Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Denní report – pondělí 24.06.2019

24.06.2019 | 22:27 0 Komentářů

ČR: Pražská burza v úvodu týdne přidala, SRN: Frankfurtská burza končí v červeném teritoriu, USA: Smíšený závěr v zámoří

Pražská burza

Hlavní zprávy

Podnikatelská důvěra (červen):
aktuální hodnota: 11,9
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 12,7

Spotřebitelská a podnikatelská důvěra (červen):
aktuální hodnota: 10,1
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 10,7

Index spotřebitelské důvěry (červen):
aktuální hodnota: 2,8
očekávání trhu: —
předchozí hodnota: 2,8

Popis trhu

Pražská burza zahájila týden růstem o 0,26% na 1 056 bodů a odolala tak mírně negativnímu sentimentu na západoevropských trzích. Ztráty z páteční závěrečné aukce částečně korigoval Čez, když si polepšil o 0,37% na 544 Kč. Dařilo se i rakouským finančním titulům, Vig se zvedl o 1,36% na 594 Kč a Erste Bank přidala 0,48% na 840 Kč. Tuzemské banky se vyvíjely smíšeně, Komerční banka při nejvyšším denním objemu 53 mil. Kč posílila o 0,67% na 904 Kč, naproti tomu Moneta Money Bank klesla o -0,64% k 77 Kč. Negativně se vyvíjely taktéž akcie O2 (221 Kč -1,56%) a Philip Morris (13 520 Kč -1,89%). Celkový zobchodovaný objem okolo 200 mil. Kč je velmi podprůměrný.

Podnikové zprávy

ČEZ na několik dnů neplánovaně odstavuje druhý blok Dukovan
Komise pro finanční dohled 28. 6. vydá výsledek kontroly v rámci akvizice bulharských aktiv ČEZu

Německo

Hlavní zprávy

Index IFO podnikatelského klimatu (červen):
aktuální hodnota: 94,4
očekávání trhu: 97,4
předchozí hodnota: 97,9

Index IFO očekávání (červen):
aktuální hodnota: 94,2
očekávání trhu: 94,6
předchozí hodnota: 95,3

Index IFO hodnocení současných podmínek (červen):
aktuální hodnota: 100,8
očekávání trhu: 100,3
předchozí hodnota: 100,6

Popis trhu

Nad úroveň jednoho procenta se v pondělí dostala společnost Merck (MRK; +1,3 %) a stává se tak nejziskovějším z titulů. Mezi rostoucí firmy se řadí například také Siemens (SIE; +0,3 %). Společnost Siemens Gamesa obdržela zakázku od firmy Orsted na dodávku a servis větrných turbín pro pobřežní větrné elektrárny v rámci projektu Greater Changhua 1 & 2a.

Naopak Daimler (DAI) se dostal do červeného teritoria se ztrátou 3,8 %. Daimler AG snížil již potřetí tento rok očekávání svého zisku. Vedení společnosti viní dlouhotrvající soudní řízení ohledně podezření z nedovolené manipulace s emisemi. Konkrétně se jedná o výhled ukazatele EBIT  na rok 2019, který je aktuálně vyhlížen beze změny. Před tím bylo očekáváno mírné zvýšení. Společnost RWE (RWE; -3,3 %) se dočkala sníženého doporučení od HSBC na reduce z hold s cílovou cenou 21 EUR/akcie. Německý Merger Magazin oznámil, že ThyssenKrupp (TKA; -2,5 %) by mohl převzít německou společnost Kloeckner & Co. I tato zpráva mohla ovlivnit kurz firmy během pondělní seance. Do ztráty se dostala také společnost Lufthansa AG (LHA; -0,81 %). Ta plánuje vyplatit dividendu 20 % – 40 % očištěného čistého zisku. Firma před tím vydávala dividendu v rozmezí 10 % – 25 % provozního zisku (EBIT).  Nová dividendová politika by měla pomoci dosáhnout větší kontinuity.  Akcie společnosti v předburzovní fázi na frankfurtské burze rostly o 1,7 %.

Podnikové zprávy

Deutsche Lufthansa AG plánuje vyplatit dividendu 20 % – 40 % očištěného čistého zisku
Daimler AG snížil potřetí tento rok očekávání svého zisku

USA

Hlavní zprávy

Index aktivity Chicago Fed (květen):
aktuální hodnota: -0,05
očekávání trhu: -0,20
předchozí hodnota: -0,45

Index výrobní aktivity dallaského Fedu (červen):
aktuální hodnota: -12,1
očekávání trhu: -2,0
předchozí hodnota: -5,3

Očekávané události

15:00 Index cen domů FHFA (m-m) (duben): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,1 %

16:00 Index výrobní aktivity richmondského Fedu (červen): očekávání trhu: 2, předchozí hodnota: 5

16:00 Prodeje nových domů (květen): očekávání trhu: 685 tis., předchozí hodnota: 673 tis.

