Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Denní report – pondělí 28.05.2012

28.05.2012 | 16:12 0 Komentářů

ČR: Pražská burza na letošních minimech, SRN: Německé akcie s mírnou ztrátou, USA: Státní svátek

Pražská burza

Popis trhu

Pražská burza na úvod týdne ztrácela, když index PX umazal -0,45% na 866 bodů. Domácí trh přitom zamířil do červených čísel již zhruba hodinu po začátku obchodování, zatímco evropské indexy se držely v kladných hodnotách po většinu dne. Růstový boj vzdala Evropa až po 15. hodině, kdy např. německý DAX přišel o svoje úvodní více než +1% zisky. Počáteční optimismus investorů pramenil z informací o růstu preferencí „pro" evropských sil v Řecku. Naopak příchod prodejních pokynů způsobilo zhoršování situace ve Španělsku a růst 10-letých španělských výnosů téměř k úrovni 6,5% (!) tedy na nová letošní maxima. Na pražské burze byla pod největším tlakem Komerční banka, která při objemu 130 mil. Kč propadla pod metu 3100 Kč (-2,4%). Erste se při neúčasti Vídně (svátek) dokázala udržet v kladných hodnotách (+0,4%). Ušetřen nezůstal ČEZ, který se v průběhu dopoledne propadl pod 715 Kč (-1,7%). Nedařilo se ani německým utilitám (E.ON -1,8%), když nový německý ministr životního prostředí zopakoval německý postoj ústupu od jádra. Akcie NWR zůstaly „obchodovány"- s objemem 5,5 mil. Kč- poblíž 102 Kč (+0,6%). Tentokrát je v aktivitě dokázaly překonat akcie developera ORCO (6,8 mil. Kč), které pokračovaly v raketovém růstu započatém v pátek a přidaly +15% k úrovni 80 Kč. Akcie reagovaly na zprávy o výměně dluhu z akcie, když na jednu stranu se stávajícím akcionářům výrazně naředily podíly (negativní), ale na druhou stranu klesl dluh společnosti. Bez výraznějšího výkyvu zůstala Telefonica 02. Naopak mediální CETV poklesla do blízkosti 120 Kč (-0,7%). Celkově index PX uzavřel na letošních minimech. Při optimistickém pohledu na věc, však bude -v případě udržení hladin kolem 865 bodů- možné považovat současný vývoj za úspěšné testování denních minim z předminulého týdne.

Podnikové zprávy

Německo

Hlavní zprávy

Očekávané události

8:00 Index cen dovozů (duben): odhad -0,3 % (m/m) a 2,6 % (y/y), předchozí 0,7 % a 3,1 %
14:00 Index spotřebitelských cen CPI (květen – předběžný): odhad -0,1 % (m/m) a 2,1 % (y/y), předchozí 0,2 % a 2,1 %

Popis trhu

Německé akcie neudržely dopolední růst a končí dnešní seanci s mírnou ztrátou, když úvodní optimismus pramenící z předvolebních průzkumů v Řecku přebily rostoucí výnosy španělských vládních dluhopisů. Index DAX končí dnešní obchodování se ztrátou 0,26% na 6 323 bodech. Oslabovala zejména Commerzbank (CBK -3,1%) a v minulém týdnu úspěšná energetika (RWE -2,5%, EOAN -1,9%). Rostl naopak MAN (MAN +1,9%), SAP (SAP +1,2%) nebo Heidelberg Cement (HEI +1,7%).

Podnikové zprávy

Německá Deutsche Bank (DB) byla obviněna z prodeje nevýhodného zajišťovacího produktu.Žalující stranou je indická společnost Unitech, která si stěžuje, že jí Deutsche Bank prodala úrokový swap, který nebyl vhodný pro řešení jejích potřeb a navíc ji ani nebyl odpovídajícím způsobem vysvětlen princip jeho fungování. Banka již dříve obvinila Unitech z toho, že jí nezaplatil celkem 11 mil. USD vyplívajících z pozic na zakoupeném swapu. Unitech s tím nesouhlasí a naopak po Němcích požaduje vymazání těchto závazků. Banka podle něj dobře věděla, že na úrokové pozici vydělá na jeho úkor. Kauza je jedním ze stovek sporů vyvolaných prodejem úrokových swapů, které se ukázaly jako nevýhodné pro jejich kupce.

