Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Denní report – pondělí 27.01.2020

27.01.2020 | 22:18 0 Komentářů

ČR: Pokles se nevyhnul ani Praze, SRN: Německý DAX na pozadí obav z koronaviru prudce oslabil, USA: Wall Street největší jednodenní pokles od září 2019

Pražská burza

Popis trhu

Zhoršený sentiment ve světě v kontextu obav o další šíření koronaviru se projevil i na pražské burze. Index PX oslabil o 0,99 % a prakticky všechny tituly končily v červených číslech. Jediným titulem s mírným ziskem byly akcie mediální CETV (+0,2 %), které si díky plánovanému převzetí ze strany skupiny PPF žijí částečně vlastním životem. Pokles o 1,83 % zaznamenaly akcie Avastu a ustoupily tak ze svých historických maxim. Pokles o 1,36 % si připsaly akcie Erste Group, které oslabily nejvýrazněji z bankovních emisí. Dílčí podporou pro akcie Komerční banky a Monety byly zvýšené cílové ceny od Wood&Company. Za daného sentimentu to však na kladnou výkonnost nestačilo a KB oslabila o 0,87 % a kurz neudržel hranici 800 Kč. Akcie Monety ztratily 0,64 %. Cílová cena 113,20 Kč od Wood&Company pro Monetu je aktuálně nejvyšší na trhu. Cílová cena pro Komerční banku byla mírně navýšena na 1050 Kč při potvrzeném nákupním doporučení. Defenzivnější výkonnost předvedl i ČEZ. Kurz se sice v průběhu dne dostal na 513 Kč, ale závěr byl na 517,50 Kč, což je ztráta pouze 0,1 %. Po závěru obchodování bude dnes reportovat své výsledky telekomunikační společnost O2. Kurz před zveřejněním mírně oslabil o 0,21 % na 237,50 Kč.     

Podnikové zprávy

Společnost O2 ve 4Q překonala analytické odhady

 

Firemní výsledky pro tento týden: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, PayPal

 

Axa zúžila seznam zájemců o koupi jejích východoevropských aktiv na pojišťovny Generali, VIG a Uniqa

 

Aktivistický akcionář Stock Spirits opět žádá odchod nejdéle sloužících členů správní rady

 

Moneta je připravena přispět do Národního rozvojového fondu 30 % zisku, řekl CEO Spurný v rozhovoru

 

Wood & Company aktualizovala cílovou cenu pro Monetu na 113 Kč

 

Wood & Company aktualizovala cílovou cenu pro Komerční banku na 1050 Kč

Německo

Hlavní zprávy

Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli Fed a Bank of England

Index IFO podnikatelského klimatu (leden):
aktuální hodnota: 95,9 b.
očekávání trhu: 97,0 b.
předchozí hodnota: 96,3 b.

Index IFO očekávání (leden):
aktuální hodnota: 92,9 b.
očekávání trhu: 94,8 b.
předchozí hodnota: 93,8 b.

Index IFO hodnocení současných podmínek (leden):
aktuální hodnota: 99,1 b.
očekávání trhu: 99,1 b.
předchozí hodnota: 98,8 b.

Popis trhu

Německý DAX na pozadí rostoucích obav z šíření koronaviru napříč kontinenty oslaboval, a to o výrazných 2,74 %. Opět se tak nedaří akciím aerolinek, když např. Lufthansa (LHA) odepsala 4,3 %. Ještě výrazněji v pondělí klesaly akcie Wirecardu (WDI; -5,2 %). Obavy z efektů viru na cestovní ruch stlačily hluboko pod nulu také akcie Adidasu (ADS; -4,2 %). Nedařilo se ani firmám Linde (LIN; -3,7 %) či SAP (SAP; -3,5 %). Druhá zmiňovaná zítra před otevřením trhu zveřejní kvartální report.

Njmenší ztráty z indexu zaznamenala energetika RWE (RWE; -1,0 %). Kolem 1 % ztrácely tituly Deutsche Bank (DBK; -1,1 %), Vonovia (VNA; -1,2 %) či E.ON (EOAN; -1,3 %).

Z titulu obav o další vývoj ohledně koronaviru klesaly akcie napříč Evropou, když širší index Stoxx Europe 600 ztratil 2,3 %. Nejvýrazněji klesaly těžební a technologické společnosti.

Podnikové zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, PayPal

USA

Hlavní zprávy

Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli Fed a Bank of England

Prodeje nových domů (m-m) (prosinec):

aktuální hodnota: -0,4 %
očekávání trhu: 1,5 %
předchozí hodnota: 1,3 % / revize -1,1 %

Index výrobní aktivity dallaského Fedu (leden):

aktuální hodnota: -0,2
očekávání trhu: -2,0
předchozí hodnota: -3,2

Očekávané události

14:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec – předběžný): očekávání trhu: 0,4 %, předchozí hodnota: -2,1 %

14:30 Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (prosinec – předběžný): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,2 %

16:00 Index výrobní aktivity richmondského Fedu (leden): očekávání trhu: -3, předchozí hodnota: -5

Popis trhu

Americké trhy se připojují ke globálním obavám z rychle se šířícího koronaviru v Číně a klesají. Virus je tématem číslo jedna a tak byly upozaděny všechny další události, ačkoliv jich bylo pomálu. Na poli makrodat se dnes neudálo nic převratného. Pouze jsme zaznamenali slabší výsledek nových prodejů domů (+694tis vs 730 tis.) a horší meziměsíční výsledek oproti očekávání (-0,4% vs +1,5%). Z nemovitostního trhu pochází i jediný zajímavý údaj z právě probíhající výsledkové sezóny. Stavitel rezidenčního bydlení DR Horton inc. (DHI +2,56%) si v uplynulém kvartálu vedl velmi dobře a překonal odhady analytiků. I přes negativní sentiment se mu jako jednomu z mála firem v indexu S&P daří růst.

Klesají všechny sektory. Nejztrátovějším je energetika, IT a základní materiály. Jen mírně pod nulou osciluje nezbytná spotřeba. Těžce zasaženy jsou tituly participující na čínském obchodu a nebo turistickém ruchu. Hotelnictví, letecká přeprava a zábavní průmysl odepisují přes 2%.

Podnikové zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, PayPal

František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

František Mašek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.