16:00 Prodeje nových domů (m-m) (květen): očekávání trhu: 1,8 %, předchozí hodnota: -6,9 %

Popis trhu

Pondělní seance na amerických trzích se nesla v duchu relativně klidného obchodování s malými pohyby při oscilaci indexů v blízkosti v pátečních zavíracích hodnot. Zatímco tradiční užší index Dow Jones si nakonec připsal mírný zisk (+0,03%), technologický Nasdaq (-0,32%) i širší index S&P500 (-0,17%) vykázaly zápornou bilanci. S ohledem na setrvávání indexů v blízkosti maxim a týden nabitý kurzotvornými informacemi lze předpokládat vzrůstající aktivitu i vyšší volatilitu indexů.

Zítra bude trh sledovat projev šéfa Fedu J. Powella před Radou pro mezinárodní vztahy v New Yorku se zaměřením na ekonomický výhled a logicky i na nastavení měnové politiky. V kontextu trvajících Trumpových twitterových „apelů“ ve prospěch snižování úrokových sazeb bude Powellův projev o to zajímavější. Dnešní trumpova slova nicméně nezůstala bez odezvy a dluhopisy posílily napříč splatnostmi. Výnos referenčního 10letého vládního bondu se tak opět rychle přiblížil 2% metě (dnes na 2,016% vs. 2,07% v pátek).

Na geopolitické scéně bude též živo. Vztahy USA vs. Írán zůstávají napjaté – po sestřelení amerického dronu íránskými silami dnes americký prezident oznámil vůči Íránu zavedení nových sankcí. Dle jeho slov je ale nadále připravený na dialog. Nicméně hlavní pozornost bude tento týden směřována na jednání politických špiček zemí G20 (28. – 29.6. v japonské Osace), kde by měl D. Trump hovořit s čínským prezidentem Xí Jìnpíngem na téma obchodních vztahů. Dosavadní vývoj na trzích již potenciální úspěch v jednání do značné míry zacenil. Prostor pro zklamání se tak zvyšuje.

Vedle růstu dluhopisů je zajímavé pozorovat i pokračující vzestup ceny zlata, coby dalšího bezpečného přístavu. Dnes přidalo slušných 1,5% a posunulo se na téměř na 1420 USD, tj. na 6leté maximum. Zatímco za dnešním růstem pravděpodobně stáli především spekulanti, kteří reagovali na prolomení mnohaletých maxim v minulém týdnu, z delšího pohledu je patrná rostoucí obava ohledně budoucího ekonomického vývoje s rostoucí potřebou zajištění (portfolií). V zeleném dnes figurovalo i stříbro, posilující o 0,6% na 15,44 USD/oz. S ohledem na využití stříbra i v průmyslu je ale výkonnost tohoto kovu oproti zlatu výrazně slabší, když se aktuálně nachází pouze v blízkosti 4měsíčních maxim.

Mezi nejvíce rostoucími S&P500 sektory dnes vedl segment těžařů základních surovin (+0,4%). Nejhůře si naopak stály energetické společnosti (v souhrnu -0,9%), korigující předchozí růsty.

Ze zajímavých individuálních pohybů na růstové straně zmiňme 3% pohyb vzhůru zemědělské spol. Corteva (CTVA), reflektující nová pozitivní doporučení na tuto entitu, která byla nedávno vyčleněna z dříve zfúzovaného konglomerátu DowDuPont. V čele poražených se naopak držel farmaceutický gigant Bristol-Myers Squibb (BMY) se ztrátou přes 7% poté, co společnost oznámila úmysl zbavit se lukrativního léku Otezla pro léčbu lupénky z dílny akvírované spol. Celgene, a to právě z důvodu posvěcení akviziční transakce ze strany regulatorních orgánů. Akcie Celgene (CELG) výrazně oslabily též, a to o více než 5%.

Podnikové zprávy

Společnost Eldorado Resorts souhlasila s koupí Caesars Entertainment

Další zprávy

Firemní výsledky pro tento týden: Micron Technology; Accenture; Nike; Constellation Brands; Paychex
Makroekonomický výhled na tento týden

David Halman
Fio banka, a.s.
Prohlášení

David Halman
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.