. Souběžně s ropou posílil i americký dolar, když se v průběhu dne dostal až 1,291 za euro.

Podnikové zprávy

Alcoa

JP Morgan snižuje doporučení pro akcie producenta hliníku Alcoa (AA) na neutral z overweight kvůli nižším projektovaným cenám hliníku. Alcoa bude reportovat výsledky za druhý kvartál 8. července a oficiálně tak opět odstartuje výsledkovou sezónu. Alcoa klesá v premarketu o téměř 2 %.

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.