Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Denní report – pondělí 25.06.2018

25.06.2018 | 22:10 0 Komentářů

ČR: Pražská burza odolala zahraničnímu negativnímu sentimentu , SRN: Německé akcie zakončily hluboko v záporném teritoriu , USA: Wall Street pod tlakem technologických titulů a ty zase pod tlakem Trumpa

Pražská burza

Hlavní zprávy

Podnikatelská důvěra (červen):
aktuální hodnota: 17,0
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 15,6

Spotřebitelská a podnikatelská důvěra (červen):
aktuální hodnota: 15,7
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 14,7

Index spotřebitelské důvěry (červen):
aktuální hodnota: 10,5
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 11,3

Popis trhu

V úvodu nového týdne se ponořily globální akciové trhy hluboko do záporného teritoria v pokračujících obavách celních válek mezi USA a zbytkem světa. Pražská burza negativnímu sentimentu odolala a měřeno indexem PX posílila o 0,21% na 1 066 bodů. Dařilo se akciím Čez, které se předposlední den s nárokem na dividendu 33 Kč hrubého, zvedly o 0,45% na 556 Kč. Indexu PX mohly i rakouské finanční emise, jelikož dorovnávaly silnější páteční závěry na primárním trhu ve Vídni. Erste Bank si tak polepšila o 0,64% na 908 Kč a pojišťovna Vig se zvedla o 1,39% na 619 Kč. Mediální Cme přidala +2,82% nad 76 Kč, když těžila z pátečního závěru na Nasdaqu. Se ziskem uzavřela taktéž Moneta Money Bank (+0,53%). Naopak nedařilo se především emisi Avast (65 Kč -1,52%) a akciím Pegas (924 Kč -1,28%).

Podnikové zprávy

Valná hromada společnosti ČEZ schválila návrh ministerstva na výplatu dividendy ve výši 33 Kč
Erste odkupuje podíl v rumunské bance BCR od SIF Oltenia za 140 milionu EUR

Německo

Hlavní zprávy

Index IFO podnikatelského klimatu (červen):
aktuální hodnota: 101,8
očekávání trhu: 101,8
předchozí hodnota: 102,2

Index IFO očekávání (červen):
aktuální hodnota: 98,6
očekávání trhu: 98,0
předchozí hodnota: 98,5

Index IFO hodnocení současných podmínek (červen):
aktuální hodnota: 105,1
očekávání trhu: 105,7
předchozí hodnota: 106,0

Popis trhu

Německým akciím se nepodařilo navázat na ziskový závěr z minulého pátku a pod tíhou  celosvětově negativního sentimentu z případných obchodních válek odepsaly 2,36 %. Vývoj obchodování byl zcela jednoznačný. DAX se celou obchodní seanci pohyboval v záporných hodnotách se stálým klesajícím trendem. V celém indexu se nenachází jediná akcie, která by byla zisková. Nejvíce se negativní sentiment podepsal na technologických a průmyslových titulech. Výrobce mikročipů Infineon Technologies (IFX) odepsal 5,3 %. Společnosti nepomohlo ani prohlášení konkurenta Micronu z minulého týdne, že je velmi optimistický, co se týče vývoje trhu s čipy. Dalším silně ztrácejícím titulem byla Lufthansa (LHA), které přitížil růst cen ropy z minulých obchodních dnů.

USA

Hlavní zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: Paychec Inc, General Mills, Carnival corp., NIKE Inc
OPEC se dohodl na zvýšení těžby ropy o 1 milion barelů
Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání ČNB

Index aktivity Chicago Fed (květen):
aktuální hodnota: -0,15
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 0,34

Prodeje nových domů (květen):
aktuální hodnota: 689 tis.
očekávání trhu: 667 tis.
předchozí hodnota: 662 tis.

Prodeje nových domů (m-m) (květen):
aktuální hodnota: 6,7 %
očekávání trhu: 0,8 %
předchozí hodnota: -1,5 %

Index výrobní aktivity dallaského Fedu (červen):
aktuální hodnota: 36,5
očekávání trhu: 24,9
předchozí hodnota: 26,8

Očekávané události

16:00 Index výrobní aktivity richmondského Fedu (červen): očekávání trhu: 15, předchozí hodnota: 16

16:00 Spotřebitelská důvěra (červen): očekávání trhu: 128,0, předchozí hodnota: 128,0

Popis trhu

Americké trhy klesly, index Dow Jones dokonce již podeváté z posledních devíti seancí. Trhy následují evropské protějšky, když třeba německý DAX ztratil 2,5%, bristký FTSE 2,2% nebo francouzský CAC 2%. Z drtivé většiny za to všechno může Donald Trump, jehož administrativa ohlásila další protekcionistickou úpravu. Tentokrát jde střelba do řad informačních technologií. Deník The Wall Street Journal totiž napsal, že ministerstvo financí plánuje omezení pro podniky s minimálně 25% podílem čísnkého kapitálů, aby investovaly do amerických firem disponující průmyslově důležitou technologií. Silně postiženi jsou výrobci čipů jako Micron, Intel a další. Uvidíme jaká bude čínská reakce. Na korporátní úrovni byla asi nedůležitější zprávou dne informace o jednání čínské a francouzské vlády o obří zakázce na letadla Airbus na úkor konkurenta Boeing (BA -2,31%). Neméně závažnou byla zpráva o plánu výrobce motocyklů Harley Davidson o přesunu části produkce z USA do Evropy v přímé reakci na nově zavedená cla. Růstového šampiona posledních měsíců streamovací Netflix dnes zasáhly výprodeje po skandálu šéfa komunikace, který měl rasistické řeči na veřejnosti. Premiantem dne byly akcie potravinářské společnosti Campbell Soup, kde se opět oživily spekulace o převzetí ze strany giganta Kraft Heinz.

Dnes byly na programu i makrodata. Výrobní index dallaského FEDu vzrostl, index aktivity chicagského FEDu klesl a prodeje nových domů mírně rostly. OPEC stvrdil avizovanu dohodu o navýšení produkce a cena této komodity klesá o 0,5%.

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.