USA

Hlavní zprávy

Očekávané události

15:00 S&P/CaseShiller Index pro hlavních 20 měst (sezónně očištěný) (březen): odhad 0,20 % (m/m), předchozí 0,15 %
15:00 S&P/CaseShiller Index pro hlavních 20 měst kompozitní (březen): odhad -2,55 % (y/y), předchozí -3,49 %
15:00 S&P/CaseShiller Index cen nemovitostí (březen): odhad 134,40 b., předchozí 134,20 b.
16:00 Spotřebitelská důvěra (květen): odhad 69,5 b., předchozí 69,2 b.
16:30 Index výrobní aktivity dallaského FEDu (květen): odhad 1,5 b., předchozí -3,4 b.

Popis trhu

Podnikové zprávy

Hlavní regulátor amerických kapitálových trhů, Komise pro cenné papíry, bude vyšetřovat postup společnosti Nasdaq při nepovedené emisi akcií Facebooku (FB). Existuje totiž podezření, že Nasdaq porušil technická pravidla uskutečnění emise. Úřady vyhodnotí i rozhodnutí realizovat emisi navzdory předchozím provozním problémům. Nasdaq navíc čelí žalobám ze strany brokerských domů, které pokažený emisní proces stál více než 100 mil. USD.

Výrobce zařízení BlackBerry společnost Research In Motion (RIMM) se připravuje na zásadní vnitropodnikovou restrukturalizaci, jejíž součástí bude propuštění minimálně 2000 zaměstnanců po celém světě. Výrobce zařízení BlackBerry společnost Research In Motion (RIMM) se připravuje na zásadní vnitropodnikovou restrukturalizaci, jejíž součástí bude propuštění minimálně 2000 zaměstnanců po celém světě. Podle zdrojů agentury Reuters by však propouštění mohlo zasáhnout až 6000 zaměstnanců v právní, marketingové, prodejní, operační a HR divizi. RIMM v současné době zaměstnává 16500 lidí. Společnost se k plánům na propouštění nevyjádřila. Podnikový plán počítající s úsporou 1 mld. USD v tomto fiskálním roce je však všeobecně známý.

Bankovní skupina JPMorgan (JPM) posílila svou čínskou divizi o téměř 400 mil.USD v rámci svého plánu na rozšíření zastoupení na tamním trhu. Následuje tak své konkurenty, mezi které patří například HSBC, kteří již přesunuli, nebo hodlají přesunout velký objem kapitálu do svých čínských poboček, aby využili očekáváný růst úvěrového trhu. Banky počítají s výraznou expanzí navzdory zpomalování čínské ekonomiky v posledních měsících. Finanční injekce má být v rámci JPMorgan využita na zvýšení počtu poboček a zaměstnanců, vývoj nových produktů a vyšší objem korporátních úvěrů.

Americký potravinář General Mills (GIS) chce využít rostoucí poptávku brazilských spotřebitelů.Právě proto kupuje brazilsko-japonskou skupinu Yoki za zhruba 1 mld. USD. Obchod je pro společnost ještě výhodnější díky výraznému oslabení brazilské měny real. Koupě více než zdvojnásobí tržní pozici General Mills v Latinské Americe, která dnes přibližně 25 mld. USD.Velkým plusem je i skutečnost, že Yoki produkuje mnoho potravin, které jsou standardem ve většině brazilských domácností. Ve prospěch obchodu hovoří i ekonomická situace v zemi. Rychle rostoucí střední třída a její příjmy podpoří spotřebu, jejíž dlouhodobý růstový trend by nemělo narušit ani současné ekonomické zpomalení.

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Daniel Marván
